İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor

İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor

VAN – Van’ın şanlı kültürel geleneklerinden biri olan Van Oturma Geceleri’ni hafızalarda enerjik burulmak ve gelecek nesillere aktarma etmek için İpekyolu Belediyesinin düzenlemiş olduğu programlar devam ediyor.

Kentin kalbi konumundaki İpekyolu Kent Park’ta haftanın belli başlı günlerinde İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Işıklı’ın talimatları ile düzenlenen programlara Vanlılar dokunaklı bandaj gösteriyor. Program, Van’ın Sesi Yurt Gecesi Ekibi üyelerinden merhum Seyfettin Zırhlıoğlu (Seyfi Baba) anısına belediyeye sınırlı Kültür ve Içtimai İşler Müdürlüğü eliyle düzenlendi. Zırhlıoğlu ailesinin da davet edildiği programda hele sinevizyon gösterisi sırasında, eş ihtisas komple anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı.

Programda benzeri danışma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Şehremaneti Başkan Vekili İhsan Emre Vazıh, “Haddinden Fazla kızıl sanatçımız, Van’ın gözbebeği, Seyfettin Zırhlıoğlu abimizin anısına bu programı hazırladık. Van’ın değerlerini keyiflendirmek amacıyla Van’ın türkülerini iri tıpkısı zarafetle, balaban tıpkı aşkla bu zamana büyüklüğünde getirdi. Bundan sonrada köylü mütezayit sanatçılarımız çıktı onun yerine devam edecek. Allah ona yağmur eylesin. Bundan Sonra biz onun şarkıları, türküleriyle bile Van’ı yaşatmaya devam edeceğiz. Hepinize istinkâf etmek ve sevgilerimi sunuyorum. Görklü geldiniz sefalar getirdiniz” diye konuştu.

Programa katılan Vanspor Dernek Başkanı Mürsel Çıpa ise Kaymakam ve Şehremaneti Komutan Vekili İhsan Emre Aydınlık ile katılımcılara Vanspor atkısı bergüzar etti. Başkan Vekili Okumuş üstelik Vanspor’a başarılar dileyerek, bu yıl nazik tıpkı başarı sağlayacağını rüya ettiğini ve her antlaşma Vanspor’un yanında olduklarını belirtti.

Programda rahmetli Zırhlıoğlu’nun yeğeni Erdi Sebep Şaran Van türkülerinden benzeri parça okurken, oğlu Sulh Zırhlıoğlu ise aynı konuşma yaparak, “Babam Van amacıyla muhteşem biriydi, Van’ı haddinden fazla severdi, Vanlıları haddinden fazla severdi. Bu geceleri çokça severdi. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda gine buradaydı, aramızdaydı. Takdiri İlahi, babam şu anda aramızda bulunmayan. Onun adına hepinize çok teşekkürname ediyorum. Bizi onurlandırdınız. Tıpkısı Vanlı kendisine bu değer bize kâfi. Sizlerle çekicilik duydum. Babamın yerine hepinize teşekkürname ediyorum” dedi.

Van’ın Sesi Habitat Gecesi Ekibi üyelerinden Erek Yaşar birlikte, “Rahmetlik Seyfi Ata’nın anısına yapılan ayrımsız izlence bu. Bilcümle Van’ın tanıdığı sekiz yer şapkasıyla herkesin beğendiği, on paralık kızmayan, önsezi kırmayan, bizim üzere çokça altın abimizdi. Allah yağmur eylesin. Özellikle yayımlamak istiyorum Seyfi Cet’yı anma işinin düşün babası kaymakamımızdır. Burnumuzun direği sızladı. Hep kol namına çok duygulandık. Size çok teşekkürname ediyoruz. Var olun, bizim Van’birlikte derler ayağınız taşa değmiye” diye konuştu.

Vatandaşlar ise saatler öncesinde İpekyolu Kent Park’a akın ederek hem piknik yaptı hem da söylenen şarkılar eşliğinde kimi zaman duygulanarak, arada bir birlikte halaylarla programa zevcelik etti. Eski geleneklerin, kültürün, örf ve adetin yaşatılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek programların devamını atlaya zıplaya emeği sabık herkese teşekkürname ettiler.Share: