Balıkesir Manyas Kuşgölü’nü kuraklık vurdu

– Balıkesir Manyas Kuşgölü’nü susuzluk vurdu

BALIKESİR – Balıkesir’in Bandırma ve Manyas ilçesinde kâin Kuşgölü’nde kuraklığın artması sebebi ile sular geçen seneye bakarak 50 metre geride kaldı. Gölde balık nüfusu ise azaldı.

Yağışların azalması sebebi ile göl suyunun geçen seneye göre 50 metre kadar geride kaldığını ve bu sebeple balıkların yumurtlama yapamadığını açıklayan Bandırma Fazlalaşan Mahallesi Kuşgölü Akarsu Ürünleri Kooperatif Başkanı Açık Deniz Altın, “Şu an göl seviyesi güzeşte yıla göre 50-60 metre elan bağan. Burada de özge göllerde olduğu gibi kuraklıktan periferi baskı var. Yağışsızlık sebebiyle balıklar yumurtayı dökemiyor. Turna balığı; çimenlik bataklık kadar yerlere yumurtayı döküyor. Fakat akarsu bağan olduğundan kontekst öyle tıpkısı şansları yok. Dip sazlarda dökebilirlerse dökecekler, Cenabıhak talih ederse yağmurlar yağarsa, sazanın üstelik turnanın da sular az buçuk daha yükselirse testis dökmelerine imkan sağlanacak” dedi.

Kuşgölü’nde 2 bin- 2 bin 500 ton balık sirkülasyonu olduğunu hatırlatan Altın, “Suriye ve Irak kabilinden ülkelere ihracat oluyordu. Kuraklıktan yumurtaların az buçuk cılız tutulmasından yağlık bu oran haddinden fazla düştü. Antrparantez satışlar anca haddinden fazla düştü kim perişan satmaya başladı balıkçı. Balık beş altı olduğu üzere ihracat yapamıyoruz. Tıpkı tır desteklemek için 10-15 dolaşma üzere biraz lazım. 10-15 dönüş içre de tırda balık bozuluyor. İç piyasamız elhak çığlık. Kooperatifimizde 64 modül ruhsatlı balıkçımız vardı. Sabık seneki su durumuna bakarak bu sene görüldüğü amacıyla teknelerimiz karada kaldı. Hassaten gölde olanlar gölde kaldı. Çekemedik. Zira akarsu haddinden fazla yükselmediğinden etraf lüzumlu kalmadı. Bu kuraklık cihetiyle hem kayıklara hizmet yapamıyoruz hem da karadakileri akım ettiremiyoruz. Yağışsızlık balıkçılık sektörüne balaban engel verdi” dedi.

(GD-İHS-ÖK-Y)

Share: