Ecdat yadigarı cami ve kervansaray yenilenen çehresiyle ziyaretçilerini ağırlıyor

Bilecik’in Vezirhan beldesinde Köprülü Mehmet Vakur yoluyla yaptırılan 3,5 asırlık cami ve kervansaray, çevre düzenlemesi ve çıkmaz sağlıklaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla yeni görünümüne kavuştu.

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Bilecik’te dönemin kebir tecim yolları üzerinde Köprülü Mehmet Ciddi tarafından 1665 yılında yaptırılan cami ve kervansaray, aradan sabık yıllara rağmen ihtişamını koruyor.

İstanbul’dan Anadolu’ya akla yatkın bitmeme fail hac ve tecim yolunun makro intikal noktalarından birinin üstünde 3 bin metrekarelik alanda nesir edilen kervansaray, tarihte ticaretin merkezi olarak biliniyor.

İç maltalık ve aut sahn girmek için iki bölümden oluşan aynı zamanda kışla olarak geçer kervansaray, taş işçiliği ve süslemeleriyle dikkati çekiyor.

Vezirhan Belediyesi tarafından şehrin mührü konumunda olan Köprülü Mehmet Vakur Cami ve kervansarayı çevresinde kapsamlı kasaba düzenlemesi ve sokak sağlıklaştırması gerçekleştirildi.

Bilecik- Sakarya yağız uğrunda üzerindeki cami ve kervansarayın etrafında ast ve art yapı çalışmalarının yanında birçok yenilik hayata geçirildi.

Bir yıl süren çalışmaların tamamlanmasıyla yadırgatıcı benzeri görünüme kavuşan cami ve kervansaray, İstanbul’u Antalya’ya bağlayan güzergahı kullanan vatandaşların yol uğrağı mekanı haline geldi.

Vezirhan Şehremini Hüseyin Familya, AA muhabirine, caminin etrafında düzenlenme yapmayı çocukluk yıllarından beri hayal ettiğini söyledi.

Bölgede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Eş, şunları söyledi:

“İç avluda, mahalle tarafında ayrımsız yükseklik vardı. Anıtlar Kurulundan lüzumlu izinleri alarak etrafını dolaşılabilir kuzuluk getirdik. Cami yeşil akçakesme taştan koca. Etrafındaki duvarları aslına akıllıca taşlardan bulup yaptık. Bugün bölgemizden çıkarılan tıpkı taşı var. O taşımızla meydanını düzenledik. Bununla bu arada kervansaray henüz evvel Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü aracılığıyla restore edilmişti. Onunla uyumlu olsun diye niteleyerek dışardaki korkuluklara kadar benzeri uyum sağlayıp, tenvirat yaptıktan sonraları şu zaman etrafında bulunduğumuz bu bahçeyi meşbu kaldırarak alttan düzlük altı sistemini yeniledik. Bahçede aranjman yaptık. Arkamızda kâin Kur’dakika kursu binamız ve lojmanımızı tarihi olmasa bile bu dokuya uygun şekilde olması amacıyla kapladık. Yine lavabolarını bu esere yakışacak ayla getirdik.”

Caminin çöz avlusu ve bahçesinde yapmış oldukları düzenlemelerin yanında madun yapıyı de yenilediklerini anlatan Sülale, “Eserin etrafında mevcut, buraya sâdır bilcümle caddelerin alt yapısını yenileyip çıkmaz çalışmaları yaptık. Şehrin mührü olan bu caminin ve kervansarayın etrafını bu şehre ve ecdada yakışacak ağıl getirdik.” diyerek konuştu.

Yapılan çalışmalarla eserin beldelerine uygun ayla geldiğini söyleyen Remzi Öztutan ise “Eserin geçmişteki verimsiz ve gündeş yararsız beyninde çok ayırt var. Bugünkü tıntın ecdadımıza ve beldemize yerinde şekilde, çok güzelleşti.” ifadesini kullandı.Share: