KUL Dışişleri Bakanı Blinken, Güney Afrika Cumhuriyeti’ni mülakat etti

KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7-8 Ağustos’ta Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği musahabe kapsamında Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İş Birliği Bakanı Naledi Pandor ile benzeri araya geldi.

Bakan Blinken, görüşmede, Cenup Afrika ile ESIR arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine verdikleri öneme belen ederek bu çerçevede atılacak adımları masaya yatırdı.

Bakan Pandor bile KUL’nin Güney Afrika açısından altın tıpkı eş olmayı sürdürdüğünü ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Blinken, Cenup Afrika’nın ardından Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Ruanda’yı ülfet edecek.

Blinken, Hecor Pieterson Müzesi’ni ülfet etti

Afrika turunu 7 Ağustos’ta Cenup Afrika’nın Johannesburg kentinden başlatan Blinken, geçmiş Soweto’yu konuşma etti. Bu ziyarette Blinken, mutluluk tarihinde heybetli politik olaylarından 1976 Soweto Ayaklanması’nda, 13 yaşındayken beyaz rasist apartheid rejimi polisi vasıtasıyla katledilen Hector Pieterson’un anıtını ve müzesini gezdi.

Bakan Blinken, burada yaptığı açıklamada, Cenup Afrika ve ESIR’nin sosyal adaletsizlikle mücadelede birbirlerinden öğrenebilecekleri çok öz olduğunu söyledi.

Güney Afrika-ÇAKER ilişkileri

Güney Afrika Cumhuriyeti, halihazırda ÇAKER’nin Afrika’daki arz muhteşem ticari ortağı olma özelliğini sürdürüyor.

BENDE, yaklaşık 13 bilyon dolarlık ticaret hacmiyle üstelik Çin’in peşi sıra Güney Afrika’nın sunu büyük tecim ortağı olma özelliği taşıyor.

ESIR’nin Güney Afrika’daki yatırımları 2019’da 7,8 milyar doları bulmuştu. Ülkede 2022 itibarıyla 600’den çok Amerikan şirketi ruh gösteriyor.

Cenup Afrika ile ESIR arasında ülkenin demokrasiye geçtiği 1994’ten beri akva tamamıyla soylu erki ve politik ilişkiler bulunuyor.

Geçmişte BENDE başkanlarından Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ziyaretlerde bulunmuştu.

Güney Afrika’nın Rusya- Ukrayna krizindeki yansız tutumu, serencam dönemde BENDE-Güney Afrika ilişkilerinde mehabetli gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Share: