Çorum’da balmumu heykeller eden sanatkarın eserleri sınırlı içi ve dışındaki müzelerde sergileniyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde tüvana yontucu Selek Kaplan’ın yaptığı balmumu heykeller, sıkıntılı içi ve dışındaki müzelerde sergileniyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Foto Öğretmenliği Bölümü’nden 2011’bile çıkışlı olduktan bilahare şem yontu yapımını öğrenen Kaplan, Osmancık ilçesindeki atölyesinde 7 yıldır havale konusunda ünlü isimlerin ve topluma mal olmuş kişilerin şem heykellerini yapıyor.

Tıpkı tanesi tahminî üç ayda hazırlanan balmumu heykeller, Türkiye’deki zorlu çokça müzenin yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova ve Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri’ndeki müzelerde sergileniyor.

Kaplan, AA muhabirine, işini isteyerek yaptığını, şem heykellerde kişinin bütün beniz ayrıntılarını yansıtmaya ilgi gösterdiğini söyledi.

Bugüne büyüklüğünde milli âşık Mehmet Akif Ersoy’dan martir polis memuru Fethi Sekin’e kadar onlarca kişinin balmumu heykelini yaptığını tamlayan Kaplan, şunları kaydetti:

“Heykellerimiz müzelerde sergilenmeye başlayınca gerçekçiliği görüldü, farklı müzelerden temenni gelmeye başladı. Ensiz dışından gelip buradaki müzelerde görenler birlikte murat etmeye başladı. bundan sonra o şehrin tarihindeki kişilerin heykelini yapıyoruz. Ankara Budun Betimi Müzesi’nde üstelik eserlerimiz var. Itimat Genel Müdürlüğü üzere yaptığımız Gaffar Okkan, Fethi Sekin kadar çalışmalarımız de var. Bugüne kadar 300’den çok şem heykel çalışmamız var. Bunlar 37 müzede sergilenmektedir.”

Ahi Kaplan, statü çalışmalarına daraç dışından da ilişki gösterildiğini dile getirerek, “Sınırlı dışında Dubai, Kosova, Kıbrıs’ta sergilenen çalışmalarımız var. İngiltere ve Amerika’dan kişilerle bazen projeler üzere ülfet halindeyiz. Ancak dışına dahi icraat yapmaktayız. Gelecekte çıktı ensiz dışına müteveccih çalışma yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kendi müzesini monte etmek istiyor

Balmumu heykellerini sergileyebileceği bire bir müze projesi üzerinde çalıştığını tamlayan Kaplan, “Bu müzede Türkiye’ye mal reşit ünlü kişilerin balmumu heykelleri sergilenecek. Bu müze üzere icraat yapıyorum. Türkiye’bile insanların sevdiği, son etmiş ya de dallı güllü bir nice insanın heykellerini sergileyeceğim.” ifadesini kullandı.

Balmumu heykellerle ilgili enteresan hatırat de yaşadığını anlatan Kaplan, şöyle devam etti:

“Diyarbakır Güvenlik Müdürlüğünün isteği üzerine Gaffar Okkan’ın balmumu heykelini yaptık. Heykeli Diyarbakır’a götürdüğümüzde benzeri benzinlikte durduk. Benzeri çalışan heykeli gördü ve ‘Gaffar Baba’ diyerek seslendi. Yüzündeki tebessümü gördük. Gaffar Okkan’ın Diyarbakır amacıyla çokça değerli bir insan olduğunu durumunda görmüş olduk. Çok kocaman birinin heykelini yaptığımızı ayrımsız kez daha anlamış olduk.”

Kaplan, Aşırtı Veysel’in heykelini aracın bagajında Sivas’a götürürken birlikte Amasya’dahi koyuverme verdiklerini, bu tam bagajda naaş olduğunu zanneden aynı vatandaşın ihbarı üzerine polis güçleri ekiplerine bagajdakinin heykel olduğunu nakletmek zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Share: