Ayvalık’ta polis güçleri ve kenar güvenlikten PKK-KCK yıldırı örgütüne darbe

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde İl Güvenlik Müdürlüğünce Yaka Asayiş Komutanlığının desteğiyle, muhacir kaçakçılığı eden ve yasa dışı PKK-KCK yıldırı örgütü üyelerini sınırlı dışına kaçırmaya etkin şebekeye nazik çarpış vuruldu.

Alınan bilgiye bakarak, 3’ü PKK-KCK üyesi ve ayrıksı 3’ü ise muhtelif suçlardan aranması mevcut toplanmış 6 kişinin, İstanbul ve Edirne’de muhacir kaçakçılığı yapan şebekeyle bağlantı kurduğu bilgisine ulaşan polis güçleri ekipleri hemencek harekete geçti. Şahısların Ayvalık’tan bir yelken yat ile Midilli Adası’na gitmeyi planladıkları istihbari bilgisine ulaşan Ayvalık İlçe Güvenlik Müdürlüğü bünyesindeki Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş (ÇIFTLIK) ve Terörle Savaşım (TEM) ekipleri, Ayvalık Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın koordinesinde Şimal Ege Kenar Düzenlilik Komutanlığı ile eş güdüm sağladı.

Bunun üstüne Ayvalık’ın Altınova Mahallesi sınırları içerisindeki Madra Çayı deltasına gece saat 02.00’de mevrut hareket halindeki yelkenli yata yönelik Kenar Güvenlik ekiplerinin denizden, polis ekiplerinin üstelik karadan yaptıkları operasyonda; yatın kaptanı H.T.’nin yanında yatta mevcut 7 can kıskıvrak ele geçirildi.

Operasyonda yat içerisinde yakalanan ve organizatör olduğu belirlenen H.T. ve Irak uyruklu B.H.H., tekrar yat içerisinde bulunan Ş.K., H.B., C.Y., T.P., E.D. ve Çin uyruklu H.Y. gözaltına alındı.

Yakalanan organizatörlerin dışında yapılan bir eksantrik operasyonla organizatör olduğu tayin edilen Y.A., A.K.ve S.A. isimli şahsılar birlikte bir kaçakçılık olayına destek verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Yakalanan zanlıların sorgulamasında; C.Y.’nin PKK yıldırı örgütüne uzuv başlamak suçundan 3 sene 9 kamer mukannen hapishane cezasının olduğu, karanlık H.B.’nin askeri yasak bölgelere duhul suçundan üzerine yakalama emri olduğu, E.D.’nin yıldırı örgütüne unsur olmaktan kaydının bulunduğu, T.P.’nin terör örgütüne organ doğmak suçundan kayıtlarının olduğu, Çin uyruklu H.Y.’nin maden konu ticaretinden yurtdışına yokuş yasağı olduğu tayin edildi.

Şüphelilerin üstlerinde ve operasyonun yapıldığı yelkenli yatta yapılan aramalarda; 4 bin 880 euro efektif, 11 skor çökertme telefon, 1 skor ruhsatsız tabanca, bu tabancaya ilgili 5 skor MKE fişek ele geçirilirken, 11 kuşkulu Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığına atıf edildi. Zanlıların yakalandığı yelken yata de umum konuldu. – BALIKESİRShare: