Manisa’da 18 bin 507 öğrenciye sportif kabiliyet taraması yapılacak

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Terbiye Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilen ‘Türkiye sportif kabiliyet taraması ve spora yönlendirme’ programı Manisa’da başladı.

Toyluk ve Spor Bakanlığı ile Milli Terbiye Bakanlığı beyninde imzalanan işbirliği protokolü dahilinde hayata geçirilen ‘Türkiye sportif kabiliyet taraması ve spora yönlendirme’ programı Manisa’da başladı. Programda ilkokul 3. sınıftaki 18 bin 507 bin öğrencinin imtihan ve ölçümleri gerçekleştiriliyor. Çalışmalar, Manisa Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünün koordinesinde ehlihibre antrenörler ve üst yetişek öğretmenleri tarafından yapılıyor. Öğrencilere gestalt, kilo ölçümü, kulaç uzunluğu testi, elastikiyet testi, sıçrama testi, geriye keyif bütünü fırlatma, kavrama kuvveti testi, 20 metre çabukluk testi ve atiklik testi yapılırken, tarama sonucunda yetenekli öğrenciler spora yönlendirilecek.

Konuyla ilgili açıklamada kâin Manisa Toyluk ve Spor İl Müdürü Yunus Öztürk, yapılan programla öğrencilerin yetenekleri istikametinde genişlik akilane şekilde spora branşlarına yönlendirilmesinin sağlanacağını söyledi. Öztürk, “Cahillik ve Spor Bakanlığımız ile Milli Terbiye Bakanlığımızın koordinesinde planlı ‘Türkiye sportif yetenek taraması ve spora yönlendirme’ programı dahilinde tarama programımız Manisa ilimizde birlik ilçelerimizde icraat yapılacak. Hedefimiz çaplı çocuklarımızı Türk sporuna kazandırmak. İnşallah buradan tayin ettiğimiz sporcularımız, Kamer bulutsuz bayrağımızı uluslararası müsabakalarda başarıyla dalgalandıracak” diyerek konuştu. – MANİSA

Share: