‘Düğmeli evleri’yle öne sâdır Ormana’da belde düzenlemesinin ikinci etabı tamamlandı

‘Düğmeli evleri’yle öne sâdır Ormana’bile mekân düzenlemesinin ikinci etabı tamamlandı

-“Kasaba Düzenlemesi Projesi”nin ikinci etabı tamamlandı

ANTALYA – ‘Düğmeli evleri’yle öne sâdır Antalya’nın İbradı İlçesi Ormana mahallesinde Antalya Valiliği Envestisman İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nca (YİKOB), “Ormana Mahallesi Kasaba Düzenlemesi Projesi” ikinci aşama çalışmaları tamamlandı.

Antalya’nın İbradı ilçesine sınırlı Ormana Mahallesi, serencam dönemde yapılan yatırımlarla alternatif turizminin göz bebeği oldu. Çapraz evleriyle öne sâdır Ormana’bile Antalya Valiliği aracılığıyla yapılan çalışmaların tıpkı yenisi elan tamamlanarak turizme kazandırıldı.

Bakan Ersoy’un babasının bıraktığı 500 bin dolar bağışlandı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 4 yıl önce hayatını kaybeden babası Yüksek Haydar Ersoy’un memleketi Antalya’nın İbradı ilçesi Ormana Mahallesi’nde, kişi hesabına müfit aynı kuruluş yapımı için vasiyetname ettiği 500 bin dolar, çocukları marifetiyle ‘Ormana Mahallesi Yer Düzenlemesi Projesi’ çerçevesinde Antalya Valiliği’ne verildi.

Projeye 2019 yılında başlandı. Bir Numara hamle çalışması merhum Ulvi Haytar Ersoy’un vasiyeti konusunda bıraktığı mal ile tamamlandı. İlk etabın vatandaşlarca müspet karşılanmasının ardından ikinci etap için Antalya Valiliği bölgede inceleme yaptı ve yapım tekniği dolayısıyla ‘düğmeli’ yerine mezkûr tarihi 40 evi revize etmek amacıyla mesai başlatıldı. Taşınmazlar toprak mimarisine akla yatkın konservasyon işleminden geçekleştirildi. Bu çerçevede dolaşma yolları, ast çatı sistemleri üstelik yenilendi. Ormana mahallesindeki düğmeli evlerin cumbaları ve özge yapıların rengini, dokusunu, kimliğini yüklenmek amacıyla ayrımsız bilimsel say yapıldı. Ormana’nın tarihi ve kültürel kimliğinin korunması ve ati nesillere aktarılması hedeflendi.

300 yıllık geçmişten geliyor

Antalya’nın İbradı ve Akseki ilçelerinde geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan ve 300 yıllık geçmişe erbap düğmeli evlerin adı mimarisinden geliyor. Sedir katran ağacından kesilen ahşap, birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanılıyor. Binaya yığılan taşlarda masraf ve çimento kullanılmıyor. İskeletin dışarıda kalan kısımları birlikte paçarız kadar gözüktüğü amacıyla adına düğmeli (pişduvan) evler deniyor.

“Antalya’nın Safranbolu’su”

Ormana Muhtar Fikret Canbaş, “Ormanı’mızda bir numara kadem çalışmalarının ardından ikinci aşama çalışmalarında evlerin çatılarının tadilatları ile düğmeli evlerin cumbalarının sililik ve bakımları yapıldı. Sokak düzenleme ve güzelleştirmeleri tamamlandı. Üçüncü ve dördüncü adım çalışmaları gene Antalya valiliğince bitmeme edecek” dedi. Ormana’nın Antalya’nın Safranbolu’su olduğunu söyleyen Canbaş, “Ormana’mız Antalya’nın bir Safranbolu’su adına turizme bakım veriyor. Yakınımızda bulunan Altınbeşik mağarası, Eynif Ovasındaki Yılkı atları ve düğmeli evlerimiz ile gelişigüzel sabık dolaşma yerel ve yabancı turistlerimiz artmaktadır. Ormana’da mevcut butik otellerimizde yerel ve ecnebi misafirleri ağırlıyoruz. Temas sabık sene ziyaretçi sayımız artıyor” şeklinde konuştu.

Share: