Konya’da “Ukubet Hukukunda Gerekçeli Değişmeyen ile Hürriyet ve Düzenlilik Hakkı” programı yapıldı

Konya’bile “Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesi İçin Yargı Mensuplarının Kapasitesinin Artırılması Projesi” kapsamında “Ukubet Hukukunda Gerekçeli Karar ile Hürriyet ve Asayiş Hakkı” eğitim programı düzenlendi.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin finans desteğiyle Türkiye Adalet Akademisi koordinesinde uygulamaya konulan proje, tıpkısı otelde gerçekleştirilen toplantıda anlatıldı.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, 2022’de haddinden fazla sayıda eğitime imza attıklarını, 2023’te bile bu faaliyetlerin artarak bitmeme edeceğini söyledi.

Hedefin, hukuka ve koca haklarına sınırlı, tarafsız, bağımsız milletvekili vicdanıyla değişmeyen veren, meslek etik bilimi ilkelerini benimseyen, toplumun türe ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte hakim ve savcılar yetiştirebilmek olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

“Türe Akademisi, hakim, savcı adaylarını terbiyelemek ve mesleğe alıştırmak noktasında bulunan bilgileri tamamlaması ve sürdürülebilir arkaç getirmesi üzere kurulmuş ayrımsız kurumdur. Faaliyetlerimizi yürütürken akademi kendisine gerçek asar da oluşturuyoruz. Şu dakika adaylarımız için oluşturduğumuz eğitim bilimi müfredatında saha alan 40 dersin tezkere yazma işlemlerinde sona geldik. 30’un üstünde ibret kitabımız meslektaşlarımızın hizmetine sunuldu. Birbirinden bulunmaz meslektaşımızın ortaya koyduğu birikimlerle tüvana meslektaşlarımıza, görevine bakir başlayan hakim ve savcılara destek sağlamayı düşünüyoruz.”

Özdemir, şiddet kararlarında gerekçelendirme çalışmasında da sona gelindiğini belirterek, “Alelhusus ceza, ahbaplık ve yönetsel önem anlamında önceki rütbe mahkemeleri amacıyla benzeri değişmeyen çit rehberi taslağı oluşturduk. Bunlar kesinleştiğinde siz meslektaşlarımızla paylaşılacak ve ilgilendiren mevzuat altyapısı değiştirilerek UYAP’ta ve yönetmeliklerde bunlara ait yasal dayanaklar oluşturularak bu suret değişmeyen çeper yönünde adliyelerimizde bakir benzeri patika açmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

1500 bilge ve savcının meslek içi eğitimden yararlanması hedefleniyor

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Komutan Vekili Bulak Başpınar ise eğitim bilimi programının henüz ilk Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Antalya, Mardin, Diyarbakır ve Van’de tahminî 1000 hakim ve savcıyla gerçekleştirildiğine değindi.

Başpınar, Türkiye Adalet Akademisi işbirliğindeki proje kapsamında martın ortasına büyüklüğünde yaklaşık 1500 bilgili ve savcının iz içi eğitimden faydalanmasını hedeflediklerini vurguladı.

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Halil İnal bile insanın, herif kabilinden yaşamasının anne alındığı haklarının başında özgürlük ve güvenliğin geldiğini söyledi.

Proje kapsamında “Ukubet Hukukunda Gerekçeli Karar ile Özgürlük ve Düzenlilik Hakkı” başlıklarına dikkati çekici İnal, “Umarım bu eğitimimizde yapılacak paylaşımlardan bütün alay malay yararlanma edeceğiz. Önümüzdeki sav ve soruşturmalarda hak büyü asıl beklentisinin ayrımsız an ilk ve dosyaların usule makul şekilde neticelenmesine koruyucu peki.” değerlendirmesinde bulundu.

Programa, Konya Adalet Komisyonu Başkanı Hasan Ay, Konya Mıntıka Adliye Mahkemesi Başkanı Mevlüt Gülbudak, çokça sayıda bilgili ve savcı katıldı.

Share: