Bursa sahillerinde birey pazarı

Bursa’birlikte hafta sonu meydana gelen gark olaylarında 16 yaşında bir yavru hayatını kaybetti. 7 yaşlarında iki bala ise vatandaşların sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Uzmanlar, çekişmeli havalarda denize girilmemesini kaynak ediyor.

Bursa’üstelik mazi gelgel sıcaklığı 36 dereceye ulaşınca sahiller doldu taştı.

Boğulma olaylarından biri Kestel ilçesi Barakfakih mahallesinde meydana geldi. 16 yaşındaki Abdulkadir M. genişlemek üzere ayaklarını sulama kanalına soktu. Oturduğu noktada gevşeyen yerey kayınca suya sakıt ve yüzme bilmeyen güre boğuldu. Vatandaşlar durumu 112 Müstacel Davet Merkezine bildirdi. Olay hesabına mevrut keyif ve polis ekipleri yer güvenliği aldıktan sonradan balık adam polisine bilgelik verdi. Balık Adam polis güçleri sulama kanalına girerek Abdülkadir M.’nin donmuş bedenini çıkardı. Bedbaht gencin donmuş bedeni ambulansla Kestel Çap Hastanesi morguna götürüldü. Naaş çıkarılırken annesinin feryadı ise yürekleri burktu.

Bir farklı fenomen ise Gemlik ilçesi Kumsaz mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre 7 yaşındaki benzeri yavru ailesiyle birlikte girdiği denizde dalgaya kapılarak boğulma tehlikesi geçirdi. Dalgalar dolayısıyla su yutan ve vatandaşlar eliyle çıkarılan çocuk, 112 Ivedili Çağrı Merkezine yapılan ihbar sonrası sahile gelen esenlik ekiplerinin ilk müdahalesinin arkası sıra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Epey çocuğun dirimlik tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Öte yandan Mudanya ilçesine tutkun Söğütpınar mahallesinde da gark tehlikesi yaşandı. Aşağı çocuklar kayalıklara tırmanarak kurtuldu. Çekişmeli havada sahildekiler boğulma tehlikesi yaşanmaması amacıyla gençleri ve çocuklara bağırarak uyarıda bulundu.

AFAD uyarıyor

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) çekici cereyan ve boğulmalara alın uyarıların meydan aldığı kanıt hazırladı.

Yaz mevsimiyle alay malay vatandaşların emniyetli ayrımsız şekilde yüzebilmeleri üzere AFAD tarafından rehberde şu uyarılar saha aldı: ” Türkiye’üstelik alelhusus Karadeniz sahillerinde tanıdık ve “sinsi kızdırma” adına nitelendirilen çekici cereyan, “deniz peş yapısının kum tepeciği-ağız tatsızlığı-kum tepeciği şeklinde olduğu bölgelerde tanıdık ve sığ sudan koyu suya akıntı fail oldukça kuvvetli akıntı” kendisine tanımlanıyor. Hevesli yüzücülerin de cebin koyamayacağı güçteki çekici debi herhangi bir sene yüzlerce kişiyi gark tehlikesiyle yüz yüze bırakıyor ya dahi ölmesine neden oluyor. Rüzgarlı, fırtınalı ve alternatif havalarda görülen calip akıntının gücü, orostopolluk yüksekliği ile artıyor. Çekici hareket, bilinenin bilakis yüzenleri dibe çekmiyor, akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa makul taşıyor.”

Rüzgarlı havalara özen

Rehberde, çeken akıntıya kapılmamak için rüzgarlı havalarda denize girilmemesi, ambulans ve keyif ekibi bulunan kenar ve plajların tercih edilmesi, can yeleği veya simidi kadar malzemeler bulundurulması, deniz kıyafeti kullanılması uyarılarında bulunuldu. Calip akıntıya kapılanların sakinliğini korumasının balaban olduğu vurgulanan rehberde, sahile akıllıca değil, yanlara makul yüzerek insanların akıntıdan kurtulabileceği anlatıldı. Yüzey akıntısı beş altı gibi görünse da akarsuların üstelik yoğun olduğu tamlanan rehberde sulama kanallarında, barajlarda yahut göletlerde yüzülmemesi, bahir, göl, akmaz, sulama kanalı ve akarsulara bekâr girilmemesi gerektiğinin şeş çizildi.

Yüzerken ilgi edilmesi gerekenler

Paniğe kapılmanın boğulmalarda sunu majör aktif olduğu belirtilen rehberde, ürkü dolayısıyla kontrolünü kaybeden kişinin boğulmasının mübrem olduğu vurgulandı.

Yüzerken dikkat edilmesi gerekenler rehberde şöyle sıralandı: “Tok karnına suya girilmemeli, ansızın tıpkısı şekilde suya atlanmamalı, derinliği karşı fikir sahibi olunmayan suya balıklama atlanmamalı, suya girmeden önceki istinas egzersizleri yapılmalı ve su içinde kilolu şakalar yapmaktan kaçınılmalı.”

Rehberde, gark tehlikesi hararetli kişinin hayatını kurtarmada evvel yardımın önemine bile değinildi. – BURSAShare: