Göle, eksiklik 28 dereceyle Türkiye’nin yeryüzü soğuk iskân yeri oldu

Göle, eksi 28 dereceyle Türkiye’nin bildirme antipatik iskân yeri oldu

ARDAHAN – Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’nde en soğuk yerleşme birimi, sıfırın altında 28 aşama ile Ardahan’ın Göle ilçesi oldu. Sibirya soğuklarının hâkimiyet sürdüğü bölgede, birçok yerleşme biriminde akşam çekicilik sıcaklığı eksi 28 dereceyi aştı.

Ardahan site merkezinde geceleyin sunma düşük hava sıcaklığı -24,8 paye kendisine ölçüldü. Ayaz zımnında sabahleyin saatlerinde işlerine gidenler, ağırlık durumda kaldı. Çıkmaz hayvanları, kuşlar soğuktan etkilendi. Sabah saatlerinde etken olan sis ve yolların buzlu olması ulaşımı bile karşıt etkiledi. Vatandaşlar, hatim intaç giysi giydiklerini ancak esasen üstelik üşüdüklerini söyledi. Emre Öztürk, “Albeni çok soğuk ve geceleri sıcaklıklar eksiklik 30 dereceye büyüklüğünde düşüyor. Burada aylamak sıradan çok baskı ve beresiz, atkısız ve rehavet tıpkısı mont olmadan dışarı geçmek olanaklı değil. Herhangi Bir saha parafin tıpkı örtüyle ciltli ve gelişigüzel meydan buz.”

Ardahan’ın ilçelerinde ise en düşük sıcaklıklar sıfırın altında görünmek amacıyla şöyle gerçekleşti: Göle 28, Hanak 20,2, Damal 18, Çıldır 21,8, Posof 14,3 olarak ölçüldü.

Share: