Manisa’da imzalar atıldı, 600 bin yapının deprem testi ücretsiz yapılacak

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Ihtişam Bayar Üniversitesi, Manisa’daki 17 ilçede 600 bin yapının depreme metanet testi amacıyla işbirliği protokolünü imzaladı. Birinci etap riskli deprem bölgesinde vadi düz Manisa’de çalışmaların kısa müddet içerisinde başlayacağı belirtilirken, protokol çerçevesinde denetimler de ücretsiz olacak.

Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün, Manisa Şevket Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç ile alay malay Manisa’daki beklenen tıpkı deprem öncesinde yapıların riziko derecesini tayin etmek için işbirliği protokolü imzaladı. Tören Düzeni çerçevesinde Manisa’nın 17 ilçesindeki 600 bin müstakil birimden oluşan yapılar depreme agreman ve katılık açısından denetlenecek. Kayran çalışmasının finansmanı Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak ve ücretsiz yapılacak. İmzalanan tören düzeni hakkında görüşlerini dile getiren Manisa Heybet Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getirerek, protokol çerçevesinde akademinin bilgelik kaynağını bu sürece aktararak, tıpkı kat haritası sezmek istediklerini dile getirdi.

Tören Düzeni töreninde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise “Öncelikle, 6 Küçük Ay 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana mevrut ve asrın felaketini yaşadığımız depremlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yaralananlara müstacel şifalar diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin başı salim olsun. Yaşanan bu nazik hırs, binlerce insanımızı hayattan koparırken milyonlarca insanımızı bile inatçı yönde etkiledi. Fakat ülkemiz ve milletimiz, angajman ve el birliği içerisinde bu baskı günlerin de üstesinden gelecektir. Aktif aynı ülkeyiz ve yaralarımızı bile el birliğiyle saracağız. Rabbim aynı henüz hakeza teessürat yaşatmasın” diye konuşmasına başladı.

İmar planlarının önemi tıpkısı yol daha anlaşıldı

Komutan Ergün, “Manisa’mızda depreme dayanıklı yapılar yapmak, planlarıyla oturmuş tıpkı site monte etmek amacıyla 1989 yılından beri yapılamayan mamure planları noktasında ilçe belediyelerimiz ve eşsiz meclis üyesi arkadaşlarımızla kırıcı ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Yaşadığımız bu nazik afetin ardından bayındırlık planlarının önemi bire bir kere elan ortaya huruç oldu. Sunma gücük sürede çalışmalarımızı tamamlayarak, düzenlenen ve modern aynı şehir bina etmek tek gayemizdir” ifadelerini kullandı.

17 ilçede depreme dayanıklılık testleri yapılacak

Üniversite ile cesim aynı protokolü imza altına aldıklarını tamlayan Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün, “Yaşanan kıyamet sonrasında şehrimizdeki binaların depreme dayanabilen olup olmadığının tespiti çerçevesinde üniversitemizle hızlı hızlı iletişime geçtik ve hızlı benzeri şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. İmza altına alacağımız bu protokol ile 17 ilçemizdeki 600 bin hür bölümden oluşan yapı stokunu inceleyeceğiz. Şehrimizdeki kâin binaların istinatgâh yapısı, mesnet dayanımı, çatı yapım yılı, kolon kiriş sistemi, projelerin belediyelerimizde kâin projeleriyle düzenli olup olmadığı, yerinde yapılacak incelemeler ile donatı durumunun projedeki durumuyla örtüşüp örtüşmediği kadar konularda denetimleri üniversitemiz gerçekleştirecek. Üniversitemize çalışmalarıyla ilgili lazım finansman desteğini büyükşehir belediyemiz sağlayacak. Bu denetimleri bile ücretsiz namına vatandaşlarımıza sunacağız. Bu çalışmayla hem vatandaşlarımızın akıllarındaki soru işaretlerini gidermiş olacağız hem da şehrimizin genelindeki yapılarla ilişik koca veriler elde etmiş olacağız. O açıdan zer katkıları nedeniyle rektörümüz ilkin olmak amacıyla, çokça zer hocalarımıza, büyükşehir belediyemizin çalışanlarına, kaymakamlık belediyelerimizin ustalık ekiplerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Protokolümüzün hoş olmasını dilerken, böylesi felaketlerin benzeri henüz yaşanmamasını dilek ediyorum. Rabbim, bir daha böyle kara günler yaşatmasın” diye konuştu.

Protokolün imza töreninde Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Başbuğ Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ünsel Semavi, üniversitenin dekan ve talim üyeleri katıldı. – MANİSA

Share: