Kışlık konservelerdeki ölüm riskine özen

Kışlık konservelerdeki ahiret yolculuğu riskine dikkat

İSTANBUL – Alelumum yaz aylarında hazırlanan konserveler ile ilgilendiren bilgilendirmelerde mevcut Dr. Öğr. Üyesi Hilal Demirkesen Bıçak tıpkısı zamanda geçer not sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunan benzeri bakterinin özen edilmediği takdirde ölüm riski taşıdığına dair uyarıda bulundu.

Yaz mevsiminde tezgahları doldurulan kırat nitelik meyve ve sebzeler tıpkısı zamanda hala henüz çoğu mutfakla kışlık şart kendisine farklı yöntemlerle muhafaza edilebiliniyor. Genellikle konserve, buzluğa atılma evet üstelik bitkin kabil uygulamaların yeğleme edildiği semere ve sebzeler sunulan emeklerle hem sağlığa hem de bütçeye bacanak oluyor. Bu saklama yöntemlerinin şüphesiz makul hazırlanılacağına dair bilgilendirmelerde kâin İstanbul Kullanılmamış Yüzyıl Üniversitesi Tagaddi ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Alem Demirkesen Bıçak tıpkı zamanda alelhusus konservede ortaya çıkabilecek ölüm riskine karşı üstelik uyarıda bulundu. Hilal Demirkesen Bıçak, “Konserve yapımı öncesi clostridium botulinum’ dediğimiz arazi kökenli benzeri bakteri var. Eğer bakteriyi tedarik aşamasında elemine edemezsek tüketilmesi durumunda vakalar ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.

“Bilcümle hazırlıklarımızda püf noktalarımız var. Çünkü makul yapmadığımız takdirde besin zehirlenmelerine sebebiyet veren tehlikelerle cebin karşıyayız” diyerek rüçhan kendisine konservelerin akla yatkın hazırlanması amacıyla bilgilendirmelerde mevcut Dr. Öğr. Üyesi Ayça Demirkesen Bıçak sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Konservede akıllıcasına aynı formül namına hamam dolum tercih edilmelidir. Malzemeleri öncelikli yerine steril kuzuluk getirmeliyiz. Sülale zarfında bu sterilizasyonu kaynatarak yapabiliriz. Genellikle içki kavanozlar tercih edilir. Bu doğru aynı yöntemdir. Içki kavanozlarımızı öncesinde kaynatalım, kapakları, paslanmamış, zedelenmemiş şekilde kuvvetli kapaklar tercih edelim. Yunak dolum yaptıktan sonraları yani literatür diyebileceğimiz sıcaklıklarda doğru pişirme işlemleri uyguladığımız ürünlere kavanozlara hamam tıpkısı şekilde doldurup, pinti ayrımsız şekilde kapatalım, serin ve cılız benzeri yerde gün ışığını direk almadan muhafaza edelim. Böylelikle konservelerin aynı sene büyüklüğünde muhafazası uygundur.”

Bakteri katıksız ama serencam ahiret yolculuğu olabilir

Her hangi büyüklüğünde makul yöntemleri bir tane biricik uygulamış olsak üstelik afiyet açısından getireceği risklere alın dahi ilgi edilmesi geren yerlerin altını çizen Alem Demirkesen Bıçak, “Boydak belli başlı periyodlarda kapakları kontrol etmekte fayda var. Özellikle tüketime sunmadan geçmiş, kapakta bire bir şişme olup olmadığını arama etmeliler. Kapakta seçkin şişme evet de dışa doğru benzeri devrim varsa tüketime sunmamalıyız. ya üstelik açtığınızda kokusunda aynasız bire bir işaret varsa, tadında istenmeyen tıpkısı hele varsa yine tüketime akla yatkın değil demektir. Bizim konservelerde genişlik çokça özen etmemiz gereken laf gerçekte botulizm. Clostridium botulinum dediğimiz arazi asıllı ayrımsız bakteri var. Bu bakteri yerey ile birlik eden sebzelerde katıksız olarak bulunuyor. Bu bakterinin konservelerde lalüebkem ve kokuda arıza olmadan yahut kapakta bombaj yapmadan da çoğalabileceği bilinmeli ve bitiren haddinden fazla henüz dikkatli olmalıdır. Fakat konserve yapımı öncesi bunu elemine edemezsek ölümle sonuçlanabiliyor. Bahsetmiş olduğumuz bakteriyi eğer ortamdan uzaklaştırmazsak, 1 yıl büyüklüğünde hayat vermiş olduğumuz konservemizde üreyerek artacaktır. Fazla sayıya vasıl bakteri zehirlenmeye sebep olacaktır. Şayet yapım öncesi veya sonrasında bu bakteriyi elemine edemiyorsak vakalar ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.

Bu bakterinin konserve öncesinde artağan ve etraflı yıkama işlemi ve yeterli pişirme ile uzaklaştırabileceğini belirten Demirkesen Bıçak tekrar üstelik emin olabilmek üzere, “Hamam dolum yapıp kapağını kapattıktan sonradan yeniden yunak su meşbu tencerelerde kaynatma işlemi yeğleme edilebilir” diye niteleyerek konuştu. Farklı benzeri yöntem ise konserveyi açtığımızda tüketmeden önceki gene pişirme işlemi uygulamaktır.

Demirkesen Bıçak ayrıca kötü olan im tüketildiği takdirde düşünce ağrısı, işkembe bulantısı, amel, kaslarda hâlsizlik kadar semptomları varsa genişlik bodur zamanda afiyet kuruluşuna gidilmesi gerektiğini üstelik hatırlattı.

“Harap gıdayı henüz zengin arkaç getiriyor”

Farklı ayrımsız formül olan ve Türk mutfağında üstelik haddinden fazla sık tüketilen turşular ile ilgilendiren birlikte Demirkesen Bıçak, “Aygın Baygın süratle bir lahzada herhangi bir semere ve sebzeden yapılabildiği için kışlık tüketiminde serbest tıpkı saha tutuyor. Semere sebzeler tüvana halleriyle vitamin, mineral tel bakımından berenarı ensesi kalın iken bunların turşuya işleniyor olması onların değerlerini henüz üstelik arttırmış oluyor. Hâlsiz fermente aynı gıda. Fermantasyonu eden bakteriler bizim için yararlı bakteri olarak sınıflandırdığımız laktik asit bakterileri biyoaktif-peptid ve poliaminler üretiyorlar. Böylece ilkin muafiyet sistemi almak amacıyla umumi metabolizma üstünde esenlik durumumuzu bol anlamda yükseltiyorlar” dedi.

“Buzluk amacıyla porsiyonlara yapmak oylumlu”

Dondurma işleminin ise gailesiz gıdaya haddinden fazla andıran bire bir prosedür olduğunu nâkil Demirkesen Bıçak, burada arz özen edilmesi geren durumun buzluğa atılacak porsiyonların ferah ayarlanması olduğunu rapor etti. Demirkesen Bıçak, “Kumanya değerini ve gıda bütünlüğünü siper açısından acul dondurmayı yeğleme ediyoruz. Bunu dahi buzluğa kaldıracak olduğumuz ürünlerin miktarını küçülterek yapmalıyız. Yani porsiyonlara ya birlikte gramlara ayırarak buzluğa koymalıyız ki acul aynı donma işlemi olsun. Bağımlı kim bile gıdayı koyacak olduğunuz gereç bile gıdaya makul olması gerekiyor. Sebzelerin dondurma işlemi öncesinde civar haşlama evet birlikte pişirme uygulamasını birlikte öneriyorum. Enzimatik namına gıdaların bozulmasına faktör olabilecek unsurların ortadan kalkması üzere bunları in etkin hale getirmeliyiz. O yüzden termik muamelat görmeli. Örneğin bezelyeleri birkaç zaman hazine suda tutmalı sonrasında buzlu suda soğutup en son buzluk için hazır arkaç getirmeliyiz. Meyvelerde ise mebzul tıpkısı yıkama işlemi ile bakterilerden arındırıp öyle buzluğa koymalıyız “diye niteleyerek konuştu.

“Hıfız materyali de aynı o kadar kebir”

Serencam adına umum saklama yöntemlerinde hıfız materyalinin birlikte ayrımsız o kadar cesim olduğunu üstelik özen calip Demirkesen Bıçak, “Bağımlı ki üstelik en dosdoğru hıfız materyali içki ama biz bunu buzlukta kullanamıyoruz. Bu yüzden bitiren plastik kaplara yöneliyor. Kapların tercihinde nasıl gıda ile kontak etmesine uygun olup olmadığını taharri edilmeli. Kapların ast kısmında bulunan cam ve çatal figürünün bire bir arada bulunduğu bir sembol var. Bu alem ürünün azık ile temasına akla yatkın olduğunu tabir ayar. Bu sembolü yalnız dondurma için değil cemi azık hıfız yöntemlerinde arama edilip dikkat edilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.Share: