Mersin’den Irak’a bakla ihracatı

Mersin’den Irak’a bakla ihracatı

Mersin’in Silifke ilçesinde bu yıl hasat edilen 500 ton baklanın yarısının Irak pazarına başka yarısının ise iç pazara gönderilmeye başlandığı bildirildi

MERSİN – Mersin’in Silifke ilçesinde bu sene hasat edilen 500 titrem baklanın yarısının Irak pazarına gayrı yarısının ise iç pazara gönderilmeye başlandığı bildirildi.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden Mersin’birlikte ayrımsız birinden ayrımlı ürünler yetiştirilerek hem bağırsak hem dahi dış piyasaya gönderiliyor. Özellikle ilçelerde üreticiler hem tuhaf altına hem da kategorik alanda korkulu çalışma harcıyor. Her nev sebzenin yetiştiği Silifke ilçesinde üstelik çiftçiler yetiştirdikleri baklanın hasadını yaparak Atayurt Hali’ne getirip hususi namına paketledikten bilahare Irak ile iç pazara gönderiyor. Bu sene ilçede üretilen 500 ton civarındaki baklanın yarısının Irak’a gönderileceği ve kilogram fiyatının birlikte 13 TL olduğu belirtildi.

Hasat döneminde tahminî bin dönüm yerey üstünde 500 titrem civarında bakla hasat edildiğini belirten Silifke Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, bunun yarısının Irak’a ihraç edildiğini, yarısının çöz pazara sürüldüğünü kaydetti.

Bakla’nın kilogramının 13 TL’den satıldığını aktaran Fon,” Silifke’de bakla hasadına başlamış bulunmaktayız. Irak pazarı ağırlıklı koyulmak için ihracata baklamızı gönderiyoruz. Bakla fiyatlarımız üreticimiz üzere çokça tatminkar değil. Ama esasen dahi şita gününde bir mütenavip nişane namına ortaya çıkmıştır. Bakla vitamin açısından ensesi kalın olduğu amacıyla Türk mutfağının vazgeçilmezleri beyninde vadi alıyor. Hele Çukurova bölgesinde çok olarak üretimi yapılan bakla, hem zinde hem da arık yerine tüketilebilen bir göveri. Bölgemizde üretilen baklanın çoğunluğu İzmir, İstanbul, Ankara kabilinden iri şehirlere de gönderiliyor” dedi.

Share: