Vekâlet enkazdan yanık kurtulan depremzede çocukları Denizli’de anneleriyle buluşturdu

– Vekillik enkazdan dertli kurtulan depremzede çocukları Denizli’de anneleriyle buluşturdu

ANKARA – Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Kahramanmaraş’taki depremde enkazdan dertli namına çıkarılan 5 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Yaradan’yı Ankara’daki tedavilerinin tamamlanmasının ardından Denizli’ye götürerek anneleri Ahlem Misto ile buluşturdu.

Ahlem Misto, Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntı felaketinde binalarının yıkılması sonucu eşi ve çocukları ile kriz altında kaldı. Depresyon altından temel Misto ile çocukları 5 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Mevla çorlu kurtuldu. Eşi ise hayatını kaybetti. Enkazdan çıkarılan temel Ahlem Misto, Sazak Şehir Hastanesinde tedavi altına alınırken, çocukları ise otama üzere Ankara Bilkent Şehir Hastanesine getirildi. Çocukların keyif durumlarının iyiye gitmesi üstüne Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoluyla sülale yakınları ile iletişime geçilerek, etiket tespitleri yapıldı.

Daha sonradan bakanlığın ilişik patika elemanlarınca yapılan içtimai inceleme sonucunda çocukların, Mersin’deki tedavisinin ardından Denizli’deki kardeşinin yanına yerleşen annelerine konfirmasyon edilmesi akıllıca görüldü.

Hastanede tedavisi tamamlanan Muhammed ve Cenabıhak kardeşler Ankara Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri vasıtasıyla hastanedeki taburculuk işlemlerinin arkası sıra teslim alınarak annelerine kavuşturulmaları üzere Denizli’ye götürüldü.

Muhammed ve Cenabıhak Denizli Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğünde anneleri Ahlem Misto’ya doğrulama edildi. Depremin arkası sıra günler sonradan munsap temel ve çocukları birbirlerine sarılarak özlem giderdi. Familya bundan sonraki süreçte bakanlığın “Kollar Güvende” programı çerçevesinde memur meslek elemanları ve Ev Sosyal Destek Programı personellerinden oluşturulan ekipler tarafından izleme edilecek ve aileye psikososyal bindi sağlanacak.

Ankara Karı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana mevrut sarsıntı sonucu refakatçisi olamayan depremzede çocukların ailelerine konfirmasyon çalışmalarına ilişik hikmet verdi.

Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana gelen yer sarsıntısı sonucu refakatsiz çocuk yerine tespit edilen 112 müstacel Servisle Ankara Bilkent Site Hastanesi’ne getirilen çocukların hamaset içerisinde olduğunu belirterek, çocukların ailelerinin tespit çalışmalarının bakanlığın hastanede görev eden iz elemanları marifetiyle yapıldığını anlattı. İl Müdürü Koçyiğit, Muhammed ve Hak Misto kardeşlerin ailelerinin belirleme çalışmalarının SOYBİS, MERNİS ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının sistemi üzerinden yürütüldüğünü belirterek, kayıtların ve çocukların ifadelerinin eşleştirilmesi sonucu anneleriyle buluşturulacağını tabir etti.

Share: