Karadeniz illerinden ekiplerin sarsıntı bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde etken olan depremler zımnında Trabzon, Rize, Bayburt ve Artvin’den ekiplerin bölgeye sevki zaman üstelik devam etti.

Depremin yaşandığı önceki andan itibaren Trabzon’dan AFAD koordinasyonunda resmi hava ve yapılış ile sivil topluluk kuruluşlarından ekipler, anahtar ve gelişim makineleri sakır sakır bölgeye irsal edildi.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, kentten, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ ve Kilis’e personel, miftah ve aksiyon makinesi sevki sabahleyin saatlerinde da sürdü.

Bu kapsamda Trabzon AFAD, itfaiye aracı, UMKE, TTAKE, AFAD gönüllüsü, İHH, 112, SÜRAK, IVEĞEN, Kızılay, Çoruh EDAŞ, Mekân Kentçilik İl Müdürlüğü, BEŞİR, ANDA, Adli Tababet, İl Müftülüğü, KTÜ, Güllabi, Kenar Asayiş, Büyükşehir Belediyesi, İlbank ve yerli destek ekiplerinden mecmu 571 personel, 89 araç ve 1 koordinasyon tırı bölgeye irsal edildi.

Öte yandan DSİ, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 10. Nahiye Müdürlüğü, Ortahisar Belediyesi, Vakfıkebir Kaymakamlığı, Araklı Belediyesi, Yomra Belediyesi, Arsin Belediyesi, PTT, Kızılay, KTÜ, Büyükşehir Belediyesi, TİSKİ, Akçaabat Belediyesi ve Maçka Belediyesi’nden bile mecmu 112 hisse senedi makinesi, 410 keçe, 1790 yatak ve 4 bin 236 battaniye kalkmak amacıyla 3 tırla bölgeye gönderildi.

Rize

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, AA muhabirine, Rize’den bölgeye ekip ve hareket makinelerinin bölgeye gönderilmeye devam ettiğini bildirdi.

Ekiplerin birçoğunun bölgeye ulaştığını tamlayan Çeber, ” Nurdağı’ndaki ekibimiz bire bir apartmandan 5 vatandaşımızı çalışkan kurtardı, ayrımsız tanesinin cenazesini çıkardı.” dedi.

Çeber, bölgeye bütün 492 vazifeli, 29 özel kuvvetli kurtarma aracı, çokça sayıda aksiyon makinesi, kamyon ile bozulmamış su tankeri gönderildiğini üstelik kaydetti.

Öte yandan, Rize İl Özel İdaresince 27 hareket makinesi, 13 kamyon, Rize Belediyesince 5 kazaratar, 6 damperli kamyon, 2 vinç, 1 otobüs, 5 taşıyıcı kamyon, çok gayeli itfaiye halaskâr, 1 günahsızlık kamyonu ile mühendis, itfaiyeci, cerrah, hizmet, onarım ve ustalık personelden oluşan takım üstelik bölgeye sevk edildi.

Bayburt

Bayburt’tan arama kurtarma çalışmalarına destek isnat etmek amacıyla polis güçleri ve öğretmenlerden oluşan 160 nefis ekip, düzenlenen törenle hareket bölgesine gönderildi.

Valilik önündeki törende konuşan Vali Cüneyt Epcim, bugün 15 araçlık arkalama konvoyunu hareket bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Bununla gelişigüzel arama kurtarma ekibi namına 60 polis güçleri ile 100 öğretmenin hareket bölgesine müracaat etmek için yola çıkacağını aktaran Epcim, “Kontrol kurtarma ekiplerine bindi temin etmek amacıyla arkadaşlarımızı hareket bölgesine gönderiyoruz. Arkadaşlarımızın yolu ve bahtı kilitsiz küreksiz olsun. Tanrı yardımcıları olsun.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra ekipler, dualarla hareket bölgesine uğurlandı.

Artvin

Artvin’den, depremin evvel saatlerinden şu anne kadar İl Afet Müstacel Genişlik Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde farklı çalım, bünye, belediye ve sivil cemiyet örgütlerinden hep 309 AFAD gönüllüsü ile 97 açar ve iş makinesi sarsıntı bölgesine atıf edildi.

Artvin Valiliğinden alınan bilgiye bakarak, sağlık ekipleri ve istekli taharri kurtarma ekipleri ile gönüllülerin düz aldığı ekipler hareket bölgesine ulaştı.

İl Hususi İdaresi, Artvin Orman Kesim Müdürlüğü, DSİ 26. Toprak Müdürlüğü, Artvin İl Sağlık Müdürlüğü ve belediyelere ilişkin iş makinesi ve araçların zelzele bölgesine intikali sürüyor.

Yeni kadro ve aksiyon makinelerinin gönderilmesi için üstelik yer sarsıntısı bölgesiyle koordineli çalışmalar bitmeme ediyor.

Share: