mamelek için teknesinde öldürülüp denize atık kişinin bakıcısı duruşmada tutuklandı

Bursa’nın Gemlik ilçesinden tekneyle açıldıktan sonraları kaybolan ve Kocaeli’nin Darıca ilçesi sahilinde sabık sene eylül ayında cesedi kâin menkul ve yurt zengini buğulanmış kişinin öldürülmesine ilişik davada mevkuf sayısı 2’ye yükseldi.

Bursa 11. Okkalı Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu maznun Emre Çağlayan D. ile tutuksuz sanıklar Semavi Ş, Yiğitlik A, Mehabetli E, Güler Ö. (55) ve Ercan A. katıldı. Maktul Yılmayan Sezer’in oğlu olan yakınan Amaç Sezer ile canip avukatları de murafaa salonunda amade bulundu.

Maksat Sezer duruşmadaki ifadesinde, kısaca 6 sene babasının bakıcılığını eden sanık Güler Ö’nün birçok yol ailesinin ve kendisinin babasıyla iletişim kurmalarını engellemeye çalıştığını ileri sürdü.

Babasının telefonundan namına mesajlar geldiğini tamlayan Sezer, “Babam tek ant bana, ‘Seni mirasımdan reddederim’ şeklinde konuşmalar yapmamıştır. Bu mesajlardan bilahare babamın teknelerinin bakımını özne akrabamızı arayarak kendisine ulaşmasını ve mesajları sormasını istedim. Telefonunu gelişigüzel zaman Güler Ö. açtığı amacıyla kendim aramadım. Babama ulaşamayınca görüngü ortaya artık. Sanıklardan şikayetçiyim.” dedi.

Müşteki Sezer’in avukatı Fatih Okuş dahi suça konu olayın maktule ilgili mülk varlıklarının ele geçirilmesi için mamul büyük tıpkısı organizasyon olduğunu tez etti.

Güler Ö’nün “hayat arkadaşı” olduğunu söylediği Sezer’i günlerce aramamasının normal olmadığını dile getiren Okuş, bu sürede bahis konusu sanığın, maktulün oğluna servet varlığından menedilmesine ilgilendiren mesajlar attığını aktardı.

Tutuklu sanık Emre Çağlayan D. ise olaydan evvel tekne alışverişi amacıyla görüştüğü Yılmaz Sezer’in teknesine tün saatlerinde gittiğini belirtti.

İki havza için pazarlık yaptıkları Yılmayan Sezer’in sabahleyin kalktıklarında vazgeçtiğini söylemesi üzerine tartıştıklarını ati süren maznun Emre Çağlar D, maktul Sezer’in kendisine çekiçle vurduğu ve küfrettiği iddiasında bulundu. Aralarında arbede yaşandığını ve Sezer’in düşerek başını çarptığını öne süren Emre Çağlayan D, “Kan almadığını fark edince panikledim. Amacım engel isnat etmek evet bile öldürmek değildi.” diye konuştu.

Bu olayı ayrıksı sanıklardan gizlediğini ve cesedi sakladığını, tekneleri arkadaşlarıyla alarak Tuzla’ya geldiklerini tabir fail sanık, şunları kaydetti:

“Aradan biraz ahit geçince ayrımsız şekilde cesetten kurtulmaya değişmeyen verdim. Tekneden aldığım ahşap dolabı Göksel’in dükkanında monte ettim. Bir Tane başıma edisyon olacağı amacıyla tıpkı vinç kiraladım ve cesedi kaldırıp sandığın içine koydum. 300-400 metre açıldıktan sonra cesedi denize attım. Karaya vuracağını adisyon ediyor ve umuyordum. Tırsmak ve panikle bu şekilde davrandım. Olayı yegâne başıma gerçekleştirdim, arkadaşlarımın bir ilgisi yoktur.”

Geçmiş savunmalarını tekrar eden değişik sanıklar birlikte beraatlerini istedi.

Maktulün bakıcılığını fail ve birliktelik yaşadığı Güler Ö’nün, sağlam suç şüphesi gerekçesiyle tutuklanmasına değişmeyen veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Olay

Kocaeli’nin Darıca ilçesi Pirireis Mahallesi Yelkenkaya Caddesi’ndeki sahilde 19 Eylül 2021’üstelik eş cesedi bulunmasının ardından mücahede başlatılmış, umum ve kolları merbut, vücudunda yara izleri olan ve kestirmece 10 devir denizde kaldığı değerlendirilen kişinin Yılmayan Sezer (78) olduğu belirlenmişti.

Gemlik’ten denize açılan Sezer’in yatı ve teknesi bulunduğu bilgisi konusunda soruşturmayı genişleten ekipler, cesetle aynı yerde, üstünde kopmuş vinç mekanizması bulunan ahşap sandığı birlikte incelemeye almıştı. Sandık üzerindeki kol numarasından üretildiği vadi ve satıldığı kişilerin bilgisine ulaşan polis, maharet ve fiziksel izleme sonucu yat ve teknenin Tuzla’bile ayrımsız marinada demirli olduğunu belirleme etmişti.

Marinadaki yatta yapılan aramada, gübür poşetlerinde ölen kişiye ilgili olduğu belirlenen kanlı kıyafetler ile halı, kelepçe ve bazen materyaller ele geçirilmiş, Sakarya, Bursa ve Kocaeli’da planlı operasyonda 11 kişiyi gözaltına alınmıştı.

Aralarında ölen kişinin birlikte yaşadığı öne sürülen Güler Ö’nün dahi bulunduğu 7 kaka, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmiş, 4 kuşkulu ise ifadelerinin peşi sıra erkin bırakılmıştı. Emre Çağlayan D. ile tutuklanan Güler Ö. henüz sonraları boşaltma edilmişti.

Olaya ilişkin 6 maznun üzerine “taammüden bilerek öldürme” ve “suç delillerini namevcut etme, kamuflaj yahut tahrifat” suçlarından dava açılmıştı.

Share: