Mersin, kuraklığın pençesinde

Sazak, kuraklığın pençesinde

Olağanüstü kuraklık tehlikesiyle yüz yüze olan Mersin Ağacı’de Berdan Barajının su seviyesi yüzdelik 25’e büyüklüğünde düştü

Belediye Reisi Vahap Seçer:

“Teyakkuzdayız, endişeliyiz, ancak haddinden fazla nazik tıpkı noktada değiliz”

“Yaz ayları üzere şimdiden hazırlık almaya başladık”

MERSİN – Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünün yayınladığı yağışsızlık haritası, Mersin Ağacı’in alışılmadık yağışsızlık tehlikesiyle yüz yüze olduğunu gözler önüne serdi. Kenti besleyen Berdan Barajında su düzeyi yüzdelik 25’e büyüklüğünde düşerken, “Endişeliyiz, teyakkuzdayız” diyen Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, sorunun haddinden fazla ciddi tıpkı noktaya gelmemesi için önlem aldıklarını söyledi.

Son yılların sunu kurak kışını tüvana Sazak’de alarm zilleri çalmaya başladı. Kuraklık haritasında ‘alışılmadık yağışsızlık tehlikesi’ altındaki iller beyninde saha düz Mersin Ağacı’da, hareket felaketi nedeniyle kente göç fail binlerce depremzede ile alay malay akarsu tüketimi birlikte yüzdelik 15 oranında arttı. Mersin Ağacı’in akarsu ihtiyacını karşılayan Berdan Barajı’nın yanı sıra kullanılmamış akarsu tutmaya başlayan Pamukluk Barajı ‘kurtarıcı’ rolü üstlendi. Baraja ayrımsız an geçmiş isale hattı yapılması, sorunun çözümünde şişman ehemmiyet taşırken, yaz aylarında nüfusu az daha iki katına çıkan Sazak’dahi, coşkunluk tehlikesi bildirme oylumlu sevgili haline gelmesinden keder ediliyor.

“Berdan Barajında doluluk oranı yüzde 25”

Kuraklık tehlikesine alın site dinamikleri vasıtasıyla art arda tembihat yapılırken Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, bu anlamda yaptıkları çalışmaları anlattı. Toroslar gibi eke bir su kaynağının eteklerinde müesses Mersin’in, esasta su temini bakımından şanslı bir toprak olduğuna bel eden Başkan Seçer, bu anlamda avantajlı olduklarını belirtti.

Mersin Ağacı merkeze ve Tarsus’a içme suyunun Berdan Havzasından sağlandığını tabir fail Seçer, gün batısı bölgelerde ise değişik kaynaklardan içme suyu sağladıklarını kaydetti.

Yeni akarsu tutmaya başlayan Pamukluk Barajının devreye girmesinin dahi ellerini rahatlatacak çalışmalardan biri olduğunu vurgulayan Seçer, “Şu anda Berdan Barajında doluluk oranı yaklaşık yüzdelik 25 ve 160 milyon metreküp kapasitesi var. Pamukluk Barajında bu kerem yüzdelik 35 civarında. O birlikte 260 milyon metreküp kapasiteli tıpkısı baraj. Ancak, biz Berdan Barajından belli bir noktadan bile terfilerle faaliyet enerjisiyle Mersin Ağacı’e su alıyoruz. Şayet Çap Akarsu İşleri eliyle aynı dakika ilk akıtma hattı yapılırsa Pamukluk Barajından çıktı Mersin Ağacı merkeze cazibeyle akarsu alacağız. Bu üstelik bizi rahatlatacak” dedi.

“Teyakkuzdayız, endişeliyiz, fakat çokça kritik bir noktada değiliz”

daha çok yağış olmasının nazik önemde olduğuna özen çekici Seçer, “Tabi ki teyakkuzdayız, endişeliyiz, ancak çok ciddi bir noktada değiliz. Bu cesim. çıktı yağışların olması birlikte makro bu hafta bire bir yağış beklentisi var. Umarım yükseklere kar şeklinde üstelik olması kebir. Anne yaz aylarında bizim ihtiyacımızı karşılamada Toros Dağlarına yağan kar miktarı faal. O anlamda önem taşıyor. Fakat tığ tabi ki tedarik de alıyoruz, haddinden fazla önemli de çalışmalar yapıyoruz. Ayrımsız tanesi Efdal Dedekavak’tan çok hızlı bire bir şekilde aynı isale hattı yapıp Mezitli ilçemize su tenzil peşindeyiz. Gayr de Toroslar mevkiinde Hamzabeyli Şelalesinden merkezdeki sisteme su karışma almak istiyoruz. Şu anda arkadaşlarımız çalışıyor, çok güdük sürede yapabiliriz bunları. Bir de muayene çalışmalarımız bile var. Bunlar sunu aşkın 3 kamer içerisinde çözebileceğimiz, yaz aylarına yetiştirebileceğiz haset kurtarmak üzere alacağımız tedbirler” diye niteleyerek konuştu.

Gelecek yıllar üzere henüz kalımlı tedbirler yönünde üstelik çalıştıklarını belirten Seçer, “Özellikle Pamukluk Barajı içme suyu, tasfiye ve isale hattı yapıldığı noktada Sazak’in su meselesi ila sonuncu bitecek demektir, imdi su sıkıntısı olamaz. İki kocaman kaynağımız, iki akarsu sağlayıcı isale hattımız olacak. Bu kebir benzeri himmet olacak” ifadelerini kullandı.

“Yaz ayları amacıyla şimdiden tedbir almaya başladık”

Hareket bölgesinden göçle birlikte Mersin’bile akarsu tüketiminde tahminî yüzde 15’lik çoğalma olduğuna dikkat calip Seçer, “Bu birlikte 335 bin nüfusa mukabele değer. Fakat yaz aylarında yazlıkçı nüfuslar, yaylacılar, diğer illerden deniz kenarına sayfiye evlerine mevrut aynı nüfus olacak ve seçkin yaz olduğu üzere nüfusumuz artacak. Tığ bunu da hesaplıyoruz, gerekli tedbirleri alıyoruz. Tabiatıyla ki çok çok eleştiri noktalara gelmezsek akarsu kesintisi kadar tıpkı durumla karşılaşmayacağız. Arkadaşlarımız bu konuda ağır iş yapıyor. Onun amacıyla şimdiden tedbir almaya başladık” şeklinde konuştu.

“Dekarlarca yer, meyve bahçeleri, sizin üzere temin ettiğimiz içmece suyuyla sulanıyor”

İçme suyunda kaybolma kaçağın önemine meni eden Seçer, SCADA sistemi ile okkalı bire bir düzentileme yaptıklarını ve tedbirlerini aldıklarını anlatarak,”

“SCADA sistemine çok büyük kaynaklar ayırdık, 4 yıldır çok bereketli noktaya getirdik. Suyun kaynağından sonuncu noktaya büyüklüğünde zahir gittiğini, nerelerde kaybedildiğini, nerelerde debilerinin olduğunu oradan görüyoruz. Habersizce kullanma üstüne üstelik çok gösterişli tedbirler aldık, hiç ayn açtırmıyoruz. Bire Bir farklı haddinden fazla eke laf, içmece suyunun tarımsal sulama kasıtlı kullanılması. Böyle tespitler yaptık, haddinden fazla yüksek cezalar de uyguluyoruz ama hala önünü almış değiliz. Dekarlarca yerey, ürün bahçeleri, sizin amacıyla gerçekleştirme ettiğimiz içmece suyuyla sulanıyor. Bu konuda de vatandaşımızın duyarlılığını istiyoruz. Lütfen bilgilendirsinler bizleri. Teksin Alo 185 davet merkezimizi onun üzere bu noktaya getirdik. Dizge belediyemizin gözü, kulağı olmalı, burası herkesin belediyesi. Çalınan akarsu sizin suyunuz, bu çokça heybetli”diye uyarıda bulundu.

“Kuraklığı meydana getiren sebepleri ortadan kaldıralım”

İklim değişikliği, camekân gazına müteveccih çalışmalara üstelik ağırbaşlılık verdiklerini tamlayan Seçer, bu çerçevede İklim ve Muvaffakiyetsiz Atılmış Ofis Başkanlığı kurduklarını tabir etti. Henüz önceki yaptıkları ‘limonluk gazı emisyonu envanteri’ni bu sene da güncelleyeceklerini bildiren Seçer, Bbir protokol yaptık beş altı ay ilk Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı çerçevesinde bir mücahede yapıyoruz. Bunu üstelik çokça önemsiyoruz. Kuraklıkla ait hazırlık alalım amma kuraklığı meydana getiren sebepleri ortadan kaldıralım. Esas o muhteşem. Tığ son üzerinden gitmeyelim etmen üzerinden gidelim. İşte sonuç yaşadığımız felakette olduğu kadar yer sarsıntısı ayrımsız temel ama bunun önlemini almak gerekiyor. Biz sonucunu görüyoruz, sonucuna katlanıyoruz. Yağışsızlık da ayrımsız felaket. Bunları yeniden göğüslemek, sebeplerini ortadan örtmek gerekir” dedi.

Türkiye’deki sulama sistemlerinin sorgulanması gerektiğini dahi kaydeden Seçer, Türkiye’nin hemencek yabani sulamadan uzaklaşması ve yıpranmamış teknolojilere yönelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Share: