Çivril’in 35 almanak tren özlemi Cumhurbaşkanlığına iletildi

– Çivril’in 35 almanak katar özlemi Cumhurbaşkanlığına iletildi

DENİZLİ – Denizli’nin Çivril ilçesinde 35 yıl geçmiş biten tren seferinin yeniden başlaması üzere dört gözle bekleyen vatandaşların özlemi Cumhurbaşkanlığına iletildi.

Çivril ilçesinde dinç Ayten Tokkal, 1892 yılında İngilizler eliyle yapıldıktan sonra faaliyetine başlayan ve 1988 yılında dahi akıbet seferini yapan Sütlü Çivril hattının yeniden açılmasını 28 yıldır imza çokluk bitmeme ediyor. Bu özlemin toprak halkında yıllardır devam etmesiyle alay malay Çivril Belediye Reisi Niyazi Vural harekete geçti. 35 yıldır bitmeme fail özlemi Cumhurbaşkanlığına ileten Başbuğ Vural, vatandaşlara muştulu haberi yüklemek amacıyla çalışmalarını layenkati olarak sürdürüyor.

Bu başlangıcın simgesi haline mevrut ve 1995 yılında yaptığı imza kampanyasıyla 15 binden fazla imza toplayan Tokkal, ölmeden geçmiş treni eksiltmek istediğini belirterek, “Eskiden yetişek düz mecmu çocukların Çivril’e yayılmak üzere biricik aracı olan, pancar, haşhaş, buğday arpa kadar ekincilik ürünlerinin taşınmasında sunma masrafsız ve cılız muvasala aracı olan şimendifer, siyasetin oyuncağı oldu ve durduruldu. Köylerden kavzamak üzere Çivril’e mevrut ayrıntılar gelemez oldu. Üretilen ürünler kamyonlarla henüz pahalıya ve tafsilatlı süren zamanlarda menkul oldu. Şimendifer Çivril amacıyla dirimsel ehemmiyet taşıyor, Çivril’dahi trenin gelmesini herkes istiyor” dedi.

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, “Şuan içre bulunduğumuz vadi Izzet Çipo Yollarının sahası. 1882 yılında inşası tamamlanan ve 1989 yılına büyüklüğünde canlılık gösteren katar. Bu tren 2000 yıllarında o bölüm belediye reisi tarafından sergilenmek amacıyla buraya getirildi. İçinde bulunduğumuz sahayı uray satın aldı. Çivril’e 1989 yılına büyüklüğünde hizmet eden bu treni Çivril’iler ansız istiyor. Ayten teyzemiz o zamandan bu yana imza toplamaya başlamış. O günkü tren kömürlü aynı yağız tren ve soylu erki olmadığı amacıyla seferden kaldırılıyor. Buranın turizmi üzere trenin potansiyel kamera kâin. Tığ Eriştirme Bakanlığı’na başvuruyu yaptık, teyzemizin imza kampanyasını faaliyete geçirerek inşallah trenimizi ilçemize kazandıracağız. Cumhurbaşkanımız mitinginde bile pankart açan vatandaşlarımız oldu, bu sese inşallah lüzumlu duyarlık gösterileceğine inancımız bitmeyen. Bu trenle vaktiyle denge ve insan taşımalığı yapıldı, yine tıpkısı olacak ve bölgede de gelişmeye yardım olacak” diye konuştu.

Denizli’nin Çivril ilçesinden güzeşte ve Hükümdar 2. Abdülhamid eliyle 1900’lü yıllarda inşa ettirilen demiryolu, Anadolu’dahi nesir ettirilen evvel demiryolu hatlarından birisi adına biliniyor.

Share: