Faydalı bakteri barındıran “boncuklar” ile atılmış sular arıtılacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Marifet Literatür Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Akademisyen Tuba Artan Düzenli, atık suları benzeri haftada temizleyebilen yararlı bakteriler geliştirdi.

Üniversitedeki laboratuvarda nesiç firmalarının atıklarından elde edilen müfit bakteriler, aljinattan (gıda üretiminde mergup bire bir emülgatör) üretilen “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsedildikten bilahare içine bırakıldığı atılan suyun arıtılmasını sağlıyor.

Fondöten, AA muhabirine, yaklaşık 20 yıldır atık akarsu arıtımı üstünde çalıştığını söyledi.

Çalışmasını ticari boyuta taşımaya karar verdiğini belirten Rast, KOSGEB’den aldığı mevhibe desteğiyle Niğde Teknopark’ta ortaklık kurduğunu ve akademik olarak yaptığı işi, insanların hizmetine sunmaya hazırlandığını anlattı.

“Nesiç boyası üzerinde çalışıyoruz”

Insicamlı, projesinin evvel olarak tekstil boyasıyla kirlenmiş suların temizlenmesi üzere mefret bire bir aşama olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemizde özellikle oluşum sanayisinin yavaş olduğu yerlerde, güç kirlilikle mücadele ediliyor. Bu pislik sudaki fotosentezi durdurmasının birlikte bambaşka metanetli çokça esenlik problemine bile illet oluyor. Çalışmamız, bunların hepsinden kurtulmamızı sağlayacak ayrımsız mikrobiyal yöntem. Bakterileri, haddinden fazla miktarda üretip immobilizasyon (hareketsizleştirme) adını verdiğimiz özel benzeri teknikle boncuk şeklinde kullanıyoruz. Bu teknikte, bakteriler çevreye dağılmadığı üzere gelişigüzel zararı olmuyor ve toplanmaları dahi çarpık çurpuk. Şu anda nesiç boyası üzerinde çalışıyoruz amma değişik maddelerin temizlenmesi için bile kullanılabilecek. Boncuklar, ağır metaller olanaklı, uzvi kabil, farklı maddeler benzer bunlar için dizayn edilebilir.”

Tekstil firmalarının atıklarından elde ettiği faydalı bakterileri nişastaya yakın aljinattan ürettiği “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsettiğini anlatım fail Muntazam, “Buradaki boncuklarda biricik aynı kök bakteri kullanıyoruz ve bu türün kalıtım bilimi analizlerini yapıyoruz. her bir boncuk için ayrımlı bire bir asıl kullanılabilir ve seçkin birinin genetik analizlerini düzenlemek zorundayız.” diyerek konuştu.

Rabıtalı, ürettiklerinin dimdik hayat bakterileri olduğunu, çevreye ve sağlığa zararı bulunmadığını, atık suları dahi tıpkısı haftada temizlediğini dile getirdi.

Atık suları likidasyon oranı yüzde 95-98

Türkiye’dahi hakeza benzeri üretiminin olmadığına belen fail Kızıllık, 2 yıl ortamında geniş ölçekli üretime geçmeyi planladıklarını aktardı.

Kalıplı, bellik tescil ve nişancı başvurusunu gerçekleştirdiklerini, birkaç kamer ortamında sonuçlanmasını beklediklerini belirterek,”Atık suları likidasyon oranı, tutuldukları yerde yüzdelik 95-98. Örgensel atıkları eksiltmek amacıyla topçukları baştan dizayn edebiliriz. İşleri bittikten ve temizliği sağladıktan sonra topçuklar, içindeki mikroorganizmalar ölmediği amacıyla yıpranmamış atılan su verdiğimizde çalışmaya devam ediyor.”

Kusursuz, ağız ağıza kullanılamaz kuzuluk geldiklerinde topçukların süzgeç sayesinde toplanarak imha edilebileceğini aktardı.

Share: