Kütahya’da fahri gençler, hayırseverler ile depremzedeler beyninde güreşçi köprüsü oldu

Kütahya’dahi ayrımsız grup fahri tüvana, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenerek kente gelen afetzedelere barınma, azık, çul kadar ihtiyaçlarında hayırseverlerin desteğiyle koruyucu oluyor.

Pazarcık ve Elbistan merkezli, 6 Şubat’ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerde evleri yıkıldığı ya birlikte güç hasar gördüğü üzere bölgeyi kalkmak zorunda küsurat depremzedelerden bazıları, özlük imkanlarıyla ve AFAD organizasyonuyla Kütahya’ya geldi.

Kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri ve gönüllüler, mihman edilen aileler üzere seferber oldu. Yurtlara, kamu misafirhanelerine yerleştirilen, derneklerin tarafından sıcak yuvaya kavuşanların yanında bazı ailelere gönüllülerin desteğiyle barınma imkanı sağlandı.

Kentte henüz evvel bile ihtiyaç sahiplerine yardımlarda mevcut bir kol güre, depremlerden sonradan harekete geçerek hayırseverlerin destekleriyle onlarca ailenin barınma ihtiyacının karşılanmasına şalter oldu. Gençler, ara sıra musahabe ettikleri afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gönüllü gençler namına AA muhabirine mütekellim Kağan Özkul, kestirmece 30 şahsiyet hempa grubuyla elan önce kentteki gerekseme sahibi aileler amacıyla çalıştıklarını, demincek birlikte Kütahya’evet gelen depremzedelere destek olabilmek için harekete geçtiklerini söyledi.

Arkadaşlarıyla depremzedeler üzere WhatsApp grubu oluşturarak çalışmaya başladıklarını belirten Özkul, “Öncelikle ilimize mevrut depremzedelere ulaşıp, ihtiyaçlarını tespit etmeye başladık.” dedi.

Özkul, gruptaki herkesin şişman cansiparane çalıştığını vurguladı. Kâh hayırseverlerin depremzedelere evini açtığını anlatan Özkul, şunları kaydetti:

“Gruptaki ayrımsız arkadaşımız, yaşadığı evi depremzedelere boşaltmak amacıyla bire bir arkadaşının yanına taşındı. Bir hayırseverimiz bile oğlunun yanına taşınarak evini depremzedeler amacıyla icar almadan açtı. Bunlar sıradan nazik fedakarlık örnekleri. Çalışmalarımızı, imece usulü zat imkanlarımız ve çevremizdeki hayırseverlerin katkılarıyla yürütüyoruz. Çalışmalarımız kapsamında 2 haftalık süreçte 60 civarında aileye ulaştık. İnşallah gücümüz yettiğince bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“Komşularımız, gençlerimiz temas bölüm halimizi hatırımızı soruyor”

Malatya’daki evi depremde hasar gören Ergül Baht ise kentteki tıpkısı konferans salonunda 8 çağ barındıktan bilahare eşi ve çocuklarının yanı sıra kardeşi ve ailesiyle Kütahya’evet geldiğini söyledi.

Hayırsever aynı vatandaşın icar almadan evinde tahaffuz imkanı sağladığını belirten Felek, “Çocuklarımızın okula devam edebilmesi için Malatya’dan fırlamak zorunda kaldık. Kütahya’da bize karşı gösterilen konukseverlik bizi çok duygulandırdı. Burada tanıştığımız Mustafa baba yarısı, eşi ile oğlunun yanına taşınarak yaşadığı evi bize tahsis etti. Hem Mustafa emmi hem de komşular bizimle haddinden fazla ilgilendi. Komşularımız, gençlerimiz herhangi bir çevrim halimizi hatırımızı soruyor, hangi ihtiyacımız varsa gideriliyor. Hepsinden Cenabıhak razı olsun.” diye konuştu.

Hatay’daki evlerinin yıkılmasıyla eşinin bire bir arkadaşı tarafından çocukları ve kız kardeşi Umu Baltacı ile Kütahya’ya gelen Hüsniye Erik dahi benzeri hayırseverin kira almadan kendilerine açtığı evde barındıklarını belirtti.

Kütahya halkının misafirperverliğinden sevinme duyduklarını dile getiren Erik, eşinin, işi dolayısıyla Hatay’da kaldığını, akla yatkın şerait oluştuğunda memleketlerine döneceklerini ifade etti.

Share: