İHH arama istirdat ekipleri zorlu eğitimlerle göreve hazırlanıyor

İnsan Adalet ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Kazanç öncülüğünde gönüllüler, mütehammil eğitimlerden geçerek afetlerde arama kurtarma ekipleriyle bile fariza yapmaya hazır kuzuluk geliyor.

İHH Kıyamet Akademisince gönüllülerin afetlerde arama istirdat çalışmalarına katılımını temin etmek üzere güzeşte yıl Afet Dalavere Sistemi hayata geçirildi.

Sisteme katılanlar arasından 10 ilden 40 fahri, facia sonrası sahadaki çalışmalara bindi yöneltmek için Sakarya’de arama kurtarma eğitimlerinden geçiyor.

Gönüllülerin eğitimlerini tamamladıktan sonraları sahada kontrol istirdat ekiplerine katkıda bulunması amaçlanıyor.

“Afetlere hazırlık anlamında eğitim bilimi ve tatbikatlar mehabetli”

Akademi sorumlu su Erdal Altıntaş, AA muhabirine, akademi adına özlük eğitim modüllerini oluşturduklarını söyledi.

Altıntaş, 70 eğitmenle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirerek, “Eğitimleri şu zaman lehçe yapıyoruz, elan sonradan toprak bazına indirmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde arzulu ekipler haline dönüşüyoruz.” dedi.

Afetlere tedbir anlamında bu cins eğitim ve tatbikatların koca olduğunu vurgulayan Altıntaş, şöyle devam etti:

“Terbiye ve tatbikatlarla ekiplerimizi afetlere hazır ağıl getiriyoruz. Eğitim modüllerimizi sahadaki tecrübelerimizle yenileyerek gönüllülerimizi bu şekilde eğitiyoruz. Akıbet 2 yıldır küresel ısınmadan kaynaklı bir nice kıran yaşıyoruz. Ekiplerimiz buralarda deneme kazandı. Birçok afete gittik. Her afetin bile değişik engelleme şekilleri var. Küresel ısınmadan kaynaklı afetlerin çoğalacağını öngörüyoruz. Hele sel ve sonuç zamanlarda dahi orman yangınları gündemimize girdi. Önlemlerimizi alıyoruz. Teşkilatımızı mayıs ve ilkgüz aylarında alarm durumuna geçiriyoruz. Burada nöbet sistemiyle amade beklemelerini amaçlıyoruz. Bunun yanında bu zümre eğitimler, tatbikatlar düzenleyerek afetlere hazırlanıyoruz.”

Altıntaş, tamamen hasbilik esasıyla çalışıldığını belirterek, 79 ilde yapılandıklarını, 109 ekip, 2 bine yakın da bu cins çalışmalarda saha alan gönüllülerin bulunduğunu söyledi.

“Birçok canın kurtarılması operasyonlarına şahit olduk”

İHH Taharri Istirdat 3. Havza Koordinatörü ve Sakarya İl Başkanı Osman Yılmaz dahi 2022 planlamalarında “doğada”, “kentsel” ve “suda” arama istirdat olmak amacıyla 3 ana esas eğitimlerin bulunduğunu kaydetti.

Sakarya Serdivan Gölpark’ta 10 ilden 40 fahri ve 7 eğitmenle Sapanca Gölü’nde taharri istirdat eğitimi yaptıklarını anlatım fail Yılmaz, ” İstanbul, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Karabük, Bartın, Zonguldak ve Antalya ekipleriyle suda arama istirdat eğitimlerimize bitmeme etmekteyiz. Gençlere haykırmak istiyorum; vakitlerini boşa harcamamalarını, gençlere müteveccih eğitimlerimizin olduğunu, vakitlerini bizimle beraber geçirmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Sakarya ekibimiz yerine 115 gönüllümüzle İHH arama istirdat operasyonlarını, eğitimlerini gerçekleştirmekteyiz.” diyerek konuştu.

İHH kendisine birçok az süresince ve dar dışında afette kontrol istirdat çalışmalarında bulunduklarını anlatan Yılmaz, “Buradaki eğitimde bot kullanımı ve çubukla kontrol tekniklerini gösterdik arkadaşlarımıza. Akarsu şeş plonjon ekiplerimiz bile dalış gerçekleştiriyor. Eğitimlerimiz devam ediyor. İHH, bir nice afette şahit olduğumuz sahn kurtarma operasyonlarını, faaliyetlerini gerçekleştirdi. Düzce, Bozkurt, Giresun dominant operasyonlarına katıldık. Bu anlamda birçok canın kurtarılması operasyonlarına tanık olduk.” ifadelerini kullandı.

Eğitimlerde akarsu şeş kontrol kurtarma ekibinde eğitmen kendisine yer düzlük Mehmet Aşkın ise 2012’den beri kontrol kurtarma faaliyetlerinin içre olduğunu söyledi.

Su şeş ve üstü arama kurtarma teknikleriyle ilişkin bilgilerini aktardıklarını anlatan Çok, “Eğitimimiz gayet muvaffakiyetli geçiyor. Arkadaşlarımız fahri yapıyor bu işi. Beklediğimiz performanstan daha ferah tıpkısı hareket çıkarıyor.” dedi.

İHH taharri kurtarma gönüllüsü adına eğitimlere katılan Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Mehmet Güler, “Derece mevdu bir proje. Güzeşte haftalarda Düzce’dahi baskın felaketi olmuştu, orada bile görev almıştık. Ülkemiz ve bölgemiz amacıyla kendimizi geliştirici rastgele nev faaliyete, eğitime katılmaya çalışıyoruz. Umarım olmaz amma olursa bile temas devir hazırız. Geçmiş kuramsal namına afet bilinci, tabii operasyon, envanter tanıtımı ve envanter kullanımı eğitimi aldık. Daha bilahare kullanışlı adına suda kontrol eğitimlerine geçtik.” açıklamasında bulundu.Share: