Konteyner gitti, dükkanı sokağa taşıdı

Giresun’un Dereli ilçesinde mermercilik yapan Fert Türk, işyeri namına kullandığı taşımalık alınınca tezgahı sokağa taşıdı.

İlçede mermercilik eden Birey Türk, benzeri yıl ilk afetzedeler üzere getirilen konteynerlerden birini kullanarak mermer atölyesi açtı. Geçtiğimiz günlerde ise kıyamet evlerinin yapılıp doğrulama edilmesinin peşi sıra konteynerler toplanmaya başlayınca dükkansız kaldı. Fasıl olarak kullandığı konteyneri boşaltınca masa ve sandalyesini sokağa örtmek zorunda kaldığını tamlayan Can Türk, “Ayrıntılı benzeri zamandır mermercide çalışıyordum fakat bire bir yıl ilk kişi işyerimi düzenlemek amacıyla müracaat ettim. İlçemizde hâkim afeti yaşandığı üzere işyeri ve dükkan tedarik etmek zor olduğu üzere afetzedeler amacıyla getirilen tıpkı taşımalık verdiler. Burada bir yılı aşkın süredir mermercilik yapıyordum. İlçemizde afetzedeler için konutlar ve işyerleri yapılınca konteynerlar üstelik toplanmaya başlandı. Ben de haliyle dükkansız kaldım. Demin tıpkısı işyeri arıyorum amma ya kirası pahalı evet birlikte makul tıpkısı meydan bulamıyorum. Bu yüzden şimdilik tezgahımı sokakta açıp kapatıyorum. Ego ayrımsız esnaf namına işyerim olsun, yanımda başkalarına bile istihdam sağlayayım istiyorum. Bu konuda bugüne kadar bana konteynerde canlılık göstermeme apotr olan belediyemizin düz üzerine de bindi olmasını bekliyorum” dedi.

Belediyeden destek açıklaması

Dereli Belediye Başkanı Anlaklı Şenlikoğlu ise, “Esnafımızın durumunu biliyorum ve yakından ilgileniyoruz. Yeğin afeti sonrasında işyeri açtığı amacıyla kıran işyerlerinden tıpkısı türe elde edemiyor. Tığ çabucak ilçemizde tıpkısı esnafımıza destek için afetzedelerden boşalan konteynerlerden birini kullanmasına cevaz ettik. Ancak demincek AFAD başka afetzedeler üzere ilçemizdeki konteynerleri taşımaya başladı. Haliyle bu esnafımızın dahi kullandığı taşımalık kaldırılmak zorunda kaldı. Ayrıca konteynerlerin bulunduğu bölgelerde zir ve üstyapı çalışmaları üstelik yapılamıyordu ve kaldırılmak zorundaydı. Belediye adına biz esnafımızın yanındayız. Seçme makule kolaylığı sağlayabileceğimiz kabil icar yardımında da bulunabiliriz. Yeter kim esnafımız ayakta kalsın” dedi. – GİRESUN

Share: