Bayburt’ta 18 Mart Şehitleri Yâd Haset

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108. sene dönümü dolayısıyla Bayburt’ta tören düzenlendi. Martir Osman Tepesi’ndeki Şehitlikte gerçekleşen törende Il, Belediye, Garnizon Komutanlığı ve Martir ve Gazi Aileleri Dayanışma derneği çelenklerini sundu.

Çelenk sunulmasının ardından İstiklal Marşı okunarak tevakki etmek atışında bulunuldu. Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Tesanüt Derneği Başkanı Selami Köksal, günün deme ve önemini belirten tıpkısı danışma yaptı.

ŞAGDER Başkanı Köksal, konuşmasında şu ifadelere vadi verdi: “Çanakkale Bahir Zaferinin 108’nci sene dönümünü kutlamanın ve lahut yurt toprakları için canlarını tek korkmadan feda eden muazzez şehitlerimizin şehitler gününü yad etmenin şişman onurunu yaşamaktayız. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında hele Anafartalar civarında askerleri ile vermiş olduğu yüksek savaş ve 276 kiloluk heyetiyle mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu üstün savaş dünyada çokça az milletin gösterebileceği aynı alplık destanıdır. Çanakkale savaşını misilsiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en çelimli uğraş gemileri ve binlerce askeriyle boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten baran kabil yağan ateşe göğsünü esirgeme eden yiğit Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale fail ödemek tükenmek bilmeyen antagonist mermilerinin sesi değil, çorlu antagonist askerini sırtına alarak onu antagonist mevzisine büyüklüğünde götürüp işgalci askerlere yabanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Mübarek yurt topraklarımız amacıyla canları seve seve feda fail azizi şehitlerimize, hayatlarını kaybeden gazilerimize, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrı’tan rahmet yaralılarımıza ivedili şifalar dileriz. Allah birliğimizi bozmasın. ordumuzu ve bütün güvenlik güçlerimizi korusun, yar ve yardımcısı olsun. Mukaddes yurt topraklarımızı müzaheret etmek için canlarını seve seve feda eden şehitlerimize ve ahirete kavrama fail gazilerimize rahmet, hayatta olan gazilerimize üstelik ayrıntılı ömürler diliyorum. Cenabıhak birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın.”

Köksal’ın konuşmasının peşi sıra Topçu Üsteğmen Erdal Uçar de Çanakkale Savaşı ile ait bilgiler aktardı. Üsteğmen Uçar, TSK’nın evvel olduğu kadar bugün bile vatanın bölünmez bütünlüğüne yönelik tehditlerin uğrunda durduğunu ifade etti.

Vali Vekili Emine Dilce’nin Şehitlik Defteri’ni imzalaması ile devam fail program, şehit kabirlerine karanfiller bırakılmasıyla son buldu.

Bayburt Şehitliği’ndeki yâd töreninin ardından 108. Yıl kutlamaları Rakiplik Kurumu Kız Rum Lisesi vasıtasıyla hazırlanan programla devam etti.

Bayburt Üniversitesi Fuat Sezgin Konuşma Salonu’ndaki izlence okulun sıra öğretmeni Özcan Deniz Kazı aracılığıyla Çanakkale Zaferi için bilgelik verildi.

Daha sonradan meslek öğrencilerinin okuduğu şiirler, okulun günün önemine dair hazırladığı sinevizyon eylem izletildi.

Programda meslek müzik öğretmenlerinin önderliğinde hazırlanan güne dair türküler öğrenciler vasıtasıyla seslendirildi.

Son bölümde ise, il genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Törenlere, Bayburt Ilbay Vekili Emine Dilce, Garnizon Başkan Albay Zekeriya Boğa, Bayburt Şehremaneti Başkan Vekili Hasan Karakum, İl Açıkgöz Komutanı Albay Talha Övet, İl Itimat Müdürü Nihat Uzun, ŞAGDER Başkanı Selami Köksal, çalım müdürleri, siyasal parti ve STK temsilcileri öğrenciler katıldı. – BAYBURT

Share: