Karadeniz’den yer sarsıntısı bölgesine yardımlar bitmeme ediyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kalaba ve Artvin’üstelik vatandaşlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan arkalama kampanyalarına bindi veriyor.

Trabzon’da vatandaşlar, Valilik koordinasyonunda Beşirli Çok Gayeli Spor Kompleksi’nde oluşturulan arkalama merkezine yardımlarını ulaştırmaya bugün da devam etti. Merkezdeki gönüllüler, mevrut yardımları türüne bakarak ayırarak, paketler halinde depremzedelere uzanmak için hazırladı.

Vali İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu de yer sarsıntısı bölgesinden getirilerek kentteki otellere yerleştirilen depremzedeleri ziyaret yazar “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Rize

Rize’dahi Gençlik Merkezi’nde depremzedeler üzere yardım toplanıyor.

Kente gelen depremzedeler, burada oluşturulan sosyal markette giysi ve azık ihtiyaçlarını karşılıyor.

Rize Berberler ve Kuaförler Odası’na organ berber dükkânı ve kuaförler bile depremzedelere ücretsiz zatî hizmet hizmeti veriyor.

Giresun

Giresun’de de afetzedelere yardımlar sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, şu asıl büyüklüğünde Malatya’ya 222, Adıyaman’a 145, Kahramanmaraş’a 70, Gaziantep’e 25, Hatay’a 20, Adana, Diyarbakır ve Osmaniye’ye bile birer koyulmak amacıyla 485 müzaheret aracının deprem bölgelerine irsal edildiği belirtildi.

Açıklamada, antrparantez arkalama araçları dışında yer sarsıntısı bölgelerine iş makinelerinin bile aralarında olduğu 1006 araç gönderildiği kaydedildi.

Cıvıl Cıvıl

Cıvıl Cıvıl’dan zelzele bölgesine 159 tır ve kamyon yardım gönderildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, Kargaşa’dan 2 bin 155 personel ile 595 kurgu ve hisse senedi makinesinin bölgede çalışmalara katıldığını bildirdi.

Ordu Akarsu ve Kanalizasyon İdaresinin 30 personeli, 12’si tanker 15 araçla Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta fariza yapıyor.

Altınordu Belediyesi çalışanları ve gönüllülerden oluşan 20 nefis kol, Adıyaman’üstelik enkazda taharri kurtarma, keçe kurulumu ve insani yardımların ulaştırılmasına katılıyor.

Artvin

Artvin Valiliğinden yapılan bağlanmış açıklamada birlikte Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Hususi İdaresi ve Ankara Artvinliler Derneği aksiyon birliğinde depremden etkilenen vatandaşlar üzere kalımlı konutlarına geçene kadar Kahramanmaraş’ta 100 konteynerlik “Artvin Mahallesi” kurulacağı vurgulandı.

Açıklamada, depremzedelerin yaralarını ahzetmek üzere başlatılan kampanyaya gelgel, yapılış, sivil sosyete örgütleri ile hayırseverlerden desteklerini sürdürmeleri istendi.

Ardanuç ilçesine sınırlanmış Güleş köyü sakinleri dahi 42 küçükbaş efsanevi satarak gelirini AFAD ve Türk Kızılayına gönderdi.

Share: