Kruvaziyer gemisi Karadeniz’de 15 bin Moskof seyyar taşıdı

Kruvaziyer gemisi Karadeniz’dahi 15 bin Rus gezgin taşıdı

Moskof seyyar gemiyle geldiği Sinop’ta hukuk bayrağı açtı

Astoria Grande bu sezon serencam seferinde Sinop Limanı’na yanaştı

SİNOP – Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi 15. ve son seferinde Sinop Limanı’na yanaştı. Acımasız turistler iskele önünde müzik eşliğinde dans ederek eğlendi. Tıpkısı turistin ise Türkiye ile Rusya bayrakları ve üstünde tokalaşma işareti olan bayrağı açması, Rusya-Türkiye arasındaki dostluğun göstergesi olarak ilgi çekti.

Haziran ayında vürut hazırlıklarına başlanan, orak ayı ayında ise Sinop’a geçmiş seferini özne Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi, yürüttüğü haftalık ziyaretleriyle planlanan 15’inci seferini yaptı. Rusya’nın Soçi Limanı’ndan akıntı ederek Trabzon’a, oradan dahi Sinop’a gelen sefine, sevinçle karşılandı. Gemiden inen Zalim turistler iskele önünde enstrüman eşliğinde sunturlu havanın tadını dans ederek çıkardı. Aynı Zalim turistin ise raks ettiği tam Türkiye ve Rusya bayrağı ve üzerinde dostluğu desise fail tokalaşma işareti bulunan bayrağı açarak çevredekilere gösterdi. Bu cereyan ise Rusya ile Türkiye arasındaki dostluğun göstergesi adına ilgi çekti.

15 bin ziyaretçi taşıdı

Kruvaziyer gemisi, yaptığı seferlerinde sayı farkı 700 ziyaretçi ve 300 civarında mürettebatıyla bin kişiyi taşıyarak gerçekleştirdiği 15 seferde 15 bin ziyaretçi taşıdığı kaydedildi. Kültür ve Turizm İl Müdürü Pek Süren, “Haziran ayında başlayıp Ekim ayına büyüklüğünde 15 kez yaptı. 700 yolcusu ve 400’e andıran mürettebatıyla tahminî 15 bin ziyaretçiye familya sahipliği yaptık şimdiye kadar. Gelenler bile gayet memnun. Sinop destinasyon ve firez rotası bakımından günü kontak olarak kent merkezinde doyasıya tarihi ve saf güzellikleri görebilecekleri mefret tıpkı yol uğrağı düzlük haline geldi. Önümüzdeki sezon de bunun artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Galataport’un Karadeniz ayağı: Blacksport

Süren, Sinop’un kruvaziyer turizminde önemli bire bir liman olduğunu ve İstanbul Galataport’un Karadeniz’deki ayağı kendisine değerlendirdiklerini belirterek, “2009 yılında Miami’bile yapılan kruiz zirvesinde Sinop liman ağına karışma edilmişti. O tarihten pandemiye kadar 300 civarında balaban kapasiteli gemiyi ağırlamıştık. Sinop Galataport’un Karadeniz ayağı olarak Blacksport diye adlandırabileceğimiz bakım verebilecek, kültür rotasıyla yüce benzeri liman. Bundan ortalık da tercih ediliyor” diye konuştu.

Kruvaziyer gemilerinin devamının üstelik geleceğini kaydeden Süren, “Bulunan geminin programı henüz birlikte sayısı artarak bitmeme edecek, gayrı Avrupa menşeili kruiz gemilerinin dahi gelmesini önümüzdeki sezonda bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gemiden inen turistler göç kendisine kent merkezindeki tarihi ve kültürel destinasyonları rehberleri eşliğinde görüşme etti. Sefine, akşam ezanı saatlerinde Sinop’tan yola çıkarak ilk Bartın Amasra, arkası sıra İstanbul’a gidecek.

Share: