ATB, Küçük Ay hal endeksini açıkladı

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Gücük Ay “Antalya Halleri Domates, Göveri ve Ürün Endeksi”ni açıkladı. Antalya hallerinde iş gören domates, sebze ve meyvelerin işlem tutar ve fiyatlarıyla ilgilendiren dizin değerleri, 2023 Gücük Ay ayında tıpkısı esbak taban ve güzeşte yılın ayrımsız ayına göre değişim gösterdi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Küçük Ay “Antalya Halleri Domates, Sebze ve Kâr Endeksi”ni açıkladı. Şubat ayında halde muamele gören domatesin hacim endeksi mahiye yüzdelik 36,63 azalırken, fiyat endeksi yüzdelik 43,43 arttı. Göveri tutar endeksi yüzde 24,56 azalırken, kıymet endeksi yüzdelik 39,37 arttı. Meyve tutar endeksi yüzdelik 2,70 azalırken, fiyat endeksi yüzde 9,70 arttı.

Gücük Ay endeksleri miktarda bir eski aya göre (mahiye) domateste yüzdelik 36,63, sebzede yüzdelik 24,56 ve meyvede ise yüzde 2,70 azaldı. Miktar endeksleri sabık yılın tıpkısı ayına göre (almanak) domateste yüzdelik 26,13, sebzede yüzde 8,93 ve meyvede yüzdelik 11,92 azaldı. Gücük Ay ayında endekslerdeki yıllık değişimler; miktarda domates, sebze ve kâr üzere son 8 yılın ortalamalarında gerçekleşti. Almanak karşılık endekslerindeki değişimler ise kâr üzere 8 yılın rekoru olurken, domates ve sebze için güzeşte yıldan ahir en yüksek artım adına yansıdı.

Miktar azaldı, eşit arttı

Şubat ayında domates değer endeksindeki yıllık değişim yüzde 109,87 adına gerçekleşti. Miktardaki yüzde 26,13’lük azalış, fiyattaki erdemli artışın asıl nedenlerinden biri oldu. Sebze fiyat endeksindeki yıllık değiş yüzdelik 87,18 olurken, sebzenin almanak cirim endeksinin yüzde 8,93 azalması bedel artışında mefret afi oynadı. Meyve denk endeksindeki yıllık değişim yüzdelik 120,72 ile rekor düzeyde gerçekleşirken, meyvedeki almanak işlem cirim azalışının yüzde 11,92 olması bu artışta mefret caka oynadı.

Gücük Ay ayında hacim ve denk endekslerindeki maaş değişimler, domates için akıbet 5 yılın miktarda yer bağan ikinci ve fiyatta ise en yüksek üçüncü değeri olarak gerçekleşti. Bir önceki ayak tabanı göre (aylık) domates prosedür tutar endeksi, Şubat ayında yüzde 36,63’lük azalış göstermesine eşit prosedür karşılık endeksi maaş yüzdelik 43,43 arttı. Tıpkısı eski aya bakarak (maaş) göveri muamelat hacim endeksi, Şubat ayında yüzdelik 24,56 azalırken, iş bedel endeksi ise maaş yüzdelik 39,37 çoğalma gösterdi. Sonuç 5 yılın Gücük Ay ayları dikkate alındığında göveri miktar endeksi rekor azalırken, değer endeksi rekor düzeyde arttı.

Tıpkısı eski ayak tabanı göre (maaş) semere muamelat hacim endeksi, Şubat ayında yüzde 2,70 azalırken, prosedür eşit endeksi ise yüzde 9,70’lik arttı. Sonuç 5 yılın Küçük Ay ayları dikkate alındığında maaş değişimler, meyve cirim ve karşılık endekslerinde sayı farkı düzeyde gerçekleşti. – ANTALYA

Share: