Devrez Kızlaryolu Barajı’nda icraat sürüyor

Çankırı’de Tarım ve Orman Bakanlığı Mehabet Akarsu İşlerince yapılan Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmaların tamlık hızıyla devam ettiği bildirildi.

Oran Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğünün, düz yazı ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içmece, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler görünmek amacıyla, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık akarsu arıtımı, baş döndürücü kontrolü kadar çokça degaje benzeri yelpazede mühendislik yapıları aracılığıyla milletin hizmetine sunduğu belirtildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını dokuma fail suyun, hayati öneminin yanı sıra bilcümle istihsal süreçlerinin birlikte asıl girdilerinden birini oluşturduğu aktarılan açıklamada, “Ulaştığı seçkin alanda adeta müteselsil tıpkı reaksiyona amil olan akarsu, hem sektörel hem dahi sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun ekincilik ve sanayide yarattığı zihayat yük, serbest iş sahalarının doğmasına dahi komütatör oluyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın Kurşunlu ilçesinin 7 kilometre güneydoğusunda, Devrez Çayı üstünde düz yazı edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve 114,56 milyon metreküp akarsu biriktirme hacmine cemaat olan Kızlaryolu Barajı’nda yüzdelik 47 seviyesinde fiziki tahakkuk sağlanmış olup, icraat birlik hızıyla devam etmektedir. Sulama ve erke amaçlı nesir edilen Kızlaryolu Barajı, doğrudan basınçlı boru sistemiyle 3 ilde Çankırı 58 bin 660 dekar, Çorum 60 bin 645 dekar, Kastamonu 24 bin 555 dekar olmak için toplanmış 143 bin 860 dekar sulanabilecek ve baraj eteğine yapılacak olan HES ile 5.0 MW erke üretilecek. Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile mevki ekonomisine almanak tahminî 288 milyon teklik katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile alay malay hem yörede ürün çeşitliliği sağlanacak hem de tarlalardaki mahsul artacaktır. Bunun neticesinde 72 bin kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: