HDP’li Ülker Buldan’dan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘helalleşme’ göndermesi

HDP Âdem Umumi Başkanı Ülker Buldan, partisinin Kartal Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’dan sonra ikinci mitinglerini İstanbul’da gerçekleştirdiklerini söyledi.

“ÜÇÜNCÜ BİR POSTA SEÇENEĞİMİZ VAR”

Türkiye’nin kavga ve inkar politikalarına mahkum olmayacağını tamlayan Buldan, “Üçüncü posta dediğimiz, HDP’nin çizgisi olan farklı ayrımsız kez. Üçüncü bir defa seçeneğimiz var. İşte bu geçim, geleceğin ittifakıdır. Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’siyle, Ermeni’siyle, Süryani’siyle, kadınıyla, genciyle, bire bir bütün kendisine Türkiye halkları bu ittifakla gelişigüzel geleceği düz yazı edecek. Bu ülkenin sosyal barışa ihtiyacı var. Bu benbenci barışı, bu gerçeklik adaleti elbette ki gerçekleştireceğiz, tabii kim hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

“KÜRTLERİ SEÇİMLER YAKLAŞINCA HATIRLAYANLAR KENDİNDEN UTANMALI”

Konuşmasında Buldan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Helalleşme” çağrısına üstelik değinerek şöyle konuştu:”Seçimler yaklaşınca Kürtleri hatırlayanlar, Kürtleri görenler az buçuk kendisinden utanmalıdır. Kürtler, elden ve sadece seçimlerde hatırlanacak bire bir halk değildir.” dedi.

HELALLEŞMEK İÇİN KAYIT KOŞTU

Sözleri sürdüren Buldan, “‘Helalleşmek’ adı altında Kürtlerle seçme dönemlerinde tıpkı araya akmak isteyenlere şunu hikâyelemek isteriz: Kürtler, mağrur bir barış gerçekleşmeden, hakikatler açığa çıkmadan, kurumlu tıpkı yüzleşme olmadan hiç kimseye hakkını helal etmeyecektir” dedi.

FARKLI PANKARTLARLA GİRMEK İSTEYENLERE İZİN VERİLMEDİ

Çok sayıda polisin fariza aldığı aktiflik alanı, asayiş üzere bariyerlerle kapatıldı. Polis Güçleri ekipleri, tertip komitesinin belirlediği pankartlar dışında alana farklı pankartla girmeye çalışanlara cevaz vermedi.Share: