Gidiş Geliş Kazasında Yaralanan Kolunu Doktorun İlgisizliği Yüzünden Kaybettiğini Öne Süren Yurttaş, Hekim ve Şifahane Çalışanları Için Suç…

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’de 14 kamer ilk geçirdiği gidiş geliş kazasında kolundan yaralanan ve otama için gittiği Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne doktorun ilgisizliği yüzünden kolunu kaybettiğini öne süren Avni Cılız (67), hekim ve sayrılarevi çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Rize’nin Veriş ilçesinde sabık sene ekim ayında geçirdiği gidiş geliş kazası sonrası Rize’da mevcut Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Terbiye Araştırma Hastanesi’nde tam otama imkanları bulunmadığı amacıyla KTÜ Farabi Hastanesi’hangi yönlendirilen Avni Sıska ünlü yurttaş, burada görevli plastik cerrah Prof. Dr. Ü.N.K.’nın kendisiyle yeterince ilgilenmediği ve bu nedenle 14 aydan beri tıpkı derinti operasyon geçirmesine karşın kolunu kaybettiğini sav etti. Avni Cılız, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“ÜÇ HAFTA KİMSE YANIMA GELMEDİ”

“Ego, 26 Ilk Teşrin 2021’dahi gidiş geliş kazası geçirdim. Trabzon’bile Karadeniz Maharet Üniversitesi Farabi Araştırı Hastanesi’nde müdahale yaptılar, geceleyin 03: 00’te ameliyattan çıktım, sabahleyin 08: 00’de suratsız Ü.N.K. Koca vasıtasıyla taburcu edildiğimi söylediler. Ortopedi doktoru, kolum yalınlık ateş olduğu için, ‘Bu şekilde eve gidemez bu hastalanmış’ diye niteleyerek beni kendi ortopedi servisine aldı. Olaydan bilahare ikinci hafta tıpkısı elan işler yaptılar, çünkü benim kolum parçalı kırık olduğu amacıyla ölü dokular vardı. Ölmüş dokular çürümeye başlıyor, çürümeye başladığı ahit bilcümle kolu sardı, kapkara oldu. Üç hafta kimse yanıma gelmedi.

“GİTTİĞİ YERE KADAR GÖTÜRECEĞİZ”

Burada alakasızlık vardı ve eksantrik hastane var mı diyerek araştırmaya koyulduk. Ayrıksı hastaneye gittik, bize ‘Bu kolu o hastaneden başkası (KTÜ) iyileştiremez, oradan dışarı çıkmayın’ dediler. Tığ bile bunaldık, nereye gidelim diyerek. Ayrımsız yakınımı Trabzon’a, Ü.N.K.’ya gönderdik. N. Mir ‘Gel görüşelim’ dedi, gitti. Yakınım ‘Hastanede tutkun yatıyor Avni Sıska’ deyince doktor K., ‘Ben onu birinci çağ taburcu ettim, git beni çalışır etme, işim var benim’ diyor. Ağız Ağıza esasen savdı. O ant, bizim başımıza gelen başkasının başına gelmesin diye şikayette bulunduk. Şu anda mahkemelik olduk. Gittiği yere büyüklüğünde götüreceğiz. Benim ayağımda pıhtılar oluştu. Daha evvel hekim yüzü gördüğüm yoktu, şeker hastası oldum, demin ortaya daha çok.

“KOLUMDA KEMİK AÇIKTI, ZATEN İLGİLENMEDİLER. İSTANBUL’A GİTTİM, ORADA YAPTIRDIM AMELİYATI”

Kolumda kemik açıktı, kökeninden ilgilenmediler. İstanbul’a gittim, orada yaptırdım ameliyatı en üst. Şu anda salim halk ve kol görev yapmıyor. Bana önceki önceki ‘Yüzde 20 kayıpla fariza yapacak’ demişlerdi. Sonra asistanı gönderiyorlar, ‘Kolun aksesuar kadar kalacak, hiç kullanamayacaksın’ diyor. Yani ‘gitsinler’ diye zorluyorlardı beni. Hastaneden gideyim diyerek zorluyorlar, nereye gideyim? Atıf yapmıyorsun, nereye gideyim? Inkıta riski namevcut birlikte kullanamıyorum işte. Güç, dirsek çalışmıyor. Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nde, bundan kontekst sâdır hastalıkları otama etmeye çalışıyorlar demincek. Buraya geldiğim zaman plastik ameliyat olmadığı amacıyla Trabzon’a atıf etmişlerdi zaten. Önceki buraya gelmiştim, önce engelleme yapıldı. Burada plastik cerrahi namevcut. biricik var, o dahi faaliyetler yapamıyor, ekibi namevcut.”

“PSİKOLOJİMİZ BOZULDU, PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRÜYORUZ”

Yaşanan ihmal süreci yüzünden eşinin esenlik sorunlarının giderek arttığını ve 14 aydır hayatlarının altüst olduğunu, bu süreçte başkalarının birlikte kıygınlık yaşamaması amacıyla hukuken sonuna büyüklüğünde gideceklerini anlatım eden Avni Zayıf’nun eşi Dursune Sıska ise şunları söyledi:

“Trabzon Farabi Hastanesi plastik ameliyat doktoru Ü.N.K.’dan çevre tığ Trabzon’a gittiğimizde bize ‘Yüzde 20-30 duygu kaybı olacak’ dendi ama beş altı zaman sonraları gelip dediler kim ‘Kolu aksesuar yerine kalacak’. Biz, hangi yapacağımızı şaşırdık. Eşim psikolojik yerine yıkıldı. Biz bire bir şekilde, psikolojimiz bozuldu, ruh bilimsel tedavi görüyoruz. Şu 14 ayda hayatımız karmakarışık oldu, ağız ağıza mahvolduk. Benim eşimin hiçbir şeyi yoktu, gemilere giden tıpkısı adamdı, keyif durumu çokça iyiydi. Amma bu olaydan sonraları N.K. bizi mahvetti. Tamamen mahvetti, öyle böyle değil.

“ORTOPEDİ DOKTORUMUZ BİZE SAHİP ÇIKTI”

14 aydan beri hastanelerdeyiz. Eşim demin birlikte şeker hastalığı hastası oldu. Kadem damarlarında pıhtı oluştu, çok antibiyotik kullanmaktan. Bize on paralık ilgi göstermedi, geçmiş günden taburcu etti. Sağlıklı olsun, ortopedi doktorumuz bize erbap imdi, bu şekilde vicdanı kabul etmedi, ‘Eve gidemez’ diyerek bizi o tuttu. Dal çürümeye başladı. Yazıldı, ‘Kol çürüyor’ diye, on paralık müdahale etmedi. Üç hafta süresince bizi orada süründürdü. Sayrılarevi köşesinde bizi süründürdü. Ondan sonradan hangi ant ki biz şikayette bulununca ‘Ne alışveriş, o benim hastam’ dedi. Bir üstelik ‘Alerjisi olduğunu söylemediler’ diyor. Dolma söylüyor. Alerjisi olduğunu eşim, çorlu yatarken kağıdını verdi, çünkü cebinde taşıyordu alerji kağıdını. Bu şekilde bizi mahvetti, uğraştırdı perperişan olduk. 14 aydan beri halen daha uğraşıyoruz, ayrımsız sonuca varamadık. Durumu çokça kötüydü, kolu tamamen çürüdü, mezardan koruyucu bire bir insanın kolu nasılsa o şekilde çürüdü. Amiyane mahvolduk, ailece mahvolduk, vakit kaybetmeden biz değil gençler üstelik mahvoldu. Halen daha uğraşıyoruz, sırf onun yüzünden. Bizim canımızı yaktı, başkalarının canını yakamasın diyerek sonuna kadar gideceğiz bu aha. Maddi, manevi sonuna kadar uğraşacağız, kararımız budur.

“HASTALIKLARIN HEPSİ BU KAZADAN SONRALARI OLDU”

Şu an dursuz duraksız antibiyotik aldığı için eşim sağlığından oldu, ayaklarında pıhtı oluştu. RTEÜ Terbiye Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi’ndeyiz, o yüzden buraya yatırdılar. Buradan çıkınca birlikte kardiyolojiye gideceğiz, ayakları üzere. Hakeza bu şekilde uğraşıyoruz. Hastalıkların kâffesi bu kazadan sonraları oldu. Koca taş gibiydi, bire bir yıl önceki gemilere gidiyordu, tek sorunu namevcut, hayatta hekim yüzü görmemişti. Muttasıl merhem kullandığı için mahvoldu. Haddinden Fazla yara durumdayız. Yetkililerden isteğimiz, eller bizim düştüğümüz duruma düşmesin. Biz bu duruma düştük, diğeri düşmesin.”

“HASTANENİN ORTASINDA KENDİ KADERİNE TERK ETMİŞLERDİR”

Ark Ailesi’nin avukatı Av. Seyyid Hasan Öztürk, savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Avni Ark’nun hastanenin acil servisinde 4 saat sedye üstünde bekletildiğini öne sürerek şunları kaydetti:

“Ameliyatın sonrasında plastik ameliyat doktoru dalavereli Ü.N.K., müvekkili taburcu ika kararı vermiştir. Ancak bildiğimiz kadarıyla ortopedi doktoru K.Ö., müvekkilin kolunun yakından takip edilerek seçme çevrim pansuman yapılması gerektiğine karar vermiş ve bu kararını şüpheli Ü.N.K.’ya iletmiştir. Şüpheli Prof. Dr. Ü.N.K.’nın Dr. K.Ö.’nün kararını akseptans etmemesi konusunda müvekkilin ortopedi servisine yatışı verilmiştir. Fakat 26 Ilk Teşrin 2021-15 Son Teşrin 2021 tarihleri arasında ne plastik cerrahi bölümü ne dahi ortopedi bölümlerindeki etibba, müvekkil ve yakınlarının tamlık ısrar ve yakarışlarına rağmen müvekkili hastası kendisine görmemiş; gereken sargı, hizmeti göstermemiş, hemen 3 günde benzeri pansuman olmak yoluyla adeta müvekkili hastanenin ortasında öz kaderine metrukiyet etmişlerdir. Yukarıda tamlanan 20 günce proses içerisinde bile bile boşlama edilen müvekkil, yalnız 4 Kasım 2021 tarihinde kolundaki etlerin çürümeye başlaması sebebiyle ameliyata münfail, ancak yapılan faaliyetler istenen sonucu vermemiştir. Avukat namına cesaret yazar tamamına bakamadığım ve dilekçemiz ekinde sunduğumuz yılgı verici fotoğraflar ve görüntülerden anlaşılacağı üzere, 15 Son Teşrin 2021 tarihinde müvekkilin kolu, kasten yapılan ihmaller zincirine dönüşen eylemler sonucunda çıktı neredeyse tamamen çürümüş ve kemikleri gözle görünür ağıl gelmiştir.

“TEDAVİ YERİNE SORUMLULUĞU KENDİ ÜZERLERİNDEN KOVMAK AMACIYLA BİRTAKIM GİRİŞİMLERDE BULUNMUŞLARDIR”

15 Son Teşrin 2021 tarihinde ibret Ü.N.K’nın asistanı Dr. B.H., müvekkilin yanına mevrut ve 26 Ilk Teşrin 2021 tarihinden beri plastik ameliyat polikliniğinden aynı doktor ilk kez müvekkile izah yapma ihtiyacı hissetmiştir. İlk faaliyetler sonrasında müvekkilin kolunun yeryüzü aşkın yüzde 15-20 oranında yararlanma kaybı olabileceği belirtilmişken yapılan bilgilendirmede Dr. B.H., müvekkilin kolunu daha çok yalnız aksesuar namına kullanabileceğini belirtmiştir. Aldığı bu haberle tabiri caizse başından kötü bulak sular dökülen müvekkil ve yakınları, hastane marifetiyle yapılan ihmalin ne etap kısık olduğunu imdi ağız ağıza kazanç etmişlerdir. Alerjisinin olduğu hastaneye geçmiş yattığı tarihinden beri bilinen müvekkile, 15 Kasım 2021 tarihinde cerrahi müdahale edileceği deklare olmasına karşın lüzumlu alerjik testlerin yapılmadığı gerekçesiyle müvekkilin ameliyatı halel edilmiştir. Yapılan ihmaller zincirine rağmen şifahane doktorları, gelinen durumda birlikte tedavi yerine sorumluluğu öz üzerlerinden alaşaği etmek için birtakım girişimlerde bulunmuşlardır.

“PLASTİK CERRAHİ DOKTORLARI EVİNE SÖYLEMEK İSTEDİ”

Bu kapsamda 16 Son Teşrin 2021 tarihinde Dr. K.Ö., müvekkile, kendisini ortopediden taburcu edeceğini ve plastik ameliyat kliniğinden randevu alarak oradan yine yatış yapması gerektiğini belirtmiştir. Fakat 17 Son Teşrin 2021 tarihinde plastik cerrahi doktorları, müvekkile, eve gitmesini, temas devir polikliniğe gelerek pansuman yaptırmasını, alerji bölümünden bilgi geldiğinde bağışıklık bilimi bölümüne yatışının yapılacağını, yatış sonrasında günde iki pasaj girmek amacıyla mecmu 11 ilaç denemesinin yapılacağını, fakat altıncı günün böylelikle yapılan denemeler biteceğinden yağlık, sonrasında SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim Bilimi Araştırı Hastanesi’ne sevk edilerek suratsız Prof. Dr. Ü.N.K.’nın ayarladığı bire bir doktora gitmesi gerektiğini söylemiştir. Durumu öğrenen Dr. K.Ö., plastik cerrahi doktorlarının bilakis müvekkilin bu halde eve gidemeyeceğini ve her dönüş hastaneye pansumana gelemeyecek durumda olduğunu belirterek müvekkili taburcu etmemiş ve 18 Kasım 2021 tarihinde müvekkilin immünoloji servisine yatışını vermiştir.

“ÇEKTİĞİ AĞRILARDAN DOLAYI PSİKOLOJİSİ BOZULAN MÜVEKKİL, ARTIK PSİKİYATRİK DESTEK ALMAYA DA BAŞLAMIŞTIR”

Binnetice 29 Teşrinisani 2021 tarihinden itibaren plastik cerrahi vasıtasıyla dönme müfrit ameliyata alınan müvekkil, kolundaki iltihabın çekilmesi için tıpkısı cihaz takılmak vasıtasıyla arka arkaya 13 işler henüz olmuştur. 13. ameliyatında iltihabı parçalanmamış kendisine kurumamış olan müvekkilin kolundaki açıklığı kapatmak amacıyla bacağından kap gönüllenmek kanalıyla koluna cilt nakli yapılmıştır. Elan sonra taburcu edilen müvekkil, elan sonradan yeniden operasyon reşit, işler sırasında kolunun kesilmesi ile kolundan iltihap akmıştır. Bu ameliyatı gerçekleştiren Dr. K.Ö, cari iltihabın eskimemiş olmadığını, koldan kıvılcım alınacağını ve yangı sebebiyle hastanede kalması gerektiğini belirtmiş ve 14 Nisan 2022 tarihinden bugüne dek müvekkilin tedavisi hastanede bitmeme etmiştir. Bütün bu süreçte çektiği ağrılardan dünya psikolojisi bozulan müvekkil, artık psikiyatrik bindi almaya bile başlamıştır.

“ŞÜPHELİ VE TESPİT EDİLECEK DİĞER ŞÜPHELİLERİN OLASI KAST İLE YARALAMAYA SEBEBİYET VERMEK SUÇUNDAN YARGILANMASINI ISTEK VE SUNU EDERİZ”

Müvekkilin kolunun 4 Teşrinisani 2021 tarihinde tıngır hazırda zaten çürümeye yüz tuttuğu, şüpheliler marifetiyle yapılan ameliyat ile bilinmekteydi. Buna rağmen şüpheliler, müvekkilin tedavi ve pansumanını aksatmış, 29 Son Teşrin 2021 tarihine büyüklüğünde hiçbir operasyon yapmamışlardır. Ayn göre bakarak yapılmayan müdahaleler sonucunda müvekkilin durumu ağırlaşmış, kolundaki malullük oranı artmış ve yaşananlar sonrasında müvekkil psikolojik tedavi görmeye başlamıştır. Yukarıda vadi sunulan mufassal anlatımlar sonucunda, olayın olası kasta laf eylemler ile gerçekleştiği çakılı olup, çirkin ve tayin edilecek başka şüphelilerin belkili kast ile yaralamaya sebebiyet çevirmek suçundan yargılanmasını talep ve genişlik ederiz.”

RAHATSIZ İLE İLGİLENMEME DURUMU, HİÇBİR SÖKEL İÇİN TÜRLÜ DEĞİLDİR”

ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı, Prof. Dr. Ü.N.K.’ya hakkındaki suçlamaları sordu. Olayın tıpkısı sene önceki yaşandığını ve suçlamaları kabul etmediğini ifade fail Ü.N.K., şunları söyledi:

“Konuyla ilişik üniversiteye cevap geldi hem CİMER’den hem yönetimsel mahkemeden, beni bigünah buldular zaten. Aynı buçuk yıl geçmiş maslahat, bibi bir şekilde bunu gene yazdırmaya çalışıyor olmaları çokça enteresan, yakalamak cins değil. Bununla ilgili hala tıpkı özdek yazıyor olmaları haddinden fazla utanmadan, çok kusur. Elinin halini nerelerden nereye getirmiş olduğumuz bir pozisyonda hala beni suçluyorlar. Pestil yakınının tez ettiği kadar bir görevi kötüye istimal, ihmal ve hastanın dirimsel riski bahis konusu değildir. Bu üniversite, yetişek ve araştırı hastanesidir ve rastgele sayrı icap özel olsun gerek olmasın, hocaya danışılır ve hocanın bilgisi ve oluru ile operasyon edilir. Kaldı ki züğürt ile ilgilenmeme durumu, tek sökel için benzer değildir. bahis konusu hastanın pansuman amaçlı yapılan bilcümle ameliyatlarına ve deri grefti (aşısı) ameliyatlarına şahsen haremlik etmiş bulunmaktayım. Sizlere vesaik sunacağım, bakar değerlendirirsiniz.”

Share: