Elazığ’da 1 milyonu çok ağaçtan 40 bin titrem hasat hedefiyle kayısı toplanıyor

Elazığ’de kayısı hasadı

Üreticilerin mevsimsel ekincilik işçileri ile kayısı hasadı yapması

Sarıerik ağaçlarının silkelenmesi ve kayısıların toplanması

Kayısıların güneşte kurutulmak amacıyla işporta alanlarına serilmesi

İl Tarım ve Orman Müdürü Mualla Kılıç’ın konuşmaları

Üretici Naci Narçiçeği röoprtaj

Üretici Ay Işığı Narçiçeği ile röportaj

Hasatta iştirakçi adına çalışan Nijerli mektepli İbrahim Yahuza ile röportaj

Belirli oranda kuruyan kayısıların gene toplanarak çekirdeklerinden ayrılması Elazığ’bile 1 milyonu çok ağaçtan 40 bin ton hasat hedefiyle kayısı toplanıyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehabetli Kılıç:

“Kayısıda hasat sezonu imdi sona yaklaştı ve genel itibariyle kayısı üretimimizin bu yıl 40 bin ton civarında olacağını öngörmekteyiz”

Sarıerik üreticisi Naci Narçiçeği:

“Sarıerik hasadımız bol geçiyor, doğrusu fiyatlar dahi bu sene haddinden fazla gani durumda, işimizden memnunuz”

ELAZIĞ – Türkiye’nin gözyaşı kayısı üretiminin yüzdelik 7’sinin karşılığında Elazığ’ın Baskil ilçesinde yetişen, farklı aroması ve tadıyla öne sâdır kayısıda bu sene 40 bin titrem rekolte bekleniyor.

Rakımı, iklimi, güneşlenme süresi ve toprak özelliklerinden dolayı kaliteli kayısıların yetiştiği yörede üreticiler, 1 milyonun üstünde ağacın bulunduğu 100 bin dekar alanda, başta Diyarbakır, Adıyaman ve Mardin’den mevrut 3 bin civarında mevsimsel tarım işçisiyle hasat gerçekleştiriyor.

İlçede üretimin yüzdelik 70’inin gerçekleştiği Karakaya Baraj Gölü kıyısındaki bahçelerde sarıerik hasadı tamamlanırken, bağırsak kesimlerde ve faziletkâr rakımlı köylerde sürüyor.

Kentte yıllık averaj 60 bin ton seviyesinde gerçekleşen gözyaşı kayısı rekoltesinin Baskil ilçesinde 14 Nisan’bile canlı olan külot zımnında bu yıl 40 bin ton seviyesinde olması bekleniyor.

En koca sarıerik üretimi Baskil ilçesinde

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehabetli Tığ, AA muhabirine, bu yıl 14 Nisan’dahi yaşanan tarımsal külot dışında kayısı üreticisinin sıkıntısız tıpkı sulama ve hasat dönemi geçirdiğini söyledi.

İlçede enerjik olan don dolayısıyla bu yıl sarıerik rekoltesinde düşüş olduğunu tabir fail Tığ, kayısı üretiminin yüzdelik 90’ının Baskil’dahi, geriye küsurat kısmın birlikte iklim merkezi ve Keban ilçesine yapıldığını belirtti.

Her sene averaj 55-60 bin titrem yerine gerçekleşen kayısı üretiminde bazen yıllarda yaşanan tarımsal ton neticesinde ürün kayıplarının meydana geldiğini bildiren Tığ, “Kayısıda hasat sezonu bundan sonra sona yaklaştı ve genel itibariyle sarıerik üretimimizin bu sene 40 bin ton civarında olacağını öngörmekteyiz.” dedi.

“Baskil kayısısının coğrafi işaretli ayrımsız kitap adına tescillenmesinin zamanı geldi”

Tığ, kentte hasat edilen kayısının iri çoğunluğunun etraflı raf ömründen dolayı islimlenerek sıska kayısı şeklinde tüketiciye sunulduğunu aktardı.

Üretilen sıska kayısının aroması, tadı ve kalitesiyle Malatya’dan gelen ihracatçı firmalar vasıtasıyla başta Avrupa ülkeleri doğmak amacıyla Baskil kayısısı adıyla ihraç edildiğine belen eden Tığ, şöyle bitmeme etti:

“Üretilen kayısının yüzdelik 80-90’lık kısmı cılız kayısı olarak tüketilmektedir. Geriye mütezayit kısmı sofralık ve gözyaşı sarıerik olarak tüketicilere yer edilmektedir. Sarıerik ekonomik değeri yüksek olan ayrımsız meyvedir. İlimize herhangi bir yıl bu anlamda kazandırmış olduğu döviz girdisiyle iktisadi değeri faziletkâr olan Baskil kayısısının daha çok coğrafi işaretli ayrımsız yayın adına tescillenmesinin zamanı geldi. Bu anlamda çalışmalara başladık. Andıran zamanda Baskil kayısımızı coğrafi işaretli bire bir yayın adına tescillemeyi hedefliyoruz.”

Kılıç, Baskil’da Vekâlet, Maşrık Anadolu Projesi Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Baskil Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla ilçede kayısı bütünleşmiş tesisi kurulmasına ilişkin çalışmalarda da sona gelindiğini kaydetti.

“Hasattan memnunuz”

Haroğlu köyünde kayısı yetiştiriciliği işleyen Naci Narçiçeği dahi bu yıl zirai don nedeniyle ağaçlarda ürün kaybı yaşadıklarını fakat sıska sarıerik fiyatlarının akla yatkın tıpkısı düzeyde olmasının verimdeki kaybı tolere ettiğini aktardı.

İlçede en son sarıerik hasadının köylerinde ve ön köylerde yapıldığını anlatan Narçiçeği, “Kayısı hasadımız ferah geçiyor, doğrusu fiyatlarda bu sene çok ferah durumda, işimizden memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Üretici Ay Işığı Narçiçeği birlikte bu sene bir yakınlarının vesilesiyle Fırat Üniversitesi’nde öğrenim gören Nijer ve Kenyalı öğrencilerle tanıştıklarını ve onların eğitim masraflarını karşılayabilmelerine imkân sağlayabilmek amacıyla sezonluk tarım işçisi yerine işe aldıklarını anlattı.

Narçiçeği, “Nijer ve Kenya’dan mevrut öğrencilerimiz, ilk defa sarıerik ağacı görmelerine ve işin zorluğuna rağmen kolay işe uyarlanmış oldular. Onlar bile yaptıkları işten gayet memnunlar, bizler üstelik onlardan çokça mutlu kaldık. Afrikalı öğrencilerimizin eğitimlerine katkı sağladığımız için ayrıca mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Üretici Arif Narçiçeği bile kayısı hasadının az çok kudret olduğunu dile getirdi.

Hasattan memnun olduklarını bildiren Narçiçeği, köye gelen tüccarlara ürünlerini akla yatkın bir fiyata sattıklarını kaydetti.

Hasatta işçi kendisine çalışan Nijerli mektepli İbrahim Yahuza, ilk defa kayısı hasadında çalıştığını belirterek, “Elan önceki kayısıyı ürün yerine görmemiştim yemeden içmeden ürün suyu namına biliyordum. Amacımız çabucak servet koymak değil, Türkçemizi yetiştirmek, Türkleri ve Türk kültürünü karakterize etmek. Bunun üzere hasatta çalışıyoruz.” dedi.Share: