Karı girişimci kıraç araziyi lavantayla uyuşma kaynağına dönüştürdü

Kütahya’da ailesinden miras küsurat bire bir dönümlük etkisiz kıraç arazide 7 yıl geçmiş lavanta yetiştirmeye başlayan ev hanımı Emine Daşgın, istihsal sahasını 40 dönüme çıkartırken aile bütçesine ulama sağlayıp, kullanılmayan arazileri ekonomiye kazandırıyor.

İki bala annesi 56 yaşındaki Daşgın, 7 sene ilk eşiyle merkeze tutkun Aloğlu köyüne yerleşti. Kütahya El Eğitimi Merkezinde girişimcilik ve tıbbi bitkiler alanında verilen kurslara katılan Emine Daşgın, ailesinden bırakıt artan aynı dönüm araziye lavanta dikti.

Geçen sene lavanta yetiştirdiği alanı 7 dönüme çıkaran Daşgın, eşinin desteğiyle kestirmece 1 ton arık lavanta, 10 litre yağ, 20 litre saf akarsu elde etti. Bu sene lavanta üretim sahasını genişleterek 40 dönüme çıkaran avrat müteşebbis Daşgın, ürünlerini genel ağ üzerinden siparişle pazarlıyor ya birlikte bahçeye gelenlere satma yapıyor.

Emine Daşgın, lavanta yetiştirmenin yanında mor çiçeklerle bezenen arazisini düğün, belgi ve tebrik fotoğrafı dercetmek için mevrut misafirlere üstelik ücretsiz açıyor.

Daşgın, AA muhabirine, lavanta yetiştiriciliğine hobi kendisine başladığını, demincek ise istihsal alanını genişlettiklerini söyledi.

Annesinden küsurat bakılmamış araziyi yeşillendirmek üzere bahçe oluşturduklarını anlatan Daşgın, Burdur’daki üreticileri ile irtibata geçerek araziye lavanta ektiklerini anlattı.

Emine Daşgın, lavanta yetiştiriciliğinde elan aşkın bilgi sahibi görünmek üzere eğitim bilimi aldığına değinerek, şöyle konuştu:

“Lavanta yetiştiriciliğiyle ilgilendiren tecrübemiz olmadığı için Ahali Eğitimi Merkezinde mütenevvi kurslara katıldım ve üretimimizi biraz elan şuurlu yapmaya başladık. Kendi arazimizle Hazine’den kiraladığımız 40 dönüm arazide lavanta dikimi yaptık. İlk önceki diktiğimiz lavantalarımız büyüdüğü üzere buradan lavanta hasım, bozulmamış lavanta suyu ile alay malay ilişki lavantalar elde ediyoruz. Bu yıl 40 dönüme dikilen lavantalardan dahi 3 yahut 4 sene sonra hasat yapacağız. Buradan dahi yaklaşık 6 titrem zayıf lavanta, 60 litre yağ ve 150 litre birlikte akman su elde etmeyi planlıyoruz.”

“Külüstür arazileri ekonomiye kazandırdığımız için çok mutluyuz”

Daşgın, zat imkanlarıyla sürdürdüğü lavanta yetiştiriciliğini elan serbest alanda fethetmek üzere bu yıl mütenevvi azamet kurumlarının desteğine başvurduğunu ve müspet dönüşler aldığını dile getirdi.

Köylerde bulanan birçok kıraç arazinin bu ve benzer projelerle ekonomiye kazandırılabileceğini de belirten Daşgın, “Hobimizi işe dönüştürmenin yanı sıra bakılmamış arazileri ekonomiye kazandırdığımız için çok mutluyuz. Bu çabamızla, köyümüze, Kütahya’mıza ve ülkemiz ekonomisine katkı çıkarmak istiyoruz. Gençlerimiz köylerini infirak etmesinler, toprakta sahn var. Gelip bu toprakları işlesinler.” dedi.

İstanbul’dan Kütahya’ya eşiyle alay malay seyahat amacıyla gelen Yıldırım Taşdemir de Daşgın’ın lavanta bahçesini sosyal medyada gördüğünü belirterek, “Burası yoz haddinden fazla iyice benzeri yer. Tabiat ile bağırsak içe mis kokuların keyfini çıkarıp foto çektirdik. Herkese bu güzelliği yaşamalarını referans edebiliriz.” ifadelerini kullandı.Share: