Kırşehir’de Gurbetçi Şenliği Başladı

Kırşehir Belediyesi’nin düzenlediği Gurbetçi Şenliği Cacabey Meydanı’nda başladı. Şenliğin önceki gününde His Mutlu manzara aldı.

Kırşehir Belediyesi yoluyla Cacabey Meydanı’nda 1-2 Ağustos’ta ücretsiz olarak birleştirme edilen Gurbetçi Şenliği başladı. Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu’nun gösterisinin arkası sıra His Kutlu manzara aldı. Gurbetçi Şenliği’hangi CHP İl Başkanı Yağmur Canlı ve Belediye Başbuğ Yardımcılarıyla alay malay katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Gurbetçi Şenliği açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Hepinizin bildiği için Müzik Şehri denilince bundan sonra dünyanın rastgele yerinde Güzel Kırşehir’imizin adı anılıyor. Henüz geçtiğimiz hafta, Kırşehir’imizin Çalgı Aleti alanındaki Acun şehirlerinden serencam iki sene içerisinde yapılan cümle çalgı aleti içerikli etkinlikler kapsamında, 49 UNESCO Müzik Şehri arasından sadece üç UNESCO Saz Şehrinin etkinliğinin tanıtıldığı listeye adını gururla yazdırdığını sizlerle buradan bir kez henüz tutmak isterim. Kırşehir, Türkiye’birlikte adını UNESCO Üretken Şehirler Ağına Çalgı Aleti alanında yazdıran evvel ve bir tane şehirdir. Tığ birlikte Kırşehir Belediyesi kendisine, bu ağırlık anlayışıyla, benzeri bu akşam ve yarın akşam Cacabey Meydanı’nda siz zer hemşehrilerimiz üzere hazırlamış olduğumuz ve artık birlikte yapacağımız etkinliklerle üzerimize sakıt ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Gurbette görünmek zordur, Ülke Hasreti zarfında görünmek zordur, ancak herhangi bir nerede olursak olalım dilek birliğimiz seçme antlaşma devam ediyor, edecektir. Tığ Kırşehir Belediyesi olarak, siz zer Gurbetçi hemşehrilerimizin izinlerinizi bildirme ongun şekilde geçirmeniz üzere bundan sonra üstelik buna eş programlar hazırlamaya bitmeme edeceğiz.

“BELEDİYELER KÜLTÜREL, SANATSAL PROJE VE ORGANİZASYONLAR ÜRETEN YERLER OLMALIDIR”

Belediyeler hemen öğün, su, yaya kaldırımı ve saflık hizmeti veren kurumlar değildir. Bunlar elbette Belediyelerin filhakika yapması müstelzim birincil görevlerdir. Belediyeler tıpkısı zamanda halkımızın sosyal, kültürel ve sanatsal değerlerden beslenmesi için proje ve organizasyonlar üreten yerler olmalıdır. Cemaziyelevvel ‘Terzi Fikri’ Fatsa’dahi halkıyla gelişigüzel Fatsa’yı yönetirken elbette bu anlayışla adını tarihe yazdıran Fatsa Çocuk Korosu’nu kurmuşsa tığ dahi halkımızla alay malay UNESCO Enstrüman Şehri olmanın bilinciyle bu çeşit programlara sizlerle gelişigüzel imza atıyoruz. Kırşehir Uray Meclisimiz orak ayı kocaoğlan yalınç toplantısında, Çocuk Meclisi kurulmasını görüşerek karara bağladı. Yine Şehir Konseyi iş birliği ile Avrat Korosu çalışmaları bitmeme ediyor. Alanda kurulan stantlarımızda üstelik el emeği ayn nuru ürünlerimiz sizlerin beğenisine sunuldu. Gurbetçi Şenliğimizin evvel haset sanatçımız Kalp Hümayun; ikinci haset gine ayrımsız saatte kızıl sanatçımız Miğfer Kaya sizlere nazirsiz birer dinleti verecekler. Hasreti olduğunuz Tatlıca Kırşehir’imizin Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu üstelik sizler için sahne almanın gururunu yaşıyor.”

Share: