Buğday rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

Buğday rekoltesi çiftçinin yüzünü güldürdü

ERZİNCAN – Erzincan’de buğday hasat sezonunun son günlerine yaklaşılırken bu sezon ki buğday rekoltesi çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Baharat aylarında tam yağışın alınması ve yağışsızlık yaşanmamasının ardından buğdayda dekara verim vadi vadi 750 kiloya büyüklüğünde çıkarken, Yerey Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan gurur fiyatı ve Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın ton başına bin teklik sübvansiyon vermesi üstelik çiftçileri memnun ediyor.

Erzincan’birlikte biçerdöverler eliyle yapılan hasat çalışmaları Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü vasıtasıyla yakından strateji edilerek kuş yemi kaybı başta atılmak üzere yaşanabilecek aksaklıkların birlikte önüne geçiliyor. Beybağı Mahallesinde Saim ve Sevinçli Fırat’a ilişkin buğday tarlalarında ki biçerdöver hasadına katılan Erzincan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Misyon Şahin ile Ceylanpınar Ekincilik İşletmesi Müdürü Bülent Öztürk sahada incelemelerde bulundu.

Çiftçilerle mülaki yetkililer, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Genel Müdürlüğü aracılığıyla hibeli yerine çiftçilere dağıtılan Ceyhan 99 buğday çeşidinden sağlanan mahsul ve kalite sonrası çiftçilerin mutluluğuna kuma oldular. Burada açıklamalarda mevcut Erzincan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Garaz Atmaca, geçtiğimiz yıllara göre bu yıl Erzincan genelinde tahıl ekim sahalarında çoğalma yaşandığını kaydetti. Şahin konuşmasında şunları kaydetti; “2021 yılı sezonunda kısaca 358 bin dekar alanda buğday ekimi yapılarak 83 bin titrem yayın hasadı gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık dolayısıyla dekara verim bağan gerçekleşmişti. Pandemi süreci ve sonrasında dünyada yaşanan gelişmeleri andıran adına izlem fail bakanlığımız, ülkede hububat üretiminin artırılması amacıyla Erzincan ve birçok bölgede yüzdelik 75 hibe ile buğday tohumluğu dağıtarak çiftçilerimizin henüz aşkın ilk teşrin yapmasına bindi oldu. İklimsel kendisine yük yaşanmaması sonucu bu sezon buğday rekoltesi akıbet paye erdemli oldu. Rekolte yüksekliği, hem çiftçilerimizi hem bile bizleri sevindirdi. Ara Sıra bölgelerimizde dekara verimin 800 kiloya büyüklüğünde çıkması ilimizin buğday üretimi açısından son adım muştulu ayrımsız gelişme olmuştur. Sulp dağıtımından bu yana ekiplerimiz çiftçilerimizle eş cereyan ederek değme soy ustalık desteği sağlamıştır. Bakanlığımızın bu sezon ton başına bin liralık destek uygulaması üstelik çiftçilerimizi memnun etmiştir. Önümüzde ki yıllarda çiftçilerimizle birlikte çıktı üretmeye devam edeceğiz.”

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü Bülent Öztürk ise burada yaptığı açıklamada Ceyhan 99 çeşidinin hasat çalışmalarının kudretli ayrımsız şekilde bitmeme ettiğini belirterek, “Erzincan başta oluşmak için Erzurum, Sivas, Kayseri, Kars, Van, Hakkari gibi illerimize 4 bin titrem Ceyhan 99 buğday tohumluğu dağıttık ve hasadın başlaması ile alay malay çok bereketli mahsul oranı yakaladık. Ceyhan 99 kışlık tıpkısı kabil olmasına karşın Erzincan gibi bölgelerde erken ilkbaharda ilk teşrin yapıldığında çok dolgunca son alıyoruz. Hasat sezonumuzun çiftçilerimize ömre bedel hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

120 dekarlık alanda buğday ekimi fail Saim Fırat ise, bu sezon buğday ekmekten ve bol mahsul almaktan belde bahtiyar olduklarını kaydederek, “Yazlık teşrinievvel yapmamıza karşın beklentimizin üstünde tıpkısı verim gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanlığımıza bize sağladıkları soy sop ve desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bizi yalnız bırakmayan ve herhangi bir antlaşma destekleyen diyar müdürümüze birlikte teşekkür ediyorum. İnşallah seneye daha çok buğday ekerek üretimi henüz üstelik artıracağız” diyerek konuştu.Share: