Kocaeli’nin içmece suyunu karşılayan ‘Yuvacık Barajı’nın çevresi gübür altında kaldı

Kocaeli’nin içmece suyunu karşılayan ‘Yuvacık Barajı’nın çevresi çöp altında kaldı

Konteynerleri kullanmayan vatandaşlar, doğayı katletti

KOCAELİ – Kocaeli’nin içmece suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesi yüzdelik 69’lara büyüklüğünde düştü. Bölgeye piknik yapmaya mevrut bazen vatandaşların çöplerini, taşımalık yerine barajın çevresine atması ise kirliliğe etken oldu.

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde kâin 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nda yaz ayında su düzeyi yüzdelik 69’lara büyüklüğünde gerilirken vatandaşlar bölgede piknik yapmaya ve balık tutmaya geldi. Ara Sıra vatandaşlar güzeşte yıllara nazaran akarsu seviyesinin çokça tez düştüğünü söyledi. Baraj çevresine piknik yapmaya mevrut kişilerin bıraktıkları çöpler ise göze çarptı. Gübür konteynerin gereksiz olmasına rağmen çöplerin kentin içme kaynağının olduğu baraja ve çevresine atılmasına kâh vatandaşlar tepki gösterdi.

“Gözlemlerime göre sonuç 5-6 yıl içerisinde sunu hızlı su düşüşü bu sene yaşandı”

Ailesiyle balık tutmaya gelen Faruk Sürgün, “Gözlemlerime bakarak serencam 5-6 sene içerisinde yeryüzü aceleci su düşüşü bu yıl yaşandı. Bu büyüklüğünde düşüşün sebebinin ne olduğunu bilmiyorum. Her ant buralara ailemle alay malay balık tutmaya gelirim. 3 hafta ilk buraya geldiğimde su seviyesi sakil basamak yüksekti. Bu kadar kısa sürede su seviyesinin düşmesi dikkatimi çekti” dedi.

“İnsan evladı doğayı bu hale koyar mı, içtiğimiz sulara çöp atılır mı?”

Piknik yapmaya mevrut 81 yaşındaki Asiye Kars, “Çöplerin etrafa atılması insanlara yakışmıyor. Simitler, içki şişeleri, poşetler etrafa atılmaz. Gübür konteyneri var, gidip oraya atsınlar. İnsan evladı doğayı bu hale koyar mı, içtiğimiz sulara çöp atılır mı? Kamu yangınlar bu çöplerden çıkıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kimsenin buraya yararsız bırakmasını istemiyoruz”

Çöplerin çevreye atılmasına tepki gösteren Yaşar Kars, “Hava çöp komple. İnsanlar piknik yapıyor ama doğanın kıymetini bilmiyor. Çocuklarımıza bırakacak bire bir şeyimiz kalmayacak. Burada piknik işleyen kişilerin çöplerini yararsız kutusuna atmalarını arzu ediyoruz, kimsenin buraya yararsız bırakmasını istemiyoruz. Biz daima buraya gelmeyiz amma doğamızın kıymetini bilici insanlarız” şeklinde konuştu.

Share: