Şırnak’ta “Aritmetik Seferberliği” başlatıldı

Milli Terbiye Bakanlığınca başlatılan “Matematik Seferberliği” kapsamında Şırnak biçim ve Cizre ilçesinde etkinlikler yapıldı.

Hesap dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak, öğrencilerin bu dersi hasis yaştan itibaren sevmelerini tedarik etmek üzere Milli Terbiye Bakanlığı eliyle başlatılan “Hesap Seferberliği” kapsamında Şırnak merkezde Cumhuriyet Rum Lisesinde matematik koridoru oluşturuldu.

Öğrencilerin akademik ve hayat boyu öğrenmelerine yardım keşfetmek için okulun duvarlarına rakamlar, sayılar, geometrik şekiller, formüller ve türlü problemler yansıtıldı.

Aritmetik öğretmeni Taner Mihmat, “Matematiği yakalamak hayatı anlamaktır” anlayışıyla uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi.

Eğitimin kül kademelerinde matematiğin hanay için vazgeçilmez olduğunu tamlayan Mihmat, yaşamın kodlarının aritmetik okuryazarlığı artırıldığında çokça elan çarpık çurpuk aynı şekilde öğrenilebileceğini öğrencilere açıklamak istediklerini belirtti.

Cizre Anadolu İmam Hatip Lisesinde da planlı etkinlikte, matematiği oyunlaştırarak öğrencilerin dersten sağlık almaları ve taydaş öğretimi tekniğiyle konuyu öğrenmeleri amaçlanıyor.

İlçe Milli Terbiye Müdürü Şahan İke, matematik seferberliğiyle öğrencilerde matematik önyargısının kırmak amacıyla iyice tıpkı aktiflik yaptıklarını belirtti.

Share: