Karadeniz’de çıkmayan balık, yolunu şaşırıp Ordu’ya büyüklüğünde geldi

Ordu’de balıkçıların ağına, Akdeniz, Iye ve Marmara Bölgesi’nde avlanan, Karadeniz’birlikte görülmeyen 400 gramlık bakalyaros balığı takıldı.

Anavatanı Atlas Okyanusu olan ve kâh balıkçılarda ‘iri mezgit’ diyerek satılan bakalyaros balığı, Ordu’bile balıkçıların ağına takıldı. Su ve albeni koşullarındaki tebeddülat nedeniyle denizler üstelik mütebeddil entelekt popülasyon, balığın yolunu şaşırttı. Perşembe ilçesindeki balıkçılardan Hacı Topal’ın ağlarına takılan 400 gramlık bakalyaros balığı, ilçedeki ayrımsız tezgaha konuldu.

“Yolunu şaşırıp bize kadar geldi”

Perşembe ilçesinde balıkçılık eden Erdal Çamaş, Akdeniz, Veli ve Marmara tarafında avlanan bakalyaros balığını en son 7 sene önce gördüklerini, yolunu şaşırıp Ordu’ya büyüklüğünde geldiğini söyledi. Çamaş, “Bakalyaros balığı, yolunu şaşırarak Ordu’daki balıkçılarımız eliyle avlandı. Şu zaman tezgahta ama burada haddinden fazla nadir görülüyor. Ana merkezi Akdeniz, Iye ve Marmara, bu taraflarda avlanıyor. Buralarda en üst 7 yıl önceki, gine bu büyüklükte yine almıştık, en son o antlaşma görmüştüm. Şu an bunun ağırlığı 400 gram, fiyat bilmiyoruz. Zira Veli ve Marmara taraflarında kasaya dizerek satıyorlar. O yüzden biz fiyatını bilmiyoruz. Bunu bazı yerlerde ‘iri mezgit’ diye satıyorlar ama bunun adı bakalyaros, buraya yolunu şaşırarak tesadüfen geldi, balıkçı arkadaşımızın bile ağına takıldı” dedi.

Bakalyaros balığı, farklı balık çeşitleri satın kayran tıpkısı müşteriye hediye yerine verildi. – ORDU

Share: