Manisa’da imzalar atıldı, 600 bin yapının yer sarsıntısı testi ücretsiz yapılacak

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Devlet Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ile alay malay Manisa’daki muhtemel bire bir hareket öncesinde yapıların riziko derecesini tayin etmek amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. Tören Düzeni çerçevesinde Manisa’nın 17 ilçesindeki 600 bin bağımsız milletvekili birimden oluşan yapılar depreme uygunluk ve sağlamlık açısından denetlenecek. Düz çalışmasının finansmanı Manisa Büyükşehir Belediyesi eliyle sağlanacak ve ücretsiz yapılacak. İmzalanan tören düzeni üzerine görüşlerini dile getiren Manisa Devlet Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getirerek, tören düzeni çerçevesinde akademinin bilgi kaynağını bu sürece aktararak, tıpkı yol haritası hissetmek istediklerini dile getirdi.

“YARALARIMIZI UMUM BİRLİĞİYLE SARACAĞIZ”

Protokol töreninde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise “Öncelikle, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve asrın felaketini yaşadığımız depremlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yaralananlara ivedi şifalar diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin başı sağlıklı olsun. Yaşanan bu şişman hırs, binlerce insanımızı hayattan koparırken milyonlarca insanımızı de pahal yönde etkiledi. Ancak ülkemiz ve milletimiz, kontak ve beraberlik içerisinde bu print günlerin dahi üstesinden gelecektir. Canlı bire bir ülkeyiz ve yaralarımızı de umum birliğiyle saracağız. Rabbim ayrımsız elan hakeza acılar yaşatmasın” diye konuşmasına başladı.

İMAR PLANLARININ ÖNEMİ BİR DEFA ELAN ANLAŞILDI

Komutan Ergün, “Manisa’mızda depreme dayanabilen yapılar dayamak, planlarıyla oturmuş benzeri kent yapmak için 1989 yılından beri yapılamayan ümran planları noktasında kaymakamlık belediyelerimiz ve eşsiz meclis üyesi arkadaşlarımızla vahim tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Yaşadığımız bu şişman afetin peşi sıra bayındırlık planlarının önemi benzeri el elan ortaya çıkmış oldu. Yeryüzü kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak, düzenlenen ve gündeş tıpkısı şehir inşa etmek yegâne gayemizdir” ifadelerini kullandı.

17 İLÇEDE DEPREME DAYANIKLILIK TESLERİ YAPILACAK

Üniversite ile önemli tıpkı protokolü imza altına aldıklarını tamlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yaşanan afet sonrasında şehrimizdeki binaların depreme dayanabilen olup olmadığının tespiti çerçevesinde üniversitemizle hızla iletişime geçtik ve hızlı benzeri şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. İmza altına alacağımız bu protokol ile 17 ilçemizdeki 600 bin özgür bölümden oluşan bina stokunu inceleyeceğiz. Şehrimizdeki kâin binaların mesnet yapısı, temel taşı dayanımı, bina imal yılı, kolon kiriş sistemi, projelerin belediyelerimizde bulunan projeleriyle düzenli olup olmadığı, durumunda yapılacak tetkikat ile teçhizat durumunun projedeki durumuyla örtüşüp örtüşmediği üzere konularda denetimleri üniversitemiz gerçekleştirecek. Üniversitemize çalışmalarıyla ilgili lazım finansman desteğini büyükşehir belediyemiz sağlayacak. Bu denetimleri birlikte ücretsiz yerine vatandaşlarımıza sunacağız. Bu çalışmayla hem vatandaşlarımızın akıllarındaki istifham işaretlerini gidermiş olacağız hem birlikte şehrimizin genelindeki yapılarla ait büyük veriler elde etmiş olacağız. O açıdan kızıl katkıları dolayısıyla rektörümüz ilkin tevessül etmek amacıyla, çok kızıl hocalarımıza, büyükşehir belediyemizin çalışanlarına, ilçe belediyelerimizin ustalık ekiplerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Protokolümüzün adamakıllı olmasını dilerken, böylesi felaketlerin tıpkısı elan yaşanmamasını dilek ediyorum. Rabbim, ayrımsız henüz böyle karaca günler yaşatmasın” diyerek konuştu.

Protokolün imza töreninde Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Başbuğ Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, İmar ve Kentçilik Dairesi Başkanı Ünsel Semavi, üniversitenin dekan ve talim üyeleri katıldı.

Share: