Karadeniz’de çıkmayan balık, yolunu şaşırıp Ordu’ya kadar geldi

Ordu’da balıkçıların ağına, Akdeniz, Iye ve Marmara Bölgesi’nde avlanan, Karadeniz’birlikte görülmeyen 400 gramlık bakalyaros balığı takıldı.

Anavatanı Saten Okyanusu olan ve bazı balıkçılarda ‘iri mezgit’ diye niteleyerek satılan bakalyaros balığı, Ordu’dahi balıkçıların ağına takıldı. Su ve hava koşullarındaki değişiklikler nedeniyle denizler da değişen müdrike popülasyon, balığın yolunu şaşırttı. Perşembe ilçesindeki balıkçılardan Hacı Topal’ın ağlarına takılan 400 gramlık bakalyaros balığı, ilçedeki bire bir tezgaha konuldu.

“Yolunu şaşırıp bize kadar geldi”

Perşembe ilçesinde balıkçılık yapan Erdal Çamaş, Akdeniz, Veli ve Marmara tarafında avlanan bakalyaros balığını en son 7 sene ilk gördüklerini, yolunu şaşırıp Ordu’ya kadar geldiğini söyledi. Çamaş, “Bakalyaros balığı, yolunu şaşırarak Ordu’daki balıkçılarımız eliyle avlandı. Şu zaman tezgahta ama burada çok nadir görülüyor. Esas merkezi Akdeniz, Veli ve Marmara, bu taraflarda avlanıyor. Buralarda en üst 7 yıl önceki, gine bu büyüklükte yeniden almıştık, en üst o antlaşma görmüştüm. Şu an bunun ağırlığı 400 gram, değer bilmiyoruz. Zira Ege ve Marmara taraflarında kasaya dizerek satıyorlar. O yüzden tığ fiyatını bilmiyoruz. Bunu kâh yerlerde ‘iri mezgit’ diyerek satıyorlar ama bunun adı bakalyaros, buraya yolunu şaşırarak hasbelkader geldi, balıkçı arkadaşımızın birlikte ağına takıldı” dedi.

Bakalyaros balığı, farklı balık çeşitleri satın düzlük aynı müşteriye bağış namına verildi. – CIVIL CIVIL

Share: