İç Anadolu’dan deprem bölgesine yardımlar sürüyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen sarsıntı sonrası Kayseri, Kırıkkale, Sivas ve Yozgat’tan müzaheret malzemelerinin bölgeye gönderilmesine bitmeme ediliyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, hareket bölgesinde 237 dil ve 362 personel ile arama kurtarma çalışmalarına destek veren şehremaneti, tahaffuz ve gıda ihtiyacı üzere dahi imkanlarını seferber ediyor.

Gıda, ısıtıcı ve battaniye kabil malzemelerin iki canlı olduğu 40 tırını daha ilk bölgeye gönderen Büyükşehir Belediyesi, depremzedeler için muhtelif unlu mamullerden oluşan azık maddelerini dahi bölgeye ulaştırıyor.

Büyükşehir Belediyesi Site Atlatmak Fabrikası’nda üretilen savmak, düğürcük, poğaça, galeta, pide, bazlama kabil 316 bin 215 paket unlu işlenmiş hareket bölgelerine gönderildi.

Öte yandan, Kayseri Üniversitesi, başlattığı arkalama seferberliği ile toplanan battaniye, ısıtıcı, tuluk, bala bezi, çocuk maması, kazımak, ayakkabı, çorap, sayrı bezi, su, benzin, bisküvi, ton balığı, sıska gıda, yıvışık mendil, motorin üzere gerekseme malzemelerini Kayseri Kızılay Şubesi aracılığı ile yer sarsıntısı bölgesindeki illere gönderdi.

Melikgazi Belediyesi dahi vinç, 4 aksiyon makinesi, mahrukat tankeri, 2 pikap, 4 tır, 2 sayı 4×4 kar küreme uzlaştırıcı ile sarsıntı bölgesinde görev yapıyor.

Sarıoğlan ilçesinde üstelik vatandaşların bağışladığı boşaltmak ve yiyecekler ile istinas malzemeleri tırlarla deprem bölgesine gönderildi.

Kırıkkale

Kırıkkale’deki köylerde besiciler tarafından toplanan 200 küçükbaş efsanevi, Kırıkkale Belediyesi ekiplerine tasdik edildi.

Hayvanlar mezbahada kesildikten sonradan etleri sızgıt yapılıp zelzele bölgesine ulaştırılacak.

Kentte Il, uray, politik partiler ve sivil topluluk kuruluşlarınca gün zarfında toplanan arkalama malzemeleri birlikte akşam tırlara yüklenerek zelzele bölgelerine gönderiliyor.

Sivas

Sivas’ta vilayet ve belediye koordinesinde başlatılan arkalama kampanyası devam ediyor.

Kampanya kapsamında toplanan battaniye, bala bezi, ısıtıcı, abla, bot, uzaklaştırmak, su ve ekmekler tırlarla yer sarsıntısı bölgesine gönderiliyor.

Site merkezinden şu ana büyüklüğünde 8 tır ve 3 kamyon arkalama malzemesi yer sarsıntısı bölgesine ulaştırıldı.

Şarkışla ilçesinden müzaheret malzemelerinin bulunduğu 4 tır, Suşehri’nden ise 12 kamyon hareket bölgesine gönderildi.

Şarkışla’dan ayrıca bölgeye 7 bin litre mazot ulaştırıldı.

Ulaş ilçesine merbut Baharözü köyünde ise fahri kadınlar Malatya’daki depremzedeler için 5 karye fırınında paketlemek yapmaya başladı.

Ekmeklerin, belirli periyotlarla ilçe koordinesinde Malatya’ya ulaştırılacağı bildirildi.

Yozgat

Yozgat Belediyesi vasıtasıyla 2 tır akarsu, battaniye ve azık gönderilirken, Sorgun Belediyesi dahi 11 tır ve 6 pikap ile mütenevvi müzaheret malzemelerini bölgeye ulaştırdı.

Share: