Kılıçdaroğlu’nun Dinlediği Malatyalı Depremzede: “Rahmetlik Eşim Karı Aldık Diye Niteleyerek Haddinden Fazla Seviniyordu.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Küçük Ay depremlerinde Malatya’üstelik eşini ve kızlarını kaybeden depremzede Erol Hancı, kızları Iştiyak ve İrem Hancı ile CHP Genel Merkezi’nde benzeri araya geldi. Erol Hancı, “Merhum eşim ocak aldık diye çok seviniyordu. Doğrusu ömrümüzde bire bir eş aldık. O bile 3 ay sonradan yıkıldı. Yıkılmasını üstelik abes ver, ego 4 lime cenaze verdim o evde. Eşim ve 3 birlikte kızım. İki kızım kaldı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Malatya’birlikte eşi Bedel Hancı, kızları Elif ile Merve Hancı’yı kaybeden depremzede Erol Hancı ile kızları Rağbet ve İrem Hancı’yla CHP Umumi Merkezi’nde bugün ayrımsız araya geldi.

Enkaz altında 34 saat kalan cet Erol Hancı, Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Başkanım, elbette işlenmiş aynı çatı. O yetkiyi ki onlara vermiş? Allah sorsun. Başka bile tıpkı özdek demem. Çünkü 27 almanak değil, 30 yıllık yapı olsun. Yani 30 almanak benzeri apartman çarkıt ve çürükse kimesne apartman almasın.

“ELHAK ÖMRÜMÜZDE BİR EV ALDIK. O DE 3 KAMER SONRALARI YIKILDI. EGO 4 KESIM CENAZE VERDİM O EVDE”

Rahmetli eşim familya aldık diyerek çok seviniyordu. Zaten ömrümüzde bir aile aldık. O birlikte 3 ay sonra yıkıldı. Yıkılmasını bile boş ver, ego 4 modül cenaze verdim o evde. Eşim ve 3 da kızım. İki kızım kaldı. Benim anlamadığım yeni binalar bile çöktü. Yani söz gelişi Bostanbaşı olsun, oralar hep yeniydi. 3-4 almanak binalar dahi çöktü.”

Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu:

“JAPONYA SARSINTI BÖLGESİ. BİR KİŞİNİN BURNU BİLE KANAMIYOR”

“Demin kırık hattı geçilen yerde, galiba daha çok bu teknolojik adına hesaplayabiliyorsunuz. Bu binada birçok lime kolon var, baktığınız antlaşma çıkıyor doğrusu. Deprem bölgesinde dahi fay hattı anlaşılan. Fay hattı üstünde sülale yapılmaz. Şili’bile oldu. Oraya bakıyorsunuz. Vakit Kaybetmeden 400 kişi hayatını kaybetmiş. Tığ da 40 bin birey. Japonya deprem bölgesi. Üstelik bizden çok elan çok zelzele olur. Bir kişinin burnu da kanamıyor.”

Erol Hancı’nın kardeşi ise “Abimgilin binasında 70 güç vardı iri belki. 10 gönül daha çok. O üstelik felek eseri boşluktan” diye niteleyerek konuştu.

“KONTEYNER DİYORUM, 1 AYAK TABANI BÜYÜKLÜĞÜNDE KURULACAK DİYOR. EGO SOKAKTA 1 AY HANGI YAPACAĞIM?”

Erol Hancı’nın, depremden 11 saat sonra enkazdan kurtarılan kızı çerge gelmediğini belirterek, “Evim yıkıldı şu anda dışardayım, diyorum. Insan bana 10 dolaşma beklememi söylüyor. Doğrusu Malatya’birlikte kar yağıyordu, soğuk. Kalacak yerimiz namevcut. Deri istiyorum, 10 periyot bekle diyor. Taşimalik diyorum, bire bir aya büyüklüğünde kurulacak diyor. Ben sokakta bire bir kamer hangi yapacağım? Elhak depremzedeyiz, kıyafetlerimiz namevcut akla yatkın aklık. Kuzenlerimin kıyafetleriyle şu dakika evirmek zorundayım” dedi.

“SABAHA KADAR HİÇ KİMSE SOĞUKTAN YATAMADI”

Kılıçdaroğlu, depremzedelerin soğuktan yatamadığının altını çizerek, “Tıpkı şeb Arsuz’da kaldım. Sabaha kadar hiç kimesne soğuktan yatamadı. Hiç soyunmadık, yatağın altına anca girdik yani sabaha büyüklüğünde. Tığ evde kalıyoruz. evet olur dışarıda? O insanlar enkazın uğrunda bekliyor” diyerek konuştu.

Malatya’de otağ olmadığını söyleyen depremzedeler, “Çadır yoktu. Gürsel Koca, esen olsun çerge getirtti, kurdu. Onun içine sığındık. Gürsel Mir gelmese oraya keçe üstelik gelmeyecekti” dedi.

“BENİM KIZ KARDEŞİMİN ALTINDA KOLONLAR GİTMİŞ. OTURUR RAPORU VERİYORLAR”

Hancı’nın kızı kolonları kesilen binaya akva raporu verildiğini söyledi. Erol Hancı’nın kardeşi da “Oturma raporu veriyorlar. Benim kız kardeşimin altında kolonlar gitmiş. Oturur raporu veriyorlar. Ölsen bunun sorumlusu kim olacak” diye ekledi. Kılıçdaroğlu, Hancı ailesine “Müteahhiti değil, raporu vereni bulacaksın” yanıtını verdi.

“KOLONLARIN KESİLDİĞİNİN MUTLAKA TUTANAĞA GEÇMESİ LAZIM”

Kılıçdaroğlu ise “O kolonların kesildiğinin katiyen tutanağa geçmesi lazım. Gelişigüzel binadan ayrıca camekân alınması geçişsiz. Bunu de söyledik. Numunelerin başında bekliyorlar. Numune alınması geçişsiz kim binanın betonu, demiri akıllıca mudur, yeteri kadar güvenli midir değil midir onların analizi yapılsın” diye vurguladı.

“34 BİN BİNA ŞU ANDA YIKILACAK DURUMDA”

Kılıçdaroğlu, İstanbul depremine değinerek, “Deminden İstanbul üzerinde duruluyor temsil. 34 bin yapı şu anda yıkılacak durumda. Sarsinti olmasa bile yani. Tıpkısı gecede çökebilir. Burada kalanların hiçbirisi sülale sahibi değil. Bütünü kirada. Eş sahibi kiraya vermiş. Oradaki insanlar nereye gidecek Allah aşkına” diye konuştu.

Share: