Enkazdan yaralı kurtulan depremzede torunlar, Denizli’de anneleriyle buluştu

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı, Kahramanmaraş’taki depremde enkazdan yanık adına çıkarılan 5 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Allah’yı Ankara’daki tedavilerinin tamamlanmasının peşi sıra Denizli’ye götürerek anneleri Ahlem Misto ile buluşturdu.

Ahlem Misto, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinde binalarının yıkılması sonucu eşi ve çocukları ile depresyon altında kaldı. Çökme altından esas Misto ile çocukları 5 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Çalap dertli kurtuldu. Eşi ise hayatını kaybetti. Enkazdan çıkarılan ana Ahlem Misto, Mersin Ağacı Site Hastanesinde otama altına alınırken, çocukları ise tedavi amacıyla Ankara Bilkent Şehir Hastanesine getirildi. Çocukların sağlık durumlarının iyiye gitmesi üzerine Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı marifetiyle ev yakınları ile iletişime geçilerek, kimlik tespitleri yapıldı. Henüz sonradan bakanlığın ilişkin iz elemanlarınca yapılan toplumsal inceleme sonucunda çocukların, Mersin Ağacı’deki tedavisinin ardından Denizli’deki kardeşinin yanına yerleşen annelerine tasdik edilmesi uygun görüldü.

Depremin arkası sıra eyyam bilahare anne ve ayrıntılar birbirleriyle özlenti giderdi

Hastanede tedavisi tamamlanan Muhammed ve Hüda kardeşler Ankara Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri aracılığıyla hastanedeki taburculuk işlemlerinin peşi sıra konfirmasyon alınarak annelerine kavuşturulmaları amacıyla Denizli’ye götürüldü. Muhammed ve Ilah Denizli Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünde anneleri Ahlem Misto’ya teyit edildi. Depremin arkası sıra eyyam sonraları kavuşan anne ve çocukları birbirlerine sarılarak özlenti giderdi. Familya bundan sonraki süreçte bakanlığın “Kollar Güvende” programı çerçevesinde memur meslek elemanlarından oluşturulan ekipler eliyle izlem edilecek ve aileye psikososyal bindi sağlanacak.

Bakanlık, depremzede çocuklarının ailelerini tespit etme çalışmalarını sürdürüyor

Ankara Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonucu refakatçisi olamayan depremzede çocukların ailelerine teyit çalışmalarına ilgilendiren hikmet verdi.

Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana mevrut yer sarsıntısı sonucu refakatsiz yavru kendisine belirleme edilen 112 Müstacel Servisle Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne getirilen çocukların cüret içerisinde olduğunu belirterek, çocukların ailelerinin belirleme çalışmalarının bakanlığın hastanede görev işleyen iz elemanları marifetiyle yapıldığını anlattı. İl Müdürü Koçyiğit, Muhammed ve Mevla Misto kardeşlerin ailelerinin tespit çalışmalarının SOYBİS, MERNİS ve Milli Yetişek Bakanlığının sistemi üzerinden yürütüldüğünü belirterek, kayıtların ve çocukların ifadelerinin eşleştirilmesi sonucu anneleriyle buluşturulacağını ifade etti. – DENİZLİ

Share: