Mersin Büyükşehir, 2022’yi Hars ve Sanatla Yoğun Geçirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Içtimai İşler Dairesi, 2022 yılı boyunca seyir gösterimleri, konserler, festivaller, söyleşiler ile vatandaşları hem kültürel hem de sanatsal etkinliklerle buluşturdu.

Büyükşehir’in müzakere kadroları güçlendirilen ve baştan yapılandırılan Şehir Tiyatrosu, 2021-2022 müzakere sezonunda Halktan Biri, Aslolan Hayattır, Kozalar, Matruşka, Tenhalık Tanrısı, Buzlar Çözülmeden, Ölümü Ardında Gezdirenler, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve çocuk oyunu olan Gökkuşağı’nın Altında oyunları ile seyircisinin karşısında 72 misil gerelti açtı.

ÖZDÜLGER: “ŞEHİR TİYATROMUZ, DEĞİŞİK KATEGORİLERDE KAMU 29 HEDIYE ALDI”

Şehir Tiyatrosu, hem kent merkezinde hem bile turne kapsamında gidecekleri ilçelerde bile ‘gerelti’ dedi. Şehir Tiyatrosu, 2022 yılı içerisinde turne kapsamında ilçelerin birlikte Kıbrıs, Hatay, İzmir, Adana, İstanbul ve Uşak’ta üstelik oyunlarını sergiledi.

Kültür ve Içtimai İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Ölümsüz İspir Özdülger, Site Tiyatroları Bölüm Müdürlüğü kapsamında sanatı kente yaydıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Dolu komple aynı yıl yaşadık. Yaptığımız temsillerle, gösterilerle, turnelerle ve festival katılımlarıyla, Sazak Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu sadece ilimizde değil, ülkemizde bile adından övgüyle bayram ettirdi. Bu sene içerisinde Kıbrıs’tan Kırşehir’e, İstanbul’dan İzmir’e birçok kente, Mersin Kent Tiyatromuzun temsilleriyle gittik. Yoğun meşbu sabık ayrımsız birikim oluşturduğumuz için bile yaptığımız bu çalışmalar kıytırık haddinden fazla curcunalı getirdi. Bir zamanda balaban ödüller üstelik aldık. Şehir Tiyatrosu oyunlarla, performanslarla, benzeri zamanda oyuncularımızla, arka tarafta yaratıcı ekibin oluşturduğu çalışmalarla şu ana kadar 29 şerha ödüle müstahak görüldü. Biz bire bir zamanda dezavantajlı bölgelerde, okullarda yaptığımız bala oyunlarıyla üstelik şehrimizdeki sevgili çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza temsillerimizi haberleşme ve izletme fırsatı bulduk. Site Tiyatrosu yerine 2023’te üstelik gine turnelerimizle, festival katılımlarımızla başka şehirlerdeki gösterilerimiz ve şehrimizdeki gösterilerimizle, adımızdan övgü ile meze ettirmeye bitmeme edeceğiz.”

KONSERLER, FESTİVALLER, ŞENLİKLER VE DAHASI

Ekin ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini örümcek Şehir Orkestrası, herhangi bir yaştan ve kesimden vatandaşı 2022’üstelik de dinleti etkinliklerinde buluşturdu. Büyükşehir, ‘Yaz Dostum’, ‘Hoş Geldin Bahar’, ‘Yıldızların Altında’, ‘Toyluk Konseri’ üzere birçok değişik temayla Sazak’i ezgilerle doldurdu. Bu sene ilki gerçekleştirilen ‘Mersin Deneyimsizlik Festivali’nde gençler; oyunlar, aktiviteler, şovlar ve konserlerle doyasıya eğlendi.  ‘Kleopatra’ temasıyla ilki gerçekleştirilen ‘Arsıulusal Tarsus Festivali’yle de atölyeler, söyleşiler, canlılık alanları, sergiler, raks gösterileri ve konserler ile festival coşkusu doyasıya yaşandı, idareci kalemler vatandaşlarla buluştu. 2022’üstelik Bayram Ayı Sam, Sagopa Kajmer, Sefo, Zeynep Casalini, Gazapizm, İrem Derici, Edis, Çokluk Uluğ, Zeynep Bastık kabil Türkiye’nin müstehap sanatçıları, Büyükşehir’in düzenlediği etkinliklerde tayf alarak Mersinlilerin coşkusuna eş oldu.

Kültürel Etkinlikler ve Tekellüm Toplulukları Yazıhane Müdürlüğü’nün içre Şehir Orkestrası, Türk Folk Müziği, Türk Konuşma Müziği Orkestrası, Ahali Oyunları Ekibi, Topluluk Topluluğu’nun kayran aldığını belirterek, artist alımlarıyla kül danışma topluluklarının kadrolarını güçlendirdiklerini söyleyen Özdülger, “Türk Halk Müziği, Türk Musahabe Müziği konserlerimizle, umum oyunları gösterilerimizle, sanatsal etkinliklerimizi vatandaşlarımızla bütünleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Eğlenceli benzeri izlence yaparak da bu çalışmaları hareketlendiriyoruz” dedi.

‘Kleopatra’ temasıyla ilkinin gerçekleştiği ‘Uluslararası Tarsus Festivali’, ‘Mut Esrar Festivali’, ‘Toyluk Festivali’ kadar festivallerle kente akım kattıklarını, 7’den 70’e herkesin bu festival programlarında eğlendiğini ve kültür etkileşimi yaşandığını belirten Özdülger, “2023 üzere yoğun kırcı festivaller, şenlikler ve etkinlikler hazırladık. 2023’te yeni etkinlikler, eskimemiş festivallerle şehrimizle bütünleşmeye bitmeme edeceğiz” diye konuştu.

“MILLÎ VE ULUSLARARASI FESTİVALLERE KATILARAK, KENTİMİZİN TANITIMINA KATKI SUNUYORUZ”

Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Yazıhane Müdürlüğü’nün içinde, Sazak’e Ayar Katanlar Müesses (MEDEKA) ile Tarsus’a Ayar Katanlar Oturmuş (TADEKA)’nın vadi aldığını ve 2022 yılında bu kurullar ile bir nice say gerçekleştirdiklerini anlatan Özdülger, “Bir zamanda Sinema Ofisi ile Şehir Tarihi Araştırmaları üzerine ayrımsız şube kurulması ile ilişik da çalışmalar yapılıyor. Onunla ilgili dökümanlar, objeler, belgeler toparlanıyor ve ileriki süreçte müzelerimizi oluştururken birlikte bunların içeriğinin oluşturulması sağlanacak” dedi.

Özdülger, kurulacak olan Sinema Ofisi’ne de çokça ehemmiyet verdiklerini ve çalışmaların bir lahzada sürdüğünü anlattı. Turizm ve Tanıtma Idarehane Müdürlüğü ile Mersin’deki 15 kazıya destek verdiklerini tamlayan Özdülger, “Mersin ören yerleriyle, turizmiyle, arkeolojisiyle, tarihiyle kırcı komple bir kent olduğu için, bu anlamda bu kazılara bindi yöneltmek bizim üzere büyük. Aynı zamanda Mersinimizi hoppadak ülkemizde değil, yurtdışında dahi tanıtmayı hedefliyoruz. Bu noktada yaptığımız çalışmalarımız var. Cesim uluslararası fuarlara katılımlarımız var. Bunların beyninde meydan düzlük 5. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 8. Arsıulusal Mersin Narenciye Festivali, 16.TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuarı ve Kongresi ile Hatay İlinde gerçekleşen Expo 2021 Hatay Medeniyetler Bahçesi, Mersin’in tanıtımını sağladı” diye konuştu.

“2023’TE KÜLTÜREL VE SANATSAL ÇALIŞMALARIMIZI DAHA BILE ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Temas yaştan Mersinliye okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçladıklarını ve Sazak’e Okuma Salonları kazandırdıklarını bile sözlerine ekleyen Özdülger, “Burayı aynı darülfünun, gençlik kenti yapmayı hedeflediğimiz üzere, üniversiteye hazırlanan öğrencilere Kıraat Salonları açmayı hedefledik. Tarsus Ötüken Parkı’nın içerisinde, Marina’dahi Cahillik Kıraat Salonumuz var. Tıpkı zamanda Soğucak’ta Kıraat Salonlarımız var. Eşkâl Kütüphanemiz var ve en son açtığımız ve bizi şu anda yoz çok heyecanlandıran bire bir emek olan Adres Okuma Salonu. 24 saat işlemek talip, pusula intikal etmek talip, ödevlerine yahut sınavlarına yekinmek talip herkese seslenmek üzere tevhit ettik. Bu bile Başkanımızın öngörüsü ve isteğiyle oldu. Bu anlamda kendimizi âdeta çokça bol hissediyoruz” dedi.

Yayın Müesses’nun birlikte, tezkere basarak şehrin tanıtımına yardım sağladığını vurgulayan Özdülger, “Kitapların artık okunması ve sevdirilmesi için da, bize başvuran herkese ve özellikle çocuklarımıza bu anlamda yüklenmek, onların sübvanse etmek istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Sosyal İşler Kat Başkanlığı kendisine, 2023’te da turizm yerine yaptığımız, gençlere, çocuklarımıza yönelik yaptığımız parçalanmamış sanatsal ve kültürel çalışmaları daha bile artırmayı hedefliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: