Bulgar vatandaşlar, möble ihtiyacını da Edirne’den karşılıyor

Besin, giyim, kozmetik, saflık ürünleri kabil muhtelif ihtiyaçları üzere Edirne’yi yeğleme eden Bulgar vatandaşlar, möble ihtiyaçlarını bile kentten karşılıyor. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye hoppadak kimlikleriyle girebilmesi uygulamasının başlamasıyla gelişigüzel kentteki mobilyacılarda de hayatiyet yaşanmaya başladı.

Gıdadan giyime, kozmetikten, temizlik ürünlerine büyüklüğünde bir nice ürünü buradan karşılayan Bulgar turistler, artık evlerindeki mobilyayı de Edirne’den alıyor.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye çabucak kimliklerini göstererek gelebilen ve akış akış Edirne’ye gelen Bulgar turistler, yaptığı alışverişlerle kent esnafına katkı sağlıyor. Bulgar turistlerin Edirne’deki alışverişlerinde satın aldıkları ürünler arasına möble de girdi. Okulların açılmasına güdük benzeri müddet kala çocuklarının ihtiyaçlarını diremek amacıyla Edirne’ye alışverişe mevrut Bulgar vatandaşlar, möble ihtiyaçlarını üstelik buradan karşılıyor.

Her çeşit ihtiyacını Edirne’den karşılayan Bulgar turistlerin vakit kaybetmeden kimliklerini gösterip gümrüklerden geçişinin başlamasının arkası sıra kentte cıvıltı artarken, bu durum mobilya satıcılarının üstelik yüzünü güldürdü.

“Bura bize haddinden fazla uygun geliyor”

Türkiye’ye pasaportsuz girişin başlamasından çokça mutlu kaldıklarını söyleyen Bulgaristan’dan gelen Mustafa Vicdanlı, “Türkiye’mize itibar vermeye geldik. Burası bize çok uygun geliyor. Gezmeye ve alışverişe geldik. Möble almaya geldik. Akak odası ve bala odası alacağız. Çocuklara faça aldık. Okulların açılmasına az kaldı. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını almaya geldik” şeklinde konuştu.

Bulgaristan’de fiyatlar elan erdemli olduğunu söyleyen Hanife Erol, Edirne’bile fiyatların henüz makul olmasından muhit alışverişlerini buradan yaptıklarını aktardı.

“Pasaportsuz methal başladığından beri daha ağır gelmeye başladılar”

Henüz evvel birlikte Bulgaristan’dan mevrut belli aynı alıcı kitlesinin olduğunu belirten Saraçlar Caddesi mobilyacı esnafı Sami Karaca, Türkiye’ye pasaportsuz girişin başlamasının peşi sıra elan çetin şekilde gelmeye başladıklarını söyledi.

Bulgaristan’dan mevrut vatandaşların ihtiyaçlarını eğlemek üzere değme zaman Edirne’yi musahabe ettiğini dile getiren Kara, giyimden gıdaya büyüklüğünde möble bile bu alanların içre gelişigüzel şeyi kabul etmek üzere Edirne’ye geliyorlardı. Ama bu kararla gelişigüzel değişik sakil şekilde gelmeye başladılar” dedi.

“Ziyaretçi sayısının artmasını bekliyoruz”

Gümrükte işlemlerin acul şekilde yürütülmesinin geçişlerde çokça nazik faydası olduğunu belirten Esmer, “Gümrükte Almanya’dan mevrut yurttaşlarımızın geçişleri çabuk şekilde ilerliyor. Vaktiyle bu sezonda haddinden fazla uzun kuyruklar oluyordu. Bulgaristan’dan mevrut vatandaşlarımızı de engelliyordu ama şuan gümrükte yapılan çalışmanın üstelik etkisi var. Şuan mevrut ziyaretçilerden memnunuz. İnsanlar sadece kimlikleriyle gelip burada gezip aksata yapabilecekler. Bunun da ziyaretçi sayısını arttıracağını düşünüyorum. Ayrıca bunun esnafa üstelik katkısı olacaktır. Bire Bir ev Bulgaristan’daki evi amacıyla alışveriş yapmaya geldi. Çocuklarına baza aldı kendisine dahi yatak odası takımı aldı. Böyle ayrımsız ihtiyacı varmış gelip bunu Türkiye’da karşıladı. Bu birlikte bizi kıvançlı ediyor” şeklinde açıklamada bulundu. – EDİRNE

Share: