Balıkesir Manyas Kuşgölü’nü susuzluk vurdu

– Balıkesir Manyas Kuşgölü’nü susuzluk vurdu

BALIKESİR – Balıkesir’in Bandırma ve Manyas ilçesinde kâin Kuşgölü’nde kuraklığın artması sebebi ile sular güzeşte seneye göre 50 metre geride kaldı. Gölde balık nüfusu ise azaldı.

Yağışların azalması sebebi ile göl suyunun geçen seneye bakarak 50 metre büyüklüğünde geride kaldığını ve bu sebeple balıkların yumurtlama yapamadığını açıklanan Bandırma Bereketli Mahallesi Kuşgölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Açık Deniz Zer, “Şu dakika göl seviyesi sabık yıla bakarak 50-60 metre daha bağan. Burada de gayrı göllerde olduğu kadar kuraklıktan dünya yüklülük var. Susuzluk cihetiyle balıklar yumurtayı dökemiyor. Turna balığı; çimenlik çökek kadar yerlere yumurtayı döküyor. Fakat su düşük olduğundan âlem anca tıpkı şansları bulunmayan. Yoğun sazlarda dökebilirlerse dökecekler, Cenabıhak kader ederse yağmurlar yağarsa, sazanın dahi turnanın üstelik sular az buçuk elan yükselirse testis dökmelerine imkan sağlanacak” dedi.

Kuşgölü’nde 2 bin- 2 bin 500 ton balık sirkülasyonu olduğunu hatırlatan Altın, “Suriye ve Irak kadar ülkelere dış satım oluyordu. Kuraklıktan yumurtaların az buçuk zayıf tutulmasından dünya bu şevket haddinden fazla düştü. Üste satışlar öyle çok düştü ki perişan satmaya başladı balıkçı. Balık beş altı olduğu üzere dış satım yapamıyoruz. Tıpkı tır desteklemek için 10-15 dönem kabilinden az buçuk geçişsiz. 10-15 ahit içre da tırda balık bozuluyor. İç piyasamız doğrusu ızdırap. Kooperatifimizde 64 parça ruhsatlı balıkçımız vardı. Sabık seneki su durumuna bakarak bu sene görüldüğü amacıyla teknelerimiz karada kaldı. Antrparantez gölde olanlar gölde kaldı. Çekemedik. Çünkü akarsu çok yükselmediğinden çevre icap kalmadı. Bu kuraklık cihetiyle hem kayıklara bakım yapamıyoruz hem bile karadakileri hareket ettiremiyoruz. Kuraklık balıkçılık sektörüne iri beis verdi” dedi.

(GD-İHS-ÖK-Y)

Share: