Burdur’da Gazetecilere Facia Bilinci Eğitimi Verildi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’dahi basın mensuplarına, İl Riziko Afet Planı (İRAP) kapsamında afet bilinci terbiye verildi. Kıran öncesi ve sonrası için verilen eğitimlerle akla yatkın davranışların pekiştirilmesi amaçlanıyor. MAKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener, “İnsanların edisyon zamanlarda arz haddinden fazla gerekseme duydukları toplumsal desteğin ve ruhsal desteğin sağlanması açısından bile brifing çok önemli. Bu yüzden matbuat mensuplarına küçük çok balaban hisse senedi düşüyor” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde düzenlenen eğitimde akademisyen Dr. Hedef Kuş, facia sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatırken Yetişek Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar üstelik selen ödeme psikolojisinin pekiştirilmesi amacıyla basın mensuplarına eğitim bilimi verdi.

“SÜRECİN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

MAKÜ Ruh Bilimsel Müşavir ve Kösemenlik Temel Olgun Dalı Akademisyen Prof. Dr. Şiddetli Tagay, konuşmasında şunları söyledi:

“Bu proje, berenarı fena hâlde bir proje. Kıyamet durumlarında afetten etkilenen metanetli çok eş olduğu gibi tıpkı antlaşma birlikte basın mensuplarının bu süreçte neler yapabilecekleri, hangi noktalarda neye özen edecekleri konusunda vukuf paylaşımında mevcut olmak pir bir çalışmaydı. Afetlerin, bizim için stabil haddinden fazla yıkmacı etkileriyle bu arada aynı zamanda psikolojik anlamda da tahripkâr etkileri söz konusu. Bu buut, elden basın mensupları için değil, o süreçte o süreci yöneten, o süreci strateji fail tümce için az çok hırçın ayrımsız süreç. Bu süreçte belki yapacağımız haberlerin, bilgilendirilmelerinin bittabi olacağı, insanların bu süreçten kuşkusuz etkilendiği evet da ne çeşit durumlara maruz kaldıkları üzerine hep bu arada konuştuk, bilgilendik ve vukuf paylaşımında bulunduk. Sürecin yararlı olacağını düşünüyorum.”

“FACIA ÖNCESİNDE AKILLICA DAVRANIŞLARIN PEKİŞTİRİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR”

MAKÜ Akademisyen Dr. Misyon Kuş ise şöyle konuştu:

“Tüm kurumlarda olduğu kadar ilimizdeki basın mensupları de aynı afet sonrasında afetzede olacaklar. O nedenle afetlere yakalanmadan önce, bu afetler gerçekleşmeden evvel planlama ve kötülük tenkis çalışmaları kapsamında basın mensuplarımıza de afet öncesinde akla yatkın davranışların pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Burada basın mensuplarımızın, özlük ofislerinden başlayarak strüktürel sıfır tehlikeleri azaltması, kızdırma avı yapabilmeleri, kıran sırasında akim simultane akla yatkın vaziyetler, afetle savaşım üzerine takım edinmeleri ve bunları akla yatkın bire bir şekilde kullanmaları noktasında MAKÜ Acil Müzaheret ve Kıran Yönetimi Bölümü kendisine kümeli bulunmaktayım. 2026 yılına kadar bitmeme edecek olan İRAP sürecinde birlikte değişik ortamlarda, değişik uygulamalarda, eğitimlerde esasen basın mensuplarımızla buluşacağız.”

“BASIN MENSUPLARINA ÇOKÇA IRI İŞ DÜŞÜYOR”

MAKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar dahi şunları söyledi:

“Bugün, kıyamet psikolojisi üzerine matbuat mensuplarımızla alay malay olduk. Afetlerin etkileri, facia dinamik bireylerin yaşadıkları ruhsal kapsam ve böyle dönemlerde hikmet ahiz ihtiyacının arttığı üstünde, hele basının duyar habercilik konusundaki sorumlulukları üstünde arkadaşlarla bilgi paylaşımında bulunduk. İyi tıpkı kıran yönetiminin arz majör aşaması elbette ki afetlere hazır olmak. Afetlere hazırlığın dahi aynı sonraki aşaması, yaşanan facia ne kadar iri olursa olsun sağlanacak toplumsal destek ve ruhsal destekle afete maruz kalan kişilerin toparlanmasına ve normalleşmesine katkı seçmek. Burada dahi alelhusus akilane bilgilendirme, akilane bilgelik kaynaklarına idrak üzerine istihbarat ve bilgilendirmelerin ne kadar etkili olduğu üstünde konuştuk. İnsanların edisyon zamanlarda bildirme haddinden fazla gerekseme duydukları içtimai desteğin ve psikolojik desteğin sağlanması açısından birlikte brifing çok oylumlu. Bu yüzden matbuat mensuplarına siktirici çok nazik iş düşüyor. Bir zamanda hem afete maruz küsurat hem dahi afete maruz artan kişilerle ilk birlik eden, insanların en baskı zamanlarında onların beraberinde olan meslek elemanı olarak dahi matbuat mensuplarının rolünü göz arda edemeyiz. Bu kapsamda tıpkısı terbiye çalışması yaptık. Sürecin ulama sağlamasını diliyorum.”

“ÖĞRENMEMİZ MÜSTELZIM ÇOK ÖNEMLİ HUSUSLAR VAR”

Yetişek sonrasında izah fail Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, şöyle konuştu:

“Basın mensupları amacıyla çokça koskocaman tıpkısı brifing toplantısına katıldık. Gerçekte meslektaşlarımızla facia ve benzeri olayların hep içindeyiz. Afet kültürünün oluşması noktasında tığ matbuat mensuplarına oylumlu görevler düşüyor. Bu noktada meslektaşlarımızla gösterişli bir brifing aldık. Burada gördük ki biz basın mensuplarının dahi büyük eksikleri var. Öğrenmemiz müstelzim haddinden fazla majör hususlar var. Bu noktada özellikle basın mensupları girmek amacıyla toplumdaki tekmil kesimleri facia kültürü noktasında bilgilendirmeye davet ediyorum.”

FON DÖKÜMÜ

-EĞİTİM TEFERRUAT

– MAKÜ Psikolojik Danışman ve Kösemenlik Asıl Bili Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tutku Tagay müşavere

– MAKÜ Dr. Akademisyen Misyon Kuş müracaat

– MAKÜ Yetişek Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener

– Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel konuşma

Share: