Ehliyetli kar yağmayınca sezon açılamadı (1)

HAYATİ AKÇAY/YUFUS OKUYUCU/BEŞİR KELLECİ/MELIK BURAK ALTUNÖZ – Talih genelinde olduğu üzere Karadeniz Bölgesi’nde de gelgel sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Kalabalık ve Artvin’deki kayak tesislerinde sezon, önceki yıllara bakarak geç başladı. Bayburt ve Gümüşhane’deki tesislerde ise kar kalınlığı elan mergup seviyeye ulaşmadığı amacıyla ski sezonu açılamadı.

Kalabalık’nun Kabadüz ilçesine bağlı 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası’nda cümbüş gösteren Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi, domestik ve yabancı misafirlerini ağırlamaya başladı.

Bölgede iki hafta önceki etkin olan yağışın peşi sıra tesislerde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Ziyaretçiler, sahilden 55 kilometre mesafedeki yaylada adeta kartpostalı yakın nazirsiz manzarası eşliğinde kayarak hatır keyfini çıkartıyor.

Ordu Kayak Kulübü Başkan Yardımcısı Fevzi Turan, AA muhabirine, 2017’bile ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan tesisinin sonuç yıllarda mecmu eksiklerinin giderildiğini söyledi.

Ziyaretçilerin tesiste dünya çapında bulunabilecek bütün hizmetlere ulaşabileceğini belirten Turan, takkadak Kalabalık’dan değil, toprak dışından ve mikro dışından üstelik kayak severlerin tesise geldiğini rapor etti.

Kayak antrenörü de olan Turan, tesisten 5 yılda yaklaşık 500 bin kişinin faydalandığını vurgulayarak, “Çambaşı Kış Sporları ve Ski Merkezi, beyin geç yağması nedeniyle ziyaretçilerine kapılarını geç açtı. Ancak açılır açılmaz dahi okkalı bir demet ile yüz yüze kaldık. Hele hafta sonları çokça sayıda hayat buraya gelerek ski ve snowboard yapıp kızakla kaymanın keyfini yaşıyor.” dedi.

Turan, 650 dönüm üstüne oturmuş tesiste 2 telesiyej, 10 de yarışlık bulunduğunu anlatarak, “Pistlerimizin toplamı 17 bin 250 metre. Kuruluş içerisinde antrparantez ahşap evlerin beraberinde restoran ve aksata merkezlerimiz da düzlük alıyor.” diye konuştu.

Ailesi ile geldiği tesiste kayak özne Arda Familya, “Bambaşka illerdeki tesislerin hesabına Çambaşı’nı tercih ettik. Yassı çok evire çevire. Özge kayak merkezlerini aratmıyor.” dedi.

Giresun’dan mevrut Ebru Farklı Mufassal ise ilk kânun buldukça kayak fayrap etmek amacıyla Çambaşı’na çıktığını belirterek, “Kayak dersi alma imkanı de buldum. Bura stres alaşağı etmek ve fena hâlde ayakyolu eylemek üzere çokça evire çevire ayrımsız düz. Herkesin buraya gelip göstermesini tavsiye ederim.” ifadelerini kullandı.

Tesislere Samsun’dan gelen Ikbal Özkolay dahi bulunduğu ortamın çok dörtköşe olduğunun altını çizerek, “Okazyon buldukça ailemizle alay malay gelmeye çalışıyoruz. Doğanın içerisinde çok güzel tıpkısı bünye sizi karşılıyor. Kar haddinden fazla olmasa bile ski ika imkanı bulduk. Ailelerin muhakkak burayı göstermesini isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Artvin’deki kayak merkezi iki haftada beklentinin üstünde ziyaretçiyi ağırladı

Artvin merkeze 18 kilometre uzaklıkta 2 bin 200 rakımlı Mersivan Dağı eteklerinde ladin, köknar ve çam ağaçları arasında vadi düzlük Atabarı Kayak Merkezi 8 Ev’tan itibaren tabiat ve ski severleri ağırlıyor.

Artvin Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde 2009’dan beri bakım veren, pürüz derecesine göre toplamda 1310 metre uzunluğunda 2 pistten oluşan, 595 metre uzunluğunda telesiyej ve 159 metrelik teleski kâin merkeze Artvin ve belde illerden kayak severler sargı gösteriyor.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü Spor Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Başköylü, AA muhabirine, yağışın geç ve birkaç olması dolayısıyla sezonun önceki yıllara göre geç başladığını söyledi.

Tesislerde müstear karlama olmadığından yağlık yağışın arkası sıra faaliyete başlandığını vurgulayan Başköylü, şöyle bitmeme etti:

“Tesisimiz iki haftadır bakım vermekte. Kar kalınlığımız çok birkaç olmasına karşın, doğal karla sezonu geçte olsa açtık. Şu anda kar kalınlığımız 20-30 santimetre arasında. Bu nicelik geçtiğimiz yıllara oranla düşük amma pistlerimiz kayağa müsait. İki haftadır beklentilerimizin üzerinde ziyaretçi ağırladık. Çevre illerden, Rize’den, Trabzon’dan çokça sayıda vatandaşımız turlarla buraya geliyor.”

Sabık yıllara oranla tesislerdeki kar kalınlığının beklentinin altında kaldığını dile getiren Başköylü, bu durumun Türkiye’deki değişik tesislerde bile benzeri olduğunu aktardı.

Başköylü, akıl az olması zımnında pistin ayrımsız kısmının kullanıma kapatıldığını ifade ederek, “Toplam yarışlık uzunluğumuz 1310 metre. Pist güdük görünse birlikte adrenalin arayan ski sever ortamında, esas eğitim bilimi seviyesindeki ski sever içinde pistlerimiz mevcut. Yani seçkin seviyedeki kayak sever amacıyla pistimiz bulunan”. diye niteleyerek konuştu.

Pistin dağın yıldız yamacına kalması zımnında hatır macerasız erimediğin belde sezonun sair illerdeki ski merkezlerine kıyasla henüz mufassal sürdüğünü ifaden Başköylü, tesisteki telesiyej ve teleski sistemlerinin da ziyaretçilerin hizmetinde olduğunu kaydetti.

Başköylü, geçtiğimiz sene 12 bin ziyaretçi ağırladıklarını anlatım ederek, bu yıl kim hedeflerinin yeterli kar yağışı olması halinde 20 bin dolayında olduğunu kaydetti.

Ziyaretçiler kar azlığından ağrı yanıyor

Bölgede kayak işleyen İsmail Aklık da şehrin gürültüsünden stresinden kaçarak gereksiz zamanlarını kullanmak üzere kesif sıkı kayak merkezine gelerek ski yaptığını söyledi.

Kar yağışının birkaç olması dolayısıyla sezonun geç açıldığını kaydeden Aklık, “Kar kalitesi istediğimiz gibi değil. Geçmişe nazaran az kar var. İnşallah yer kıza zamanda kar yağan ve haddinden fazla daha güzel peki” dedi.

Ski fail Suat Çelik’te ski yapmayı çok sevdiğini rapor ederek, “Ailemle çocuklarımla buraya sık pinti gelerek ski yapmaya çalışıyoruz. Bu bölgede bu mevsimde yapılacak genişlik iyi etkinliklerde biri kayak. Bölgenin normalde haddinden fazla kar yağışı düzlük bir kayran. Biz bu sene şaşkınız. Haddinden Fazla bir iki kar yağdı amma tekrar pistimizde kar var, ski yapabiliyoruz. Bir Nice pistte görüş bulunmayan” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinden Batuhan Cambaz, de Balıkesirli olduğunu ifade ederek, “Hayatımda ilk defa ski ika fırsatını burada buldum. Çok esenlik donör ağır ezgi. Kayak merkezide tamam tıpkısı güzelliğe erbap” dedi.

Kayak merkezine gelen Gamze Çelik üstelik ski merkezinde doğayla bağırsak içe olmaktan sonuç etap sağlık aldığını anlatım ederek, “Kayak yapmadım ama teleferiğe bindim. Zirvede dekor haddinden fazla sunturlu” dedi.

Bayburt

Kışın bildirme güç yaşandığı kentlerden biri olan Bayburt’taki Kop Dağı Kış Sporları ve Ski Merkezi’nde sülale ayının ortalarına rağmen tam kar olmadığı için ski sezonu daha açılamadı.

Bayburt merkeze 40 kilometre mesafede, 2 bin 409 rakımlı Kop Dağı’ndaki ski merkezi, 2 bin 415 metre yüksekliğinde, 1260 metrelik biricik pisti ve teleskiyle gelişigüzel dinlence imkanı sunuyor.

Bayburt ve çevre illerden takatli haddinden fazla kayakseveri ağırlayan Kop Dağı Şita Sporları ve Kayak Merkezi, bu yıl ehliyetli kar yağışı alamadığı için hem kayakseverleri hem dahi sporcuları üzdü.

Cahillik ve Spor İl Müdürü Yokluk Köse, AA muhabirine, kar seviyesinin istenilen seviyede olmaması dolayısıyla kayak merkezini olağan eskiden açamadıklarını söyledi.

Önceki yıllarda merkezinde son teşrin veya boşluk aylarında sezonun başladığını tamlayan Köse, “Yeterli kar bulunmayan. Şu dakika dağın bire bir haddinden fazla bölgesinde çimenler, toprak gözüküyor. Şu anda fırtınanın doldurduğu yerleri saymazsak 10-12 santimetre kalınlığında kar var. Bizim kayak yapabilmemiz üzere en az 50-60 santimetre kalınlığında kar ihtiyacımız var.” dedi.

Köse, kentte türlü şampiyonalara hazırlanan sporcular ve lalettayin dinlence boşaltmak isteyen vatandaşların bu durumdan etkilendiğini tabir ederek şunları kaydetti:

“Bağımlı bu sporcularımızı da etkiliyor. Kayak sporuna gönül veren kayaksevereleri dahi etkiliyor. Bayburt kıtipiyoz bir toprak hafta sonları içtimai, sportif elektrik yapılırken ski tesisimiz dahi bu etkinliklerin yapıldığı dar tesislerden ayrımsız tanesi. Ama ne efsus ki, kuraklıktan hava şu anda tesisimiz sınırlanmış. Sporcu arkadaşlarımız antrenmanlarını yapamadılar. Bire Bir çokça sporcumuz havza yarışmasına yada Türkiye şampiyonasına egzersiz yapamadan gittiler veya gidecekler. Şu an ski merkezimizin faaliyete geçebilmesi üzere sunma haddinden fazla ihtiyaç duyduğumuz özdek kar kalınlığının artması. Onun amacıyla dahi kar yağışı bekliyoruz inşallah kısa zamanda beklediğimiz kar yağar. Pistimizi yaparız ve sporcularımıza kayak severlere bu hizmeti sunarız.”

Kentte kış şartlarının ciddi yaşandığını ve sunu muhteşem sosyal ve sportif faaliyetlerden birinin kayak olduğun sözlerine ekleyen Köse, matlup kar seviyesine ulaşılamaması yerinde müdürlük yerine merkezin bulunduğu Kop Dağı’nda geleneksel yöntemlerle uyumlu aktiviteler düzenlemeyi planladıklarını aktardı.

Trabzon

Şarki Karadeniz’i Şarki Anadolu’ya bağlayan mehabetli esmer yolu güzergahlarından 2 bin 50 rakımlı Zigana Dağı’ndaki Ski Merkezi’nde bu yıl kar kalınlığı istenilen seviyeye elan ulaşamadı.

Trabzon Havalimanı’na 60, Gümüşhane site merkezine ise 40 kilometre mesafedeki eşkâl, kayak pistlerinin yanında otel, kayak evi ve bungalovlarla bakım veriyor.

Merkezde şimdilerde beyin bir iki yağması nedeniyle, önceki yıllara göre sakin günler yaşanıyor. Kayak merkezi ve Zigana Dağı’nda mevrut evcil ve yabancı turistler kar kalınlığının 5 ile 10 santim olduğu bölgede kızaklarla kayarak antlaşma geçiriyor.

Share: