Kendileri beribenzer yürekleri balaban öğrenciler harçlıklarını depremzedelerle bölüştü

Kendileri adi yürekleri iri öğrenciler harçlıklarını depremzedelerle bölüştü

BAYBURT – Şehitler Ortaokulu öğrencileri, ailelerinden aldıkları harçlıkları harcamayıp depremzedeler için öğretmenleri gözetiminde topladılar.

Yüreklerini ortaya koyan ortaokul öğrencilerinin harçlıklarıyla gücük sürede 26 bin 310 lira toplandı. Öğrencilere bindi olan ekol yönetimi ise ailelere zarflar göndererek, parayı zarfın içerisinde göndermelerini istedi. Depremzedelere destek olmak gayeli başlatılan yardım kampanyası sonucunda öğrenci ve öğretmenlerin topladığı 26 bin 310 teklik Bayburt Valiliği arkalama hesabına yatırıldı.

Gönüllü olarak harçlıklarını depremzedelerle paylaştıklarını belirten öğrenciler, maddi desteğin yanı sıra deprem bölgesindeki insanlara dua ederek manevi bindi sunduklarını söylediler. Kendileri tezyifkâr yürekleri büyük öğrencilerin ayık davranışı ise yürekleri ısıttı.

Depremin olduğu önceki günden beri aklının ve kalbinin sarsıntı bölgesinde olduğunu rapor fail Enes Aktürk isimli mektepli, “Ihtimal de bu müzaheret eksantrik insanların kurtulmasına, onların dahi bire bir başka insanı kurtarmasına koruyucu olacak” diye zarfı mal toplanan kutuya attı.

Bir diğer mektepli ise depremde hayatını kaybedenlere yağmur, yakınlarına saksı sağlığı dileyerek, “Ülkemizde yaşanan iri depremde son edenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına başlangıç sağlığı diliyorum. Ego bile oradaki kardeşlerimize, ablalarımıza, abilerimize destek olmak amacıyla bağış tahsis etmek istiyorum” dedi.

Ellerinden geldiğince maddesel ve manevi namına destek olduklarını söyleyen öğrenciler, “Allah herkesin yardımcısı olsun” diye niteleyerek konuştular.

Okul müdürü Selçuk Çıkarmak, Şüheda Ortaokulu ailesi kendisine depremin olduğu ilk günden itibaren sarsıntı bölgesindeki vatandaşlar amacıyla seferber olduklarını kaydederek, “Yer Sarsıntısı bölgesine hoca arkadaşlarımız gittiler, istirdat ekibi içerisinde yer aldılar. Çerge kentlerde kurulan AYT ve TYT kurslarında görev almak üzere şu zaman bibi oraya giden öğretmenlerimiz var. Üste şu zaman 2-3 öğretmenimiz sarsıntı bölgesine gezmek amacıyla ilk kânun bekliyorlar. Hem maddi hem manevi namına bizler elimizden geldiğince destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremzede öğrencilerin elbise, kırtasiye, ekol servisi ihtiyaçlarının karşılanmasının beraberinde aynı dahi nakdi yardım başlattıklarını söyleyen Derk Etmek, 26 bin 310 teklik toplandığını ve Bayburt Valiliğinin yer sarsıntısı adına yatırıldığını sözlerine ekledi.

Okuldaki parçalanmamış öğrencilerin oldukça demeden müzaheret kampanyasına destek sunduğunu aktaran Nüfuz Etmek, “Velililerimize anons yaparak, biraz faça topladık. Okulumuza gelen kısaca 10 depremzede öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin temas nev ihtiyacını çul olsun, kırtasiye olsun karşıladık. Hatta servis ayarlayarak çocuklarımızın buraya gelmeleri noktasında apotr olmaya çalıştık. bununla birlikte yaptıklarımızı tam görmeyip tıpkısı bile mal toplayalım dedik ve benzeri kampanya başlattık. Velilerimizin olduğu derslik gruplarında duyurumuzu yaptık ve öğrencilerimizle beraber ailelere zarflar gönderdik. Zarfların konusunda yardımın neden yapıldığına, nereye yapılacağına dair notlar yazdık. Kestirmece 18 ortaokul şubemiz ve 4 parça önder dil cambazı şubemiz var, toplamda 450 öğrencimiz var. Bu 450 öğrencimizin aileleri zarflara miktarları yazarak gönderdiler. Bizler da paraları komisyon vasıtasıyla saydık ve Bayburt valiliğinin sarsıntı hesabına yatırdık” diyerek konuştu.

Share: