Kayseri’de 790 yıllık Melik Hanı turizme kazandırılacak

Kayseri’de Anadolu Selçuki dönemi mimarisi örneklerinden Hükümdar Hanı, turizme kazandırılacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamaya göre, Vali Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Bünyan ilçesini musahabe etti.

Çiçek ile Büyükkılıç, Sultan I. Alaeddin Keykubad marifetiyle 1232-1236 yıllarında mensur ettirilen Sultan Hanı’nı gezdi.

Burada incelemelerde kâin Büyükkılıç, tarihi değerin bilinirliğini hatırlamak ve buralara değişik işlevler vermek yerine uray iştiraki olan KAYTUR marifetiyle handa tarihi dokuya akıllıca şekilde bölüt bakım verileceğini bildirdi.

Ilbay Çiçek ise Başkan Büyükkılıç’ın kentin turizm değerlerini ayağa kullanmak üzere alay verdiğini aktardı.

Tarihi handan haddinden fazla etkilendiğini tamlayan Çiçek, şunları kaydetti:

“Bünyan Belediye Reisi ve Bünyan Kaymakamımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bizi haddinden fazla etkileneceğimizi, kıtipiyoz Türk tarihine büyük bakım olacağını, faaliyete geçirilmesini, işletmeye açılmasını, parçalanmamış Kayserililerin tanımasını istedikleri benzeri yeri göstermek için davet etti. Davet üstüne Bünyan’a geldik. Gerçekten hem Büyükşehir Belediye Başkanım hem ben çok etkilendik, çok duygulandık. Büyükşehir Uray Başkanımız burada bire bir muştu elan açıkladı, çokça bahtiyar oldum. Başkanımız ‘Artık KAYTUR Bünyan’da ve Odalık Hanı’nda’ dedi. Bu demektir ki 1200 yılında yapılmış ayrımsız eğlek, halkımızın hizmetinde olacak, halkımızın ziyaretine açılacak. İşletmeler olacak, hediyelik eşyalar, tarihi bilgilendirmeler olacak. Şimdiden çokça heyecanlandığımızı izah etmek istiyorum.”

Share: