Dinç milli sporcu Sude Direk, kibar kategorisinde bile gözünü zirveye dikti

Serbest Plonjon Havuz Gençler Acun Şampiyonası’nda 6 madalya kazanan 17 yaşındaki milli sportmen Sude Amut, erkân kategorisinde de başarılarına yenilerini yetiştirmek istiyor.

Dört sene geçmiş tanıştığı su altında kendisini göstererek milli takıma seçilen Sude, bugüne kadar katıldığı şampiyonalarda bodur sürede kocaman dereceler elde etti.

Son kendisine haziran ayında Sırbistan’da planlı Başıboş Plonjon Havuz Acun Şampiyonası’na katılan Sude, değişik kategorilerde 4 değerli ve 2 sim madalya kazandı.

Türkiye’üstelik katıldığı şampiyonalarda da bugüne büyüklüğünde 30 madalya kazanan gailesiz sportmen, arsıulusal yarışmalarda derecelerine yenilerini eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

13 Türkiye rekoru bulunuyor

Milli sporcu Sude Rekiz, AA muhabirine, su altında güdük sürede fena hâlde dereceler elde ederek çalışmalarının karşılığını aldığını söyledi.

Her zaman kürsüde tevessül etmek amacıyla çalıştığını tamlayan Sude, “Akarsu altıyla bundan 4 yıl önce Sertan öğretmen yardımıyla tanıştım. Yüzmeden erkin dalışa geçtim. Sertan hocanın beni çalıştırmaya başlamasının arkası sıra yarışçı sporcu kendisine su altında çalışmalarımı sürdürdüm. 13 çoluk çocuk Türkiye rekorum var. en üst katıldığım acun şampiyonasında ayrımlı branşlarda 4 acun şampiyonluğu, 2 acun ikinciliği elde ettim. 3 kullanılmamış Türkiye rekoru de kırdım. ” dedi.

“Önümüzdeki yıl üstelik milli takımda saha kabul etmek için çalışıyorum”

Sude Fidan, sunturlu başarılar yutmak için çok çalıştığını ve birçok şeyden feragat ettiğini dile getirdi.

Madalyalar kazanmanın kendisini çok mutlu ettiğini anlatan Sude, “Başarılarıma yenilerini eklemeyi haddinden fazla istiyorum. Esasen çalışmalarıma başladım. Önümüzdeki sene de milli takımda yer kabul etmek amacıyla çalışıyorum. Bu seneki sonuç gençler yarışımdı, daha çok büyüklerde yarışmaya başlayacağım. Umarım başarılarım artarak devam kadir.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’yi daraç dışında genişlik gür şekilde temaşa etmeye çalıştığını vurgulayan Sude, şunları kaydetti:

“Acun Şampiyonası’nda kürsüye çıkınca kendimi çok kurumlu hissettim. Orada İstiklal Marşı’mızı uymak, bayrağımızı sunma üstteki temizlemek bana güvenilmez duygular yaşattı. Beni buralara getiren antrenörüme ve aileme teşekkür ederim. Kürsüdeki duygularım inanılmazdı, inşallah bu duyguları yaşamaya bitmeme ederim. Bunlar serencam olamaz, çalışmaya devam edeceğim. Ülkemi dahi gururlandırabildiysem hangi bahtiyar bana.”

Antrenör Ziyalı: “Sude aldığı madalyalarla ülkemizi gururlandırdı”

Antrenör Sertan Ziyalı da sporcusunun çokça kararlı olduğunu dile getirdi.

Sude Direk’ın gelecekte adamakıllı başarılara imza atacağına inandığını nâkil Aydınlık, “Acun Şampiyonası’nda yer başarılı sporculardan biri Sude Ağaç’dı. Sude şampiyonada 4 kızıl, 2 sim madalya kazandı. Bu bir almanak bire bir muvaffakiyet değil. Yıllardır bunun için çalışıyor. Çalışmalarının karşılığını almış oldu. Federasyon, Çoluk Çocuk Türkiye Şampiyonası düzenleyerek çocukların ileriye müteveccih, acun şampiyonalarında madalya almalarının altyapılarını hazırlamış oldu. Çoluk Çocuk kategorisi dünya şampiyonasında ilk kez açıldı. Tığ talih yerine buna 3-4 yıl öncesinden hazırdık. Sude aldığı madalyalarla ülkemizi gururlandırdı.” değerlendirmesinde bulundu.Share: